עורך הדין של רף ומאור: "איש לא חלם שלאומי אחראי לתשלומי מס של הלקוחות"

עורכי הדין של לאומי רומזים: הבנק אינו עומד מאחורי כל הסעיפים שבהם הודה במסגת ההסדר מול הרשויות האמריקאיות

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"איני מקבל את המינוח של התנהלות עבריינית. ההנחה של כל הבנקים היתה שתשלום מס זו אחריותו של הלקוח. איש לא חלם בזמן אמת על השתת אחריות כלשהי על הבנק, קל וחומר על דירקטוריון, נושאי משרה ועל עובדים" - כך אמר אתמול עו"ד רם כספי, שמייצג את נושאי המשרה לשעבר בבנק לאומי, בדיון הראשון בתיקי התביעות הנגזרות שהוגשו נגד נושאי המשרה בלאומי, בפרשת הסיוע שהעניקו לכאורה למעלימי המסים האמריקאים. בדיון הצטופפו אתמול בכירי עורכי הדין בישראל באולמו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב.

עו"ד כספי טען כי חלק מההסכם שעליו לאומי חתם עם האמריקאים נכפה על הבנק, ובכך רמז כי הבנק לא בהכרח עומד מאחורי כל הסעיפים שבהם הודה במסגרת ההסדר. סוגיה זו עלולה להמשיך להוביל את ההליכים בתיק התביעות הנגזרות, שכן לטענת עו"ד רלי לשם, שמייצג את בנק לאומי, "הבנק לקח על עצמו התחייבויות שלא ייטען טענה שסותרת את ההסדר". לדבריו, אם לאומי יסתור את הדברים שעליהם חתם בהסדר מול הרשויות האמריקאיות בפורום כלשהו - ההסדר יבוטל. כלומר, הקנס ששולם יישאר בידי האמריקאים, וכתב האישום שנוסח נגד הבנק יוגש נגדו בכל זאת.

על כן, תהה השופט כיצד לאומי יוכל לנהל את ההליכים נגד נושאי המשרה אם הוא מנוע מלטעון טענות שנוגדות את הדברים שבהם הודה במסגרת ההסדר. כבוב שאל: "אם יבוא עובד ויגיד שפעל בידיעה, והדירקטוריון אישר את הפעולה - מה יעשה הבנק אם אסור לו לטעון טענה שסותרת את ההסדר?". על כך השיב עו"ד לשם: "זה רגיש, ולכן הנושא ייבחן על ידי ועדת הדירקטוריון, שיש לה יכולת לבדוק מבחינת כל הצדדים. הרגישות שבית המשפט תיאור זו אחת הנסיבות שיש הצדקה לכך שהעניין ייעשה בצורה אחראית על ידי ועדה". הכוונה היא לוועדה שאותה דירקטוריון לאומי מבקש להקים, שתבחן אם יש הצדקה להגיש תביעות או להגיע להסכמי פשרה עם נושאי המשרה בבנק.

ראשי לאומי לשעבר, גליה מאור ואיתן רףצילום: עופר וקנין

עו"ד עמית מנור, שמייצג את בעל המניות שהגיש את התביעה הנגזרת הראשונה, טען כי "הבנק איחר את הרכבת בעניין הקמת הוועדה הבלתי תלויה. כל החומר היה בידיו, והבנק יכול היה להקים את הוועדה כבר ב-2013, כשנשלח מכתב הדרישה. הבנק קפא על שמרו, ועתה כשהנגזרת עומדת לצאת לדרך הוא רוצה להקים ועדה". עוד טען עו"ד מנור כי דבריו של עו"ד לשם מדגישים את היתרון של ניהול ההליך על ידי בעל מניות בבנק, שלא כפוף להסדר שלאומי חתם עליו מול הרשויות האמריקאיות.

"הבנק היה חייב להקים ועדה ב–2011"

עו"ד שחר בן מאיר, שמייצג את בעלי המניות שהגישו את התביעה הנגזרת המאוחרת יותר, טען כי "לאומי היה צריך להקים את הוועדה לפני ארבע שנים. ב–2011 מניחים על שולחנה של מנכ"לית בנק לאומי, גליה מאור, מכתב ממשרד המשפטים בעניין החקירה שנפתחה נגד הבנק.

עו"ד רם כספיצילום: אייל טואג

אם מאור לא ידעה דבר על הפעילות העבריינית בבנק, והיא מופתעת מכך שקיימת פעילות עבריינית בבנק שלה - היא אמורה לכנס מיד את הדירקטוריון ולשאול אם שמעו, ולמנות ועדת חקירה במטרה לבדוק אם העובדים תחתיה מבצעים פעילות עבריינית שהיא, כמנכ"לית, לא היתה מודעת אליה.

"עצם העובדה שהם באים להקים ועדה כזו כעת מראה שהם רוצים להימנע מהדיון בתביעה, ושיש לבנק מה להסתיר. כי הרי כשנודע לו, ולגרסתו לא ידע אז, היה חייב להקים ועדה כבר ב–2011".

השופט כבוב הודיע כי יקבל החלטה בעוד 14 יום אם לאפשר לבנק לאומי להקים ועדת תביעות בלתי תלויה, וכפועל יוצא מכך לעכב את ההליכים בתיקי התביעות הנגזרות לתקופה של ארבעה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום