יורם גביזון

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס העלתה היום (ה') את אופק דירוג איגרות החוב של טבע משלילי ליציב. פירוש הדבר הוא שהסוכנות אינה צופה, כפי שצפתה בעבר, כי השינוי הבא בדירוג  ענקית התרופות הישראלית יהיה הורדתו. דירוג האשראי שנותנת מודי'ס תקף לחוב בהיקף של 10 מיליארד דולר של טבע.

מודי'ס אישררה את דירוג A3 לאיגרות החוב של טבע. מודי'ס מסבירה כי שינוי אופק הדירוג נובע מהירידה בסבירות של קיטון מהותי בהכנסותיה וברווחיה של טבע, כתוצאה מתחרות גנרית בקופקסון, שכן טבע הגנה להערכת סוכנות הדירוג על חלק משמעותי מפעילותה בתחום קופקסון מפני תחרות. היא עשתה זאת כאשר העבירה 63% ממספר המטופלים בקופקסון מהגרסה שניתנת בהזרקה יומיומית, במינון של 20 מיליגרם, ושהפטנט עליה יפקע לכל המאוחר בספטמבר 2015, לגרסה של קופקסון שניתנת בהזרקה שלוש פעמים בשבוע. גרסה זו היא במינון של 40 מיליגרם והפטנט עליה יפקע ב-2030.

מודי'ס מציינת שטבע תוכל לקזז חלק מהירידה ברווחי הקופקסון כתוצאה משיפור ברווחיות של ייצור ושיווק תרופות גנריות. נוסף על כך, מציינת הסוכנות כי הגידול בתזרים המזומנים מפעילותה השוטפת של טבע איפשר לה לא רק לספוג עלויות משפטיות מבלי להגדיל את חובה הפיננסי, אלא גם להקטין אותו בשנה החולפת.

ג'סיקה גלדסטון, מנהלת אשראי בכירה במודי'ס, ציינה כי על אף שטבע צפויה להתמודד עם אתגרים שיאטו את צמיחתה בשנים הקרובות, הרי שהגמישות הפיננסית המשופרת שלה ממצבת אותה בעמדה טובה יותר לספוג מכות תפעוליות לא צפויות, ולנקוט במהלכים של פיתוח עסקי. הפיתוח יתבטא במיזוגים וברכישות שיהפכו את סל המוצרים והפעילויות של טבע למגוון יותר וירחיבו את סל מוצריה.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

מודי'ס מעריכה כי אובדן הפטנטים על תרופות מקוריות מרכזיות שלה לא יקוזז במלואו על ידי השקת תרופות מקור ותרופות ממותגות חדשות. מודי'ס מציינת כי למרות שאין הדבר סביר בשלב זה, דירוגה של טבע עשוי לעלות אם תשמור על יחס נמוך מ־2 בין החוב הפיננסי נטו שלה לבין הרווח התפעולי התזרימי שלה (Ebitda), שעומד בשלב זה על 1.9.

הדירוג יורד אם יחס זה יעלה מעל 2.5. נראה כי אישרור דירוג האשראי של טבע והשינוי באופק הדירוג קשורים בכוונתה של טבע לבצע הנפקה של איגרות חוב נקובות יורו, זאת כדי לממן פירעון מוקדם של איגרות חוב נושאות ריבית דולרית גבוהה, בהיקף של עד מיליארד דולר, מהלך שהוכרז בתחילת השבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker