מעלות חתכה את הדירוג של אי.די.בי פיתוח בשלוש דרגות - ל-B עם תחזית שלילית

"למרות הזרמת הון בסך של כ-420 מיליון שקל שבוצעה לפני כשבועיים - שיעור המינוף של אי.די.בי פיתוח טיפס לכ-103%", כותבים במעלות

מיכאל רוכוורגר

חברת הדירוג מעלות S&P חתכה את דירוג האשראי של חברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין בשלוש דרגות, מרמה של BB לרמה של B עם תחזית דירוג שלילית, כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בטווח הנראה לעין.

"למרות הזרמת הון בסך של כ-420 מיליון שקל שבוצעה לפני כשבועיים, שיעור המינוף (loan to value) של אי.די.בי פיתוח טיפס לכ-103% בהשוואה לכ-83% במועד המעקב האחרון. שיעור המינוף מחושב על בסיס שווי השוק של האחזקות הסחירות ושווי הספרים האחרון של האחזקות הפרטיות", טוענים במעלות ומוסיפים כי "הורדת הדירוג של אי.די.בי נובעת מעלייה מתמשכת בשיעור המינוף בחודשים האחרונים ומאתגרי נזילות משמעותיים בטווח הקצר. הורדת הדירוג הנוכחית עולה בקנה אחד עם העילה להורדת הדירוג שפרסמנו בתחזית הדירוג השלילית מיום 6 ביולי 2014".

כמו כן, מציינים במעלות כי "העלייה בשיעור המינוף נובעת מירידה חדה של כ-30% בשווי המוערך של תיק ההשקעות של החברה מאז יולי 2014 ,כאשר מרבית אובדן השווי מיוחס לירידה של כ-68% בשווי הבורסאי של חברה הבת דיסקונט השקעות (דסק"ש). במעלות מציינים כי אי.די.בי ממשיכה לעמוד בפני אתגרי נזילות משמעותיים ביותר בטווח הקצר, ועיקרם פער של כ-940 מיליון שקל, להערכת מעלות, בין מקורות החברה לבין השימושים שלה עד סוף 2016. במעלות מוסיפים כי לדברי הנהלת אי.די.בי פיתוח, החברה החלה לאחרונה לקדם תהליך למכירת השליטה בכלל ביטוח.

אדוארדו אלשטיין.צילום: עופר וקנין

"תחזית הדירוג השלילית משקפת את סיכוני האשראי הגבוהים מאוד של החברה על רקע פרופיל הנזילות הנוכחי, שיעור מינוף שאינו בר קיימא - והערכתנו שכושר הפירעון של החברה תלוי לחלוטין בתמיכה נוספת של בעלי השליטה או במכירת נכסים משמעותיים".

מוקדם יותר היום נודע כי בתגובה לדרישתו של שותפו לשעבר באי.די.בי פיתוח, מוטי בן משה, מציע אדוארדו אלשטיין לקיים בוררות מהירה של עד 45 יום החל מהיום שבו בן משה יסכים לכך, כשמי שינהל את הבוררות יהיה בורר שזהותו תוסכם ע"י שני הצדדים.  

הצעה זו של אלשטיין באה בעקבות הדרישה של בן משה למכור לו כמחצית מהמניות שרכש והזכויות הנלוות להן בהיקף כולל של כ-300 מיליון שקל שאלשטיין רכש במסגרת הנפקת מניות באי.די.בי פיתוח, שבה הזרים אלשטיין לתוך החברה כ-400 מיליון שקל.

במקביל מציע אלשטיין לבן משה להזרים את הסכום זה, של 300 מיליון שקל, לתוך אי.די.בי פיתוח בכדי לחזק את הונה. בכל מקרה, בשלב זה משהה אלשטיין את הדרישה כי הדירקטורים מטעם בן משה בדירקטוריון אי.די.בי פיתוח יתפטרו מתפקידם - דרישה שנבעה מכך ששיעור אחזקתו של אלשטיין באי.די.בי פיתוח עלה לכ-61%, בעוד זה של בן משה ירד לכ-16% בלבד. נכון להיום, אלשטיין ובן משה מופסדים על ההשקעה באי.די.בי בכ-550 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker