האינטרס הסמוי של הדירקטור שלאומי מינה לבדיקת פרשת המס בארה"ב

עו"ד חיים סאמט, שמכהן כיום כדירקטור בלאומי ויהיה חבר בוועדה, שימש כדירקטור גם בבנק הפועלים - ולכן עלול להיות ברשימת הנתבעים

סיון איזסקו

בנק לאומי הודיע ביום חמישי לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי דירקטוריון הבנק החליט להקים ועדת תביעות בלתי תלויה, שתבחן האם יש מקום להגשת תביעות נגד נושאי משרה לשעבר שהובילו את הבנק להסתבכות עם הרשויות האמריקאיות, שבסופה שילם הבנק 1.5 מיליארד שקל קנס כדי לסגור את תיק החקירה ללא אישומים פליליים, בעניין הסיוע שהבנק העניק ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב.

לאומי מסר למחוזי כי ועדת התביעות תדון בנושא במשך ארבעה חודשים ותמנה חמישה משפטנים, מהם שלושה שאינם מכהנים בתפקיד כלשהו בבנק. בראש הוועדה יעמוד הנשיא לשעבר של בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן, ובנוסף יכהנו בה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס, אורית אפעל־גבאי, מומחית לדיני חברות וממשל תאגידי באוניברסיטת תל אביב, פרופ' שרון חנס, וכן שני דירקטורים מכהנים בבנק לאומי, פרופ' ידידיה שטרן ועו"ד חיים סאמט.

לאומי כתב בהודעה לבית המשפט כי שני הדירקטורים הללו הם בלתי תלויים, מכיוון שהם מונו לתפקידם בבנק לאחר התקופה בה עסקה חקירת הרשויות האמריקאיות.

מנכ"לית לאומי רקפת רוסק־עמינח, יו"ר הדירקטוריון דוד ברודט והמנכ"לית לשעבר גליה מאורצילום: עופר וקנין

אלא שבניגוד לטענת בנק לאומי, כאילו הדירקטור חיים סאמט הוא בלתי תלוי - הרי שבפועל הוא בעל אינטרס מובהק באי־הגשת תביעות נגד נושאי המשרה. סאמט כיהן כדירקטור בבנק לאומי בשנים 1995–2000, תקופה שלפי גורמים בבנק, גם במהלכה סייע לאומי ללקוחות האמריקאיים להעלים מסים. הבנק לא נדרש להודות בכך בפני האמריקאים בשל התיישנות שחלה על התקופה ההיא, שלא נחקרה.

מיד לאחר שסיים עו"ד סאמט את כהונתו בבנק לאומי הוא מונה לכהונת דירקטור בבנק הפועלים, שבו כיהן עד ספטמבר 2007. בנק הפועלים מצוי כיום תחת חקירה מצד הרשויות האמריקאיות בחשד שגם הוא סייע ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלום מסים בארה"ב. כלומר, קנסות דומים עלולים להיות מוטלים גם על בנק הפועלים. אם וכאשר ידווח הבנק על הקנסות שיוטלו עליו, אפשר להניח שגם בעלי מניות בבנק הפועלים יגישו תביעות נגזרות נגד נושאי משרה שכיהנו בבנק הפועלים בתקופה הרלוונטית לחקירה - כפי שקרה בבנק לאומי - ובכלל זאת יוגשו תביעות על אחריותו האפשרית של סאמט בהסתבכותו של בנק הפועלים בחקירה מצד הרשויות האמריקאיות.

לאור כל זאת, באופן טבעי אין לעו"ד סאמט כל אינטרס ליצור היום נורמה שלפיה יש לתבוע ולהעניש את חברי הדירקטוריון שכיהנו בבנקים בתקופות הרלוונטיות לחקירה. מעבר לכך, ישנו גם הגורם האנושי: סאמט החל את דרכו כדירקטור בבנק לאומי ב–1995, יחד עם עם מינויו של איתן רף לתפקיד היו"ר ומינויה של גליה מאור לתפקיד המנכ"ל. השלושה כיהנו יחד במשך חמש שנים ולכן, בהיותו קולגה של רף ומאור, גם סאמט אינו בלתי־תלוי.

חיים סאמטצילום: עמי ארליך

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "השאלה העקרונית הצריכה לעמוד לדיון בשלב זה היא לגוף הוועדה, והתקדים שבעצם הקמתה, פעולתה וסמכויותיה כוועדה שרוב חבריה אינם נמנים עם נושאי המשרה ועובדי הבנק בהווה או בעבר. ככל שבית המשפט יסבור שראוי, מסיבות ענייניות או למען מראית פני הצדק, לשקול את חברותו בוועדה של חבר מסויים - הדבר ייעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker