גלולת הרנטגן של צ'ק קאפ גייסה 24 מיליון דולר בנאסד"ק

הגלולה של צ'ק קאפ תתחרה בקולונוסקופיה שבשל היותו תהליך פולשני רק כמחצית מבני 50 ומעלה שאמורים להיבדק, אכן עושים זאת

יורם גביזון

חברת צ'ק קאפ שמפתחת גלולת הדמיה לאבחון פוליפים טרום סרטניים במעי הגס, השלימה גיוס של 24 מיליון דולר בהנפקה ציבורית בנאסד"ק (12 מיליון דולר) ובהנפקה פרטית מקבילה שבה גייסה עוד 12 מיליון דולר.

צ'ק קאפ הנפיקה 2 מיליון מניות חדשות בנאסד"ק במחיר של 6 דולר למניה שהיה הרף התחתון של הטווח המתוכנן של ההנפקה, 8-6 דולר למניה. החתמים בישראל היו לידר הנפקות וסייבל.

הגלולה של צ'ק קאפ
כך פועלת הגלולה של צ'ק קאפ

מחיר זה משקף לצ'ק-קאפ שווי של 71 מיליון דולר ושווי של 47 מיליון דולר לפני הגיוס המשולב. השווי האפקטיבי של ההנפקה נמוך עוד יותר שכן המניות גויסו כחלק מחבילה שכוללת אופציות קצרות וארוכות לרכוש מניות נוספות של החברה.

חתמי ההנפקה היו Chardan ו-Maxim שקיבלו אופציה ל-45 יום לרכוש 300 אלף יחידות שכל אחת מהן כוללת מניה ו-0.5 אופציה שניתנת למימוש למניה במחיר של 7.5 דולר לאחר 45 יום. האופציה תפקע לאחר 5 שנים. כל אחת מיחידות אלו הונפקה יחד עם 1.5 אופציות תמרוץ ארוכות טווח שמקנות לבעליה זכות לרכוש מניה במחיר של 6.9 דולר. הזכות ניתנת למימוש ב-3 מנות בתום תקופת הבשלה שתחל שנה לאחר השלמת ההנפקה ובתנאי שבעליה עדיין מחזיק במניית החברה. 

צ'ק קאפ פיתחה גלולה שגודלה 34 מ"מ לאבחון פוליפים טרום סרטניים במעי הגס באמצעות הדמיה תלת ממדית, והיא מבוססת על קרני רנטגן בעוצמה מזערית. הגלולה כוללת מעין מכשיר CT קטן שהוא המקור לקרינת רנטגן, מנוע שמסובב אותה בחלל המעי הגס וחיישנים שסורקים את המעי הגס וקולטים החזרים מדופן המעי. הגלולה כוללת גם משדר, שמשדר תמונות למקלט שכולל יחידה לאיתור מיקומה של הגלולה, ומונח על גבי דבקית שמוצמדת לגבו של המטופל.

לאחר שהגלולה עוזבת את גופו של המטופל, המידע שהוקלט מורד לאפליקציית פענוח שאינה מצריכה ציוד ייעודי, ובאמצעות תוכנה תמונה תלת מימדית של דופן המעי הגס. הגלולה של צ'ק קאפ תתחרה בקולונוסקופיה, הכרוכה בהחדרת צינור של 160 ס"מ שבקצהו מצלמה. שיעור הרגישות (זיהוי מדויק של חולה בסרטן המעי הגס) של קולונוסקופיה הוא 95%, ואולם בשל היותו תהליך פולשני ולא נעים רק כמחצית מבני 50 ומעלה שאמורים להיבדק, אכן עושים זאת.

היתרון בגלולה של צ'ק קאפ הוא שאינה מחייבת תהליך הכנה וריקון של המעיים לפני תהליך האבחון, אלא בליעת חומר ניגוד בלבד. זאת בהשוואה לגלולות אחרות למשל זו של גיוון אימג'ינג מקבוצת קובידיין, שקיבלה אישור FDA בתחילת 2014 לשימוש במקרים שבהם לא ניתן להשלים קולונוסקופיה. היתרון שמציעה הגלולה לגסטרואנטראולוג הוא משך פענוח קצר של 10-7 דקות ועל כן תוספת הכנסות, ללא צורך בציוד ייעודי. סרטן המעי הגס הוא גורם המוות השני מבין מחלות הסרטן בארה"ב והשלישי בשכיחותו.

החשיבות באבחון מוקדם של סרטן זה נובעת מהעובדה ששיעור השרידות במשך 5 שנים מאבחון מוקדם הוא 90% אך פחות מ-40% מהמקרים מאובחנים בשלב מוקדם. האגודה האמריקאית למחלת הסרטן מעריכה ש-137 אלף איש יאובחנו בארה"ב ב-2014 כחולי סרטן המעי הגס ו-50 אלף איש ימותו ממנו. צ'ק קאפ מוחזקת בידי קרן פונטיפקס (25.3% לפני ההנפקה), פוסון הדרום קוריאנית (13.9%) שרכשה באפריל 2013 את אלמה לייזרס תמורת 240 מיליון דולר, סיגלית ויואב קמחי (11.9% ) וקרן BXR  שמחזיקה ב-9.8%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker