טבע רכשה בחזרה אג"ח ב–1.3 מיליארד דולר

טבע צפויה לממן את הרכישה בהנפקת אג"ח באירופה, ולחסוך תשלומי ריבית של 170 מיליון ד'

יורם גביזון

חברת טבע השלימה בסוף השבוע שעבר הצעת רכש לארבע סדרות אג"ח נקובות דולר בהיקף כספי כולל של 1.3 מיליארד דולר. טבע הגדילה את היקפו המקורי של המכרז, מיליארד דולר, בתגובה לביקוש ולריביות הנוחות שבהן נרכשו האיגרות.

סדרות אג"ח שהיו במרכז הצעת הרכש נשאו ריביות גבוהות יחסית של 3.65%–6.15% בשנה, ועמדו לפדיון מ–2021 ועד ל–2036. טבע מתכננת לממן את הצעת הרכש באמצעות הנפקת איגרות חוב נקובות יורו בשוק האירופי, תוך ניצול פערי הריבית בין השוק האמריקאי, שהתאושש ממיתון ממושך, לשוק האירופי, שהריביות בו משקפות את המיתון העמוק שבו נתונה היבשת הישנה, וכן את הציפיות להמשך ירידות המחירים.

אייל דשא, סמנכ"ל טבע והמנהל הפיננסי של החברה, ציין שטבע מנצלת את תזרים המזומנים החזק שהיא מייצרת וסביבת הריביות הנוחה כדי להקטין את תשלומי הריבית שהיא משלמת. לדבריו, הערך הנוכחי של החיסכון בתשלומי ריבית בעקבות הצעת הרכש הוא 170 מיליון דולר, בהשוואה לסכום של 130 מיליון דולר כפי שהעריכה טבע לפני שבועיים עם פרסום ההצעה.

אייל דשא, סמנכ"ל טבע
אייל דשא, סמנכ"ל טבע צילום: תומר אפלבאום

הצעת הרכש התרחשה על רקע עלייה בתשואות על איגרות החוב האמריקאיות לטווח של 10 שנים מ–1.64% בסוף ינואר 2015 ל–1.99% בסוף השבוע שעבר; עובדה שסייעה לטבע, משום שהיא מקטינה את הקנס שהיא משלמת לבעלי האג"ח על הפירעון המוקדם של האיגרות. התשואה על איגרות חוב נקובות יורו לטווח דומה היא 0.6%, והמרווח לחברה בעלת דירוג אשראי כשל טבע הוא 1.0%–1.1%, כך שהריבית הכוללת שטבע צפויה לשלם על האגרות שתנפיק תהיה 1.6%–1.7%. טבע הקטינה ב–2014 את החוב הפיננסי נטו שלה ל–10.3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker