בנק לאומי מזהיר: לא נציג רווחיות ברבעון הרביעי

הבנק מעריך כי הרווח בגין שנת 2014 כולה יסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל בלבד ■ הרווח בשנת 2014 צפוי לשקף תשואה על ההון בשיעור של 5.8%

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
סיון איזסקו

בנק לאומי בניהולה של רקפת רוסק עמינח פרסם הבוקר (ד') אזהרת רווח לרבעון הרביעי של שנת 2014 וציין כי ברבעון זה לא יציג רווחיות. הבנק מעריך כי הרווח בגין שנת 2014 כולה יסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל בלבד. הרווח בגין שנת 2014 כולה צפוי לשקף תשואה על ההון של 5.8% בלבד. עם זאת, אם מנטרלים הפרשה בהיקף של מיליארד שקל שהבנק ביצע לאורך השנה בגין בגין הסיוע להעלמות מס, התשואה על ההון בשנה זו היתה צפויה להסתכם בכ-9.5%.

דו"חות הרבעון הרביעי הושפעו במיוחד חברת קנון (שפוצלה מהחברה לישראל)  שיובילו לקיטון של כ-220 מיליון שקל ברווחי הבנק. כמו כן, הבנק רשם הפרשה להספדי אשראי בגין הלוואות צרכניות שתשפיע על רווחיות הבנק (נטו) בכ-110 מיליון שקל, וזאת בעקבות הנחיות המחייבות את המערכת הבנקאית להגדיל את רכיב ההפרשות בגין ההלוואות הצרכניות ב-0.2%.

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

לאומי העריך כי ירשום ברבעון הרביעי רווח חד פעמי בהיקף של 500-400 מיליון שקל בעקבות הסכם השכר החדש שחתם עם עובדי הבנק בחודש שעבר, אולם המפקח על הבנקים הודיע אתמול לבנק כי לא יאפשר לו להכיר ברווח זה ברבעון הרביעי לשנת 2015, מטעמי שמרנות. המפקח הודיע לבנק כי בהתאם לכללי החשבונאות האמריקאיים, לאומי יידרש לפרוס רווח זה על פני אורך ההתחייבויות הפנסיוניות של הבנק כלפי עובדים דור א' - כלומר לפרוס את הרווח מהסכם השכר על פני כ-12 שנה.

בנוסף, בשלוחה של הבנק ברומניה נדרש לאומי לבצע הפרשה על פי הנחיות הרגולטור המקומי שמובילה לקיטון נוסף של 50 מיליון שקל נטו ברווחיות הבנק. כמו כן, בעקבות הנחיית המפקח בעניין החישובים האקטוארים, לאומי יידרש גם לבצע הפחתה של 280 מיליון שקל בהון הבנק בדו"חות הרבעון הרביעי.

מניית בנק לאומי בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker