ההסתדרות הציונית: "החברה להשבת נכסי נספי השואה מנסה לטרוף את מניות לאומי"

החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה טוענת כי יש לפעול לחלוקת מניות כדיבידנד כך שבעלי המניות יוכלו להחזיק את מניות לאומי באופן ישיר

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההסתדרות הציונית, בעלת מניות הייסוד בחברת אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה) שלחה היום מכתב תקיף לחברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה וזאת לקראת האסיפה הכללית של בעלי מניות אוה"ה שתתקיים היום בשעה 16:00 שעל סדר יומה חלוקת מניות בנק לאומי כדיבידנד בעין.  

אוה"ה היא חברת אחזקות שכל פעילות מסתכמת באחזקה של 4.97% ממניות בנק לאומי. החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה מחזיקה בכ-25% ממניות אוה"ה והיא טוענת כי לאור שווי השוק הנמוך שבה נחסרת החברה ביחס לשווי האחזקה במניות בנק לאומי - יש לפעול לחלוקת מניות כדיבידנד כך שבעלי המניות באוה"ה יוכלו להחזיק את מניות לאומי באופן ישיר ולחסוך את עלויות הניהול של אוה"ה.

החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה מבקשת לחלק את הדיבידנד כדי שתוכל למכור חלקה היחסי במניות לאומי ולהעביר את הכספים שיתקבלו כסיוע לניצול השואה.

שטר מניית אוצר התיישבות היהודיםצילום: החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה

ההסתדרות הציונית שכרה את עו"ד ליפא מאיר שהגיב בשמה למהלך של חלוקת מניות בנק לאומי. ההסתדרות לא מספקת מענה כלכלי או משפטי לניסיון לחלק את מניות בנק לאומי אלא מדגישה בעיקר את הערכים הציוניים וההיסטוריים.

ההסתדרות הציונית כתבה כי "כל אותם מחזיקי מניות המבקשים לקבל לידיעם מאוה"ה את מניותיה בבנק לאומי, ידעו והכירו את מעמדה, אופיה ומטרותיה הייחודיים של אוה"ה ואת המשמעות המיוחדת של הקשר שבין אוה"ה לבין בנק לאומי. כל מי שרכש מניות באוה"ה ידע והכיר את אוה"ה כחברת אחזקות, שעיקר החזקותיה הן מניות לאומי. האם לבעלי המניות יש זכות לחסל את אוה"ה ואת הרעיון שהביא להקמתה, בתוענה שאינם מסתפקים בשוויין של מניותיהם ב"חברת אחזקה"? האם רשאים משיקול כספי צר של "הפרשי שווי", להתנפל על החברה, לרוקן אותה מנכסיה (מניות בנק לאומי) ו"לטרוף" אותם לעצמם? וכל זאת, תוך ניסיון לשלול מההסתדרות הציונית, שהקימה את החברה במצוותו של הקונגרס הציוני, את זכות ההצבעה כמחזיקה במניות המייסדים בחברה, שנועדו בין היתר לשמר את מטרות ההקמה של החברה".

ההסתדרות מציינת במכתבה כי "משמעות הצעת מרשתכן לחלוקה מניות בנק לאומי בעין לבעלי המניות הינה אחת - פירוק אוה"ה, והותרת מניות המייסדים בידיעה של ההסתדרות הציונית כאבן שאין לה הופכין. העובדה שהחברה להשבה עומדת (על פי החוק שהקים אותה) להגיע לסוף דרכה בשנת 2017, איננה מצדיקה שהיא תדרוש לפרק את אוה"ה יחס עמה, תוך רמיסת זכויותיה של ההסתדרות הציונית".

נזכיר כי בנק לאומי הוקם על ידי ההסתדרות הציונית על פי חזונו של חוזה המדינה הרצל, וזאת באמצעות חברת אוה"ה, ששלטה בבנק עד למשבר וויסות מניות הבנקים בשנת 1983. מאז המניות הולאמו והבנק נשלט על ידי המדינה. בשנת 2013 עם חקיקת התיקון לחוק הבנקאות, השליטה בבנק בוזרה ולאומי מוגדר כבנק שאין בו בעל שליטה מזוהה. כפועל יוצא, אוה"ה רשאית לכל היותר להציע מועמד אחד לדירקטוריון הבנק אחת לשלוש שנים, ומועמד זה יימונה רק אם יזכה לתמיכתם גם של יתר בעלי המניות בבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker