בנק בלי אופק: 8 חברי הוועד המנהל בבנק הקואופרטיבי הודיעו על התפטרותם

התפטרותם מגיעה על רקע הקשיים בגיוס ההון הדרוש לבנק

סיון איזסקו

חברי הוועד המנהל של אגודת אופק נוטשים את המיזם להקמת הבנק הקואפרטיבי - לאחר שלא הצליחו לגייס את ההון הדרוש לעמידה בתנאים שקבע המפקח על הבנקים. האגודה מסרה היום כי ששת חברי הוועד המנהל של אופק הגישו את התפטרותם.

התפטרותם של חברי הוועד המנהל תיכנס לתוקף 26 במרץ, אז תתקיים אסיפה כללית בה יוכרז על פתיחה בהליך בחירות למינוי חברי וועד מנהל. יו"ר אופק לשעבר דורון שורר עזב את המיזם לטובת המשך כהונתו כדירקטור חיצוני בבנק מסד. חברת הוועד המנהל צפי הדר ריכטר לא צפויה להתמודד מחדש. לא ידוע בשלב זה מי מהחברים הנוספים שהתפטרו מתכוונים להתמודד מחדש בבחירות.

באופק תלו היום את הכישלון בהקמת הבנק הקואופרטיבי בחסמים שהציב המפקח על הבנקים דודו זקן. "לא נואשנו מהקמת הבנק החברתי ואנחנו נחושים להמשיך במסע אל עבר אחת המהפכות הגדולות ביותר שנעשו במדינת ישראל מאז הקמתה. אנו קוראים לציבור הרחב ולנבחרי הציבור להצטרף אלינו למסע שבסופו יוקם בנק חברתי במדינת ישראל", אמרו גורמים בבנק.

חוג בית של אופק בהרצליה. אין תקציב לפרסום ברדיו או בטלוויזיהצילום: איליה מלניקוב

אומנם אופק מפנה אצבע מאשימה כלפי המפקח על הבנקים, אולם גם לחברי הוועד המנהל היה חלק מרכזי בכישלון המיזם. אופק הפנתה את מלוא המשאבים שלה בגיוס חברים חדשים, שהצטרפו רובם על רקע אידיאולוגי, ולא מסיבות כלכליות. עד היום אופק לא הציגה תוכנית עסקית קונקרטית ממנה ניתן ללמוד האם הבנק הקואופרטיבי שיוקם אכן יהיה מסוגל לספק שירותים בנקאיים זולים יותר מאשר בנקים מסחרי קיים הנהנה מיתרון לגודל.

קצב הגיוס האיטי הוביל לכך שאופק שורפת מזומנים בקצב מהיר יותר מקצב גיוס המזומנים. אופק לא הצליחה לייצר קצב גיוס חברים שיוכיח כי היא תהיה מסוגלת לעמוד בדרישות בנק ישראל. המפקח על הבנקים קבע דרישת סף ולפיה גוף המבקש רישיון בנקאי יחזיק בהון מינימאלי של 75 מיליון שקל. אופק הצליחה לגייס כ-10.8 מיליון שקלים בלבד. הסכום גויס עד היום מ-3,600 חברים שכל אחד מהם רכש מנית חברות ב-3,000 שקל.

מבנק ישראל נמסר כי "היוזמה להקמת אגודות בנקאיות עלתה מלכתחילה במסגרת דו"ח הצוות לקידום התחרותיות בבנקאות בראשות המפקח על הבנקים. בנק ישראל מקדם רגולציה שתתמוך בפעולת אגודות אלו, באופן שמבטיח את כספי המפקידים.

"לצערנו, על אף הכוונות הטובות של מייסדיה, עד כה לא עמדה אגודת אופק בסטנדרטים מינימליים הנדרשים להקמת אגודה בנקאית שיבטיחו את כספי המפקידים, ואופן התנהלותה לא איפשר מתן רשיון לפעילות בנקאית. אין ללמוד  מכך על  האפשרות, הדרך והתהליך להקמת אגודות בנקאיות בישראל, בפרט אגודות שיעמדו בסטנדרטים המינימליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker