פישמן במגעים למכירת חברת סלולר ברזילית תמורת כמיליארד שקל

פישמן מנסה למכור את T4U ■ אם המכירה תושלם, היא תסייע לפירעון חובותיו לדיסקונט, מזרחי טפחות ולקרן מונארך - אך פחות ללאומי והפועלים

מיכאל רוכוורגר

אליעזר פישמן ובתו ענת פישמן מניפז, המשמשת מנהלת בכירה בקבוצת פישמן ודירקטורית בחברות הבנות הציבוריות, חזרו באחרונה מניו יורק. פישמן, מלווה ביועץ ובנקאי השקעות ניר אפשטיין, ערך בעיר פגישות כדי לקדם את העסקה למכירת החברה הברזילית טי.פור.יו (T4U), העוסקת בהשכרת תשתיות סלולר, המצויה בשליטת פישמן (84%), תמורת 200–300 מיליון דולר.

נכון להיום הרוכשים הפוטנציאליים הרציניים ביותר של טי.פור.יו הם קרן ההשקעות הפרטיות (פרייבט אקוויטי) הענקית בלקסטון האמריקאית (הפועלת גם בברזיל), וכן גוף אסטרטגי בינלאומי מהתחום הפועל גם בברזיל. לפי גורמים המקורבים למגעים, בשבועות הקרובים יתברר מי המתעניינים בעסקה, ואם אכן היא תצא לפועל.

המגעים עם בלקסטון וגוף אסטרטגי מתבצעים באחת מהתקופות העסקיות הקשות ביותר שבהן מצוי פישמן, שכבר הצליח כמה פעמים להיחלץ מהתסבוכות שאליהן נקלע ולפרוע את חובותיו. שכן הבנקים המממנים את הפעילות של פישמן לוחצים עליו לפרוע חובות אישיים בהיקף מוערך של 4.5 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, עיקר החובות הן כלפי בנקי הפועלים ולאומי בהיקף של כ–3.5 מיליארד שקל (בחלקים שווים).

הלחץ של הבנקים גבר בעקבות ההידרדרות הכלכלית של רוסיה לנוכח הירידה הניכרת במחירי הנפט, שגרמה לפיחות חד בשער הרובל מול הדולר, ואילצה את זרוע הנדל"ן של פישמן, מירלנד, לפתוח במגעים להסדר לפריסת חובות מול מחזיקי האג"ח בישראל בהיקף של כמיליארד שקל. הדבר כירסם כמחצית משווייה של החברה האם כלכלית ירושלים.

המגעים למכירת טי.פור.יו מגיעים אחרי שפישמן ניסה בשנה שעברה להשלים הנפקה ראשונית (IPO) של החברה בבורסת סאו־פאולו בברזיל לפי שווי של כ–300 מיליון דולר, במהלך שהיה אמור לכלול הצעת מכר בידי הבעלים. לצורך ההנפקה שכר פישמן, בין השאר, את שירותיהם של בנק אוף אמריקה מריל לינץ', Itau BBA, וסיטי בנק. ואולם, על רקע חילופי שלטון ותנודתיות גבוהה בבורסה הברזילית, המהלך לא יצא לפועל.

טי.פור.יו, המנוהלת בידי חגי פורת, מייצרת הכנסות שנתיות של 75 מיליון דולר ורווח תפעולי של 25 מיליון דולר. היא נחשבת, לצד כלכלית ירושלים, לאחת הנכסים הטובים ביותר שנותרו בקבוצת פישמן.

אם אכן העסקה תצא לפועל, הדבר יסייע לפישמן להקטין את חובותיו לבנקי דיסקונט ומזרחי טפחות, המחזיקים בשעבוד על נתח ממניות טי.פור.יו, וכן לקרן השקעות אמריקאית - שרכשה בשנה שעברה מידי מגדל את החוב של פישמן בהיקף של כ–60–70 מיליון דולר. ייתכן שחלק מהתמורה תועבר גם לבנקי לאומי והפועלים. במקביל, מנסה לאומי לצמצם את נזקיו באמצעות מציאת קונה במחיר המרבי להלוואה, שכנגדה משועבדות 40% ממניות השליטה בכלכלית ירושלים, ששווי השוק שלהן הוא 487 מיליון שקל.

ואולם, בשל הסעיף שהוכנס להלוואה, ולפיו כל עוד ההליך לא יגיע לכינוס, לאומי לא יוכל למכור את ההלוואה לגורם שלישי שאינו בנק ללא הסכמתו של פישמן. לאומי גם מחזיק בשעבוד על נדל"ן של פישמן בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים, וכן בשעבוד על מניות השליטה בעיתון הכלכלי "גלובס".

הפועלים מנסה למצוא קונה לחברת הדלק והקמעונות טן שבשליטת פישמן, אך במחירים המוצעים לו, של כ–300 מיליון שקל, פישמן אינו ממהר לאשר את המכירה. הפועלים מחזיק גם בשעבוד על כ–5% מכלכלית ירושלים, חברת הקמעונות הום סנטר הנמצאת בקשיים תזרימיים, ועל 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום