אורמת תקים תחנה גיאותרמית של 25 מגה־ואט בהוואי

תעריף החשמל שהחברה מקבלת בהוואי צמוד למחירי הנפט וכפול מהתעריף הממוצע של חוזי החשמל האחרים שלה

יורם גביזון

אורמת טכנולוגיות, שבשליטת קרן פימי ומשפחת ברוניצקי, זכתה במכרז למכירת חשמל בהספק של 25 מגה־ואט בהוואי. אורמת כבר מפעילה תחנת כוח גיאותרמית באתר פונה בהוואי שהספקה 38 מגה־ואט.

התחנה סיפקה לאורמת הכנסות של 44.5 מיליון דולר ב–2014, 7.9% מהכנסותיה, בהשוואה ל–48.8 מיליון דולר ב–2013. הירידה נובעת מהשבתת אחת הבארות, שבאמצעותן מוזרקים המים החמים בחזרה למאגר כתוצאה מפגיעה ההוריקן Iselle באוגוסט 2014, שהקטינה את הספקה של התחנה בחמישה מגה־ואט. תחנה זו נהנית מתעריפים כפולים מהתעריף הממוצע שלפיו מוכרת אורמת את החשמל בתחנות כוח אחרות (86 דולר למגה־ואט). זאת משום שרכיב משמעותי מהתעריף מבוסס על העלות הנחסכת לחברת החשמל של הוואי, כתוצאה מהעובדה שאינה מייבאת מזוט כדי לייצר את החשמל שהיא מקבלת מאורמת.

יצחק אנג'ל, מנכ"ל אורמת, הבהיר עם זאת כי התחנה החדשה לא תתבסס על הרחבת האתר בפונה. הפעלת האתר המצוי באי המרכזי של הוואי נתונה לאחרונה בלחץ משפטי, בעקבות הגשת תביעה נגד הפעלת בארות הקידוח בלילה, ודרישה לצרף את עובדי התחנה לארגון עובדים.

מתקן של אורמת
תחנה של אורמת באתר פונה בהוואיצילום: אורמת

פוטנציאל שוק האנרגיה המתחדשת בהוואי צפוי לצמוח לאחר שחברת החשמל של הוואי, HELC, הגישה לרשות החשמל של המדינה בקשה לקבוע כיעד שאנרגיה מתחדשת תספק 92% מהאנרגיה שתמכור עד ל–2030, בעוד היעד הנוכחי ל–2030 הוא 40% בלבד. רוח גבית נוספת לעסקיה של אורמת צפויה לנשוב מקליפורניה, לאחר שהמושל ג'רי בראון הניח הצעה שתחייב את חברות החשמל לרכוש 50% מהחשמל שהן מוכרות ממקורות של אנרגיה מתחדשת, בהשוואה ליעד הנוכחי של 33%, עד 2020, וכן מהצעת חוק שמחייבת את רשות החשמל של קליפורניה לבחון את המקורות השונים של אנרגיה מתחדשת במונחים של עלות תועלת. הצעה זו, להערכת אורמת, תקנה יתרון לאנרגיה גיאותרמית שמספקת מקור קבוע ואמי, בניגוד לרוח, למשל.

דורון בלשר, סמנכ"ל הכספים של אורמת טכנולוגיות, גילה בשיחת הוועידה בעקבות פרסום הדו"חות של החברה ביום רביעי שעבר, כי הגידור היחיד שהחברה מחזיקה הוא למחירי הגז הטבעי במחיר של 4.95 דולרים למיליון BTU, והוא יפקע בסוף הרבעון הראשון. בלשר ציין שהירידה במחירי הנפט והגז הטבעי תגרע 20 מיליון דולר מהכנסות החברה ב–2015. אנג'ל גילה בשיחת הוועידה, כי החברה הקימה יחידת מיזוגים ורכישות במטרה להאיץ את מעורבותה בפעילות זו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker