האם הגיע הזמן 
למכור מניות בזק?

רפורמת השוק הסיטוני לא תיעלם - משרד התקשורת מקדם בנחישות שינוי אמיתי

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אמיר טייג

המשקיעים בשוק התקשורת הישראלי צריכים להבין כי הדבר המשפיע ביותר על שווי הנכסים שלהם הוא הרגולטור המקומי, במיוחד אחרי הרפורמה בסלולר.

ההחלטה של משרד התקשורת להרחיב את התחרות בשוק הסלולר, כבר עלתה להם מיליארדים, כך שמאוד מפתיע לראות כיצד השקת הרפורמה בפס הרחב לא הזיזה למניית בזק. מניית החברה נסחרה ביציבות בשבוע שעבר - השבוע שבו השתנה לחלוטין השוק שממנו שואבת בזק את מרבית הרווחים שלה. כנראה שהמשקיעים של בזק לא מאמינים כי הרגולטור באמת רוצה, או יכול, לשבור את המונופול של בזק בתחום הקווי. הניסיון בשוק הסלולר לא משכנע אותם. הם עדיין משתמשים בתזרים הדיווידנדים העצום שהחברה מייצרת, ופוטנציאל ההתייעלות שלה; כמעטה הכחשה. אך גם זה ישתנה.

, המלאימה למעשה חלק מהתשתית של בזק, לא תיעלם כפי שנעלמו רפורמות דומות בארה"ב או בחלק ממדינות אירופה. משרד התקשורת למד את הלקח, והוא מקדם בנחישות שינוי אמיתי. האווירה הציבורית תומכת במשרד, והסיכוי של בזק לקבוע כללים שימסמסו את הרפורמה הוא נמוך מאוד.

צילום: אייל טואג

כבר עכשיו, מבצעי האינטרנט שפורסמו על ידי המתחרים מצביעים על שחיקה צפויה של 1–1.2 מיליארד שקל ברווח התזרימי (EBITDA) השנתי של בזק. אך זה עוד כלום. בשלושת החודשים הקרובים צפויות שתי התפתחויות שעשויות להזניק את התחרות לרמות הדומות יותר לשוק הסלולר. סלקום, שהשיקה בתחילת השנה שירותי טלוויזיה המבוססים על רשת האינטרנט, מחכה עדיין לעיתוי המתאים מבחינתה להשיק את שירותי הטריפל שלה, שיציבו לבזק אלטרנטיבה חזקה. ואולם קפיצת המדרגה הגדולה תתרחש כאשר גולן טלקום תיכנס לתחום. בניגוד לסלקום, לגולן אין לקוחות אינטרנט, כך שהמחירים הנמוכים שתציע לא יחתכו לו הכנסות קיימות בתחום. ה"רובין הוד" של שוק הסלולר מחכה גם הוא לעיתוי הנכון לתקיפת בזק וכאשר זה יקרה, קשה להאמין שהמשקיעים ישארו אדישים.

בזק עומדת עתה בפתחו של שינוי עצום, כזה שלא ראתה החברה מאז התאגדה כחברה. תחרות מבורכת זו תוביל בסופו של דבר גם להתרת המגבלות הרגולטוריות מעל ידיה, להתייעלות והצפת ערך יפה למשקיעים. ואולם ניסיון העבר מלמד כי משרד התקשורת ממהר להטיל רגולציה חדשה אך מאחר לשחרר מגבלות שאיבדו מהרלוונטיות שלהן. בזק עוד יראו הרבה ימים קשים לפני שתוכל להגיב לתחרות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker