כלירמרק על סף גיוס קרן שנייה של מיליארד שקל

רז כפרי ואילן לבנון ייסדו ב-2009 את כלירמרק, שמתמחה ברכישת חוב של חברות במצוקה ■ מאז שהחלה לפעול הניבה למשקיעיה תשואה שנתית של 16.5% ■ יו"ר דיסקונט יוסי בכר היה ממקימי הקרן ובאחרונה הצטרף אליה יניב צלאל ממיטב דש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרן כלירמרק המתמחה בהשקעה בחברות במצוקה, נמצאת על סף סגירת גיוס לקרן שנייה בסך של כמיליארד שקל. הקרן החדשה תפעל לאיתור הזדמנויות השקעה בחברות במצוקה בישראל ובחו"ל. מדובר בקרן המשך לקרן הראשונה — כלירמרק אופרטיוניטי שהוקמה ב-2009.

בימים אלה מבצעות קרנות השקעה נוספות גיוסים גדולים, אבל לא בתחום החברות במצוקה. מדובר בין השאר בגיוס של יותר מ–260 מיליון דולר של קרן אמי (איפקס מידל מרקט ישראל), שמובילה מנכ"לית איפקס, זהבית כהן, ובגיוס 400 מיליון דולר של קרן פורטיסימו שבראשות יובל כהן.

מייסדי קרן כלירמרק, הם רז כפרי ואילן לבנון. כפרי נחשב מומחה בתחום ההשקעות בחוב מסוכן, ושימש בין השאר סגן נשיא בליהמן ברדרס ויועץ בתחום אשראי לקבוצת מגדל — שהיתה משקיע העוגן בקרן הראשונה, שבה השקיעו גם מנורה מבטחים, מיטב דש, עמיתים, הדס ארזים וגופים מוסדיים אחרים.

יוסי בכר, יו"ר דיסקונט, שימש יו"ר ועדת ההשקעות של כלירמרק בתקופת הקמתה. לבנון שימש בין השאר סגן נשיא באיפקס ישראל. בכירים נוספים בקרן הם דגנית פארן ויזל, חי נטוביץ' ויניב צלאל, שהצטרף באחרונה לאחר ששימש מנהל ההשקעות הראשי של קופות הגמל בבית ההשקעות מיטב דש.

כלירמרק מתמקדת בניצול הזדמנויות השקעה בשוק החוב, בעיקר בחברות ממונפות ובחברות שנקלעות לקשיים פיננסיים. ההשקעות מבוצעות בעיקר באמצעות רכישת אמצעי חוב של חברות ציבוריות ופרטיות בשוק המשני, בהשקעה ישירה וברכישת מניותמימון. לפי הערכות, הקרן השקיעה בין השאר באפריקה ישראל להשקעות, אי.די.בי פיתוח, בזן, פטרוכימיים, אמפל ואורתם סהר.

המשקיעים העיקריים בקרן הראשונה הם מוסדיים ישראליים, הנהנים בימים אלה מזרימה אינטנסיבית של כספים. "האווירה בשווקים אמנם מעודדת את הקרנות לבצע גיוסים גדולים, אבל אם אין לך טראק־רקורד של ביצועים חזקים, הסיכוי שלך להשלים גיוס אינו גבוה במיוחד", אומר בכיר בקרן השקעה מהגדולות בשוק.

מדו"חות כלירמרק לסוף ספטמבר 2014 שהגיעו לידי TheMarker עולה כי הקרן הראשונה קיבלה התחייבויות ממשקיעים בסכום של 490 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר בוצעו קריאות לכסף בסך של 366 מיליון שקל (75% מההתחייבות מהסכם הקרן), השקיעה במצטבר 665 מיליון שקל (136% מההתחייבות), בוצעו חלוקות כספים למשקיעים בסך 422 מיליון שקל (115% מהקריאות), והקרן השיגה תשואה שנתית נטו של 16.5% (Net IRR) על בסיס מזומן ולפני הפרשה לדמי הצלחה, שעדיין אינם משולמים.

דמי ניהול והוצאות הנהלה וכלליות של כלירמרק הסתכמו בכ–9.6 מיליון שקל ב–2012, בכ–10 מיליון שקל ב–2013, ובכ–5 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2014. כלירמרק מציינת שההחזרים למשקיעים מתאפשרים בשל תשואה שוטפת מתקבולי ריבית, החזרי קרן חוב ודמי ניהול — ומימושים.

הקרן הראשונה סיימה את תקופת ההשקעות וכיום עוקבת אחר המצב בשווקים ומממשת באופן שוטף את השקעותיה. בהתאם למדיניות הקרן, כל עוד היא נמצאת בתהליך של רכישת ני"ע או השקעה שעדיין לא הסתיימה, כדי לא לפגוע ביכולתה לפעול בשוק הסחיר או המוסדי — המידע לגבי זהות החברה שבו השקיעה הוא חלקי בלבד. מדו"חות הקרן לסוף ספטמבר עולה כי כלירמרק ביצעה 25 השקעות המוצגות למשקיעים לפי מספרים: חברה 1 עד 25 (בדומה לדו"חות הבנקים שמציגים את החשיפה ללווים הגדולים באותיות).

ההשקעה הגדולה ביותר של כלירמרק היתה בסך כ–103 מיליון שקל. זמן ההחזקה הארוך ביותר  היה 60 חודשים, והקצר ביותר — תשעה חודשים. ההשקעה המוצלחת ביותר הניבה תשואה נומינלית של 581% והגרועה ביותר — תשואה מינוס 15%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker