החקירה האמריקאית: הפועלים הפריש 200 מיליון שקל ויפריש עוד 100 מיליון

בנק מזרחי טפחות הפריש עד כה 70-60 מיליון שקל ויפריש 30 מיליון שקל נוספים בדו"חות הרבעון הרביעי

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבועיים לפני פרסום הדו"חות הכספיים השנתיים של הבנקים, הרגולטורים טרם הגיעו להסכמות לגבי מידת הגילוי שהבנקים יידרשו לספק למשקיעים בקשר לחשיפה בה הם נמצאים בגין הסיוע שהעניקו ללקוחות אמריקאיים בהתחמקות מתשלומי מסים בארה"ב.

המאבק מתנהל בין רשות ני"ע שעומדת על דרישות הגילוי אל מול המפקח על הבנקים שסבור שלטובת בעלי המניות בבנקים יש לאפשר להם להצניע חלק מהמידע, כדי שלא להזיק לבנקים הנמצאים תחת חקירה.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker המפקח על הבנקים אפשר לבנק הפועלים ולמזרחי טפחות לבצע הפרשות בגין החקירה אולם מבלי לתת על כך גילוי בדו"חות.

ל-TheMarker נודע כי בנק הפועלים הפריש עד כה 200 מיליון שקל בגין החקירה בה הוא מצוי מצד הרשויות האמריקאיות וכי הוא צפוי להגדיל את ההפרשה בדוחות הרבעון הרביעי כך שיתרת ההפרשה תסתכם בכ-300 מיליון שקל.

בנק מזרחי טפחות הפריש עד כה כ-70-60 מיליון שקל והיא צפוי להפריש סכום נוסף ברבעון הרביעי כך שיתרת ההפרשה בגין החקירות מצד הרשויות האמריקאיות תסתכם בכ-100 מיליון שקל.

הבנקים ביצעו הפרשות אלו בניגוד לרצונם, ועל פי דרישה מצד המפקח על הבנקים דודו זקן. הבנקים סברו כי ביצוע הפרשה בעת שהם מצויים תחת חקירה עלול להתפרש על ידי האמריקאיים ועל ידי ציבור קוראי הדו"חות כהודאה בעבירות הנחקרות - ולכן העדיפו להישען על חוו"ד חשבונאיות ומשפטיות ולפיהן אין צורך לבצע הפרשות בשלב זה.

מנגד המפקח על הבנקים סבר כי מטעמי שמרנות יש לחייב את הבנקים להתחיל לצבור כריות לתשלום הקנס, כך שהסיכון הכרוך בחקירה כך יקבל ביטוי במאזני, ביחס הלימות ההון ויגביל במידה מסוימת את יכולתם לחלק דיבידנדים (כנגזרת מיחס הלימות ההון). נוכח טענת הבנקים כי ביצוע ההפרשה יפגע בסיכויי ההגנה של הבנקים מול הרשויות החוקרות המפקח אישר לבנקים שלא לתת גילוי בקשר עם ההפרשות שבוצעו.

אולם בחודש שעבר הגיע לרשות ני"ע מידע ולפיו קיימות בדו"חות הבנקים הפרשות בגינם לא ניתן גילוי למשקיעים. רשות ני"ע, שאמונה על אכיפות חובת הגילוי כלפי המשקיעים הגיבה להסתרת המידע באופן נחרץ ודרשה כי הבנקים יספקו בפני המשקיעים את מלוא המידע. הרשות פנתה גם לבנקים דיסקונט והבינלאומי בדרישה כי גם בנקים אלו יספקו את מלוא המידע למשקיעים לגבי הפעילויות שהם ניהלו מול לקוחות אמריקאיים ומידת החשיפה הקיימת להם בגין פעילות זו.

היקפן של ההפרשות שהמפקח על הבנקים דרש מהפועלים ומזרחי טפחות לבצע (בסתר) נגזר מהנוסחה השוויצית שגובה בין רשותה פיקוח על הבנקים בשוויץ לבין הרשויות האמריקאיות. נוסחה זו חלה רק על פעילות השלוחות של הבנקים בשוויץ, ולא כוללת את הפעילויות שבוצעו בתוך גבולות ישראל או ארה"ב. לכן הסכומים שהבנקים הפרישו, מהווים ככל הנראה רף מינימלי לסכומי הקנס הסופיים שעלולים להיות מוטלים על הבנקים בסופן של החקירות.

בדו"חות הרבעון הרביעי הבנקים יידרשו כאמור להגדיל את ההפרשות בהתאם לנוסחת הקנס שהוצגה במסגרת ההסדר עליו חתם בנק לאומי. לצד דרישות הגילוי של רשות ני"ע, הפיקוח על הבנקים העביר בתחילת החודש הנחיה למערכת הבנקאית ולפיה עתה כשהנוסחא לחישוב הקנס פורסמה, על הבנקים להגדיל את ההפרשות כך שסכום ההפרשה המינימלי יעמוד בנוסחת הקנס שהוצגה בהסדר של בנק לאומי.

מהבנקים הפועלים ומזרחי טפחות לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker