בעלי המניות באוצר התיישבות היהודים: הדירקטוריון מנסה לטרפד חלוקת מניות לאומי

הפנייה לדירקטוריון נעשתה בשם החברה לאיתור נכסי נספי השואה ובשם האפוטרופוס הכללי, לקראת אסיפה ב-1 במארס - שבה יצביעו אם לחלק מניות לאומי כדיווידנד בעין

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

עו"ד שיראל גוטמן עמירה, לשעבר ראש מחלקת התאגידים ברשות ניירות ערך, פנתה לחברי דירקטוריון אוה"ה (אוצר התיישבות היהודים) במכתב שבו היא מתריעה בפני הדירקטוריון על הנזקים שייגרמו לבעלי המניות אם ינסו לטרפד את המהלך של חלוקת מניות בנק לאומי כדיווידנד בעין.

הפנייה לחברי הדירקטוריון אוה"ה נעשתה בשם החברה לאיתור נכסי נספי השואה ובשם האפוטרופוס הכללי, המחזיקים יחד ב–40% ממניות אוה"ה, ולקראת אסיפה שתתקיים ב–1 במרס, שבה יצביעו בעלי המניות אם לחלק את הנכס המרכזי של החברה - 4.97% ממניות בנק לאומי - כדיווידנד בעין.

בניסיון לטרפד את ההחלטה, דירקטוריון אוה"ה החליט להעניק זכות הצבעה להסתדרות הציונית המחזיקה במניות יסוד, המקנות לה כוח הצבעה בשיעור של 50% מהקולות. במכתב שנכתב, יחד עם עו"ד מיכל פרי ממשרד אגמון ושות', צוין כי החלטה זו של הדירקטוריון נוגדת את מסמכי ההתאגדות של אוה"ה, הקובעים כי מניות יסוד אינן מקנות זכות הצבעה בהחלטות על חלוקת דיווידנד.

עו"ד שיראל גוטמן עמירהצילום: רמי חכם

החברה לנכסי נספי השואה והאופטרופוס הכללי טוענים במכתב כי "זה שנים החברה (אוה"ה) מנוהלת בחוסר מעש ובאדישות. מחובתם של חברי הדירקטוריון לפעול בקפדנות ובאופן אמיתי ומשמעותי לצמצום נזקם של בעלי המניות, בכך שימליצו על חלוקת מניות לאומי". הנזקים שלהם טוענים בעלי המניות הם הפרמיה השלילית שבה נסחרת אוה"ה ביחס לשווי אחזקותיה.

בעלי המניות מתריעים מפני אפשרות כי דירקטורים באוה"ה, שמונו בידי ההסתדרות הציונית, יפעלו כדי לעכב או לטרפד את חלוקת מניות לאומי בשל ניגודי עניינים. לכן הם מאיימים כי אם לא יפעלו באופן שיעכב את חלוקת המניות, הם יפתחו בהליכים משפטיים נגד חברי הדירקטוריון. בהקשר זה החברה לאיתור והשבת הנכסים של נספי השואה מציינת כי חלוקת מניות לאומי נדרשת לשם "הגדלת כספי הסיוע לרווחת ניצולי השואה הנזקקים בישראל", וכי "מכאן דרישתה הדחופה לחלוקת מניות לאומי".

בעלי המניות המוסדיים הביעו תמיכה בחלוקת מניות לאומי כדיווידנד בעין, וכי כפי שהדבר נראה כרגע קיים רוב מבין בעלי המניות התומך בחלוקה. המכשול המרכזי העומד בפני המהלך הוא האפשרות כי דירקטוריון אוה"ה יחליט להעניק להסתדרות הציונית את האפשרות להשתמש במניות היסוד לצורך ההצבעה. בתרחיש כזה להסתדרות הציונית יהיה רוב באסיפה שיאפשר לה לטרפד את המהלך, עד שהדברים יתבררו בבית המשפט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker