יו"ר הבנק הקואופרטיבי פרש כדי להמשיך לכהן כדירקטור בבנק מסד

דורון שורר הודיע לבנק הבינלאומי ולבנק ישראל כי פרש בסוף 2014 מאגודת אופק, שמטרתה להקים בנק קואופורטיבי - אך אתמול אמר כי עדיין לא החליט אם ומתי יפרוש ■ שורר: "אני לא יכול להקדיש את כל חיי לאופק. המאבק שהבנקים מנהלים נגדי באופן אישי הוא כואב"

סיון איזסקו

דורון שורר, ששימש כיו"ר האגודה השיתופית אופק, שפועלת להקמת בנק קואופרטיבי, הודיע למפקח על הבנקים ולבנק הבינלאומי כי הוא הפסיק את כהונתו בקואופורטיב ב–31 בדצמבר 2014. עם זאת, הוא ממשיך להציג את עצמו כיו"ר אופק - הן כלפי חברי האגודה והן כלפי חוץ.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, אילץ את שורר לבחור בין כהונתו באופק לבין כהונתו כחבר דירקטוריון בבנק מסד, מקבוצת הבנק הבינלאומי.

שורר מונה לדירקטוריון בנק מסד ב–2009 בהמלצת הסתדרות המורים, שהיא בעלת מניות בבנק. שורר טען כי בהיותו דירקטור חיצוני, הוא משמש נציג הציבור בבנק - ולכן אין התנגשות בין פעולותיו באופק לבין כהונתו בדירקטוריון.

דורון שוררצילום: איליה מלניקוב

בבנק ישראל היו סבורים כי שורר אינו יכול לכהן כדירקטור בבנק ובו זמנית לשמש יו"ר אגודה שמבקשת רישיון בנקאי. באופן פורמלי, הוראת ניהול בנקאי תקין קובעת כי דירקטור לא יכול לכהן בשני בנקים מתחרים במקביל. כן קובעות ההוראות כי לא יכהן כדירקטור אדם שעיסוקיו השוטפים יוצרים ניגוד עניינים דרך קבע.

אופק אינה מוגדרת כבנק, אך מרגע שהגישה בקשה פורמלית לקבלת רישיון בנקאי הוחלט בבנק ישראל שלא לאפשר את המשך הכהונה המקבילה של שורר, שכן הדבר עלול לעורר חשש לניגוד עניינים. שורר ידע על האיסור, והודיע לבנק ישראל על פרישתו מהתפקיד באופק לפני שבנק ישראל הוציא החלטה בעניינו.

גם מהבנק הבינלאומי, בעל השליטה במסד, פנו למפקח על הבנקים בבקשה שיבחן אם פעילותו של שורר באופק אינה מתנגשת עם פעילותו כדירקטור. לפני כחודשיים הודיע שורר לבנק הבינלאומי כי הוא חדל מפעילותו באופק, ובכך יוסר החשש לניגודי עניינים.

אף שמסר הודעה על פרישתו מהאגודה לבנק הבינלאומי ולבנק ישראל, בשיחה אתמול עם TheMarker הכחיש שורר כל סיכום עם בנק ישראל בעניין פרישתו, וטען כי עדיין לא קיבל החלטה בנושא. על רקע ההכחשה, גורמים באופק ציינו כי באגודה מתכננים להפיץ בימים הקרובים זימון לאסיפת חברים, שבה תרוכז הקמת ועדת איתור לתפקיד יו"ר האגודה.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, לנוכח הירידה בקצב גיוס הכספים מצד מצטרפים חדשים לאגודה, הוחלט באופק להפסיק את תשלומי המשכורות, ונושאי המשרה חזרו לעבוד במתכונת התנדבותית. מקור המעורה בנעשה באגודה אמר ל–TheMarker כי פעילותה מוקפאת למעשה, וכי אין כיום גורם שפועל באופן ממשי לקידום מטרות האגודה להקמת בנק קואופרטיבי.

הדבר יחייב את חברי האגודה להחליט בקרוב אם להמשיך בניסיוניות להקמת בנק קואופרטיבי באמצעות מינוי יו"ר חדש, או לוותר על החלום ולדרוש את חלוקת הכספים שהופקדו בחשבון הנאמנות של האגודה לחברים.

שורר מסר אתמול כי "אופק זה לא עסק פרטי שלי ולא אשאר פה יו"ר כל חיי, אבל לא קיבלתי כל החלטה קונקרטית בנושא. אשקול את המשך דרכי בהתאם לתוצאות הבחירות לכנסת. אני לא יכול להקדיש את כל חיי לאופק, ואני לא יכול ללכת עם הראש בקיר. המאבק הזה פוגע בהכנסות שלי, והמאבק שהבנקים מנהלים נגדי באופן אישי הוא כואב. לאחר הבחירות לכנסת נכנס אסיפת חברים, שבה יוחלט על זהות היו"ר הבא, ועוד לא החלטתי אם אתמודד מחדש".

בתגובה לשאלה אם כהונתו של שורר כיו"ר אופק אינה יוצרת ניגוד עניינים מול תפקידו כדירקטור בבנק מסד, נמסר מהבנק הבינלאומי כי "הדירקטור הודיע שפרש מפעילותו באופק, וכך הודיע גם לבנק ישראל".

אופק מצהירה בחזון שניסחה כי "הקמת הבנק תושתת על ערכים של שקיפות, דמוקרטיה והגינות", אך למרות ההצהרה, דובר האגודה סירב להשיב לשאלה האם שורר נושא כיום בתפקיד כלשהו באופק, וכן סירב להסביר מדוע אופק לא עידכנה את חברי האגודה על פרישתו. במקום זאת, אופק מסרה תגובה כללית שלפיה "ב–18 לינואר עודכנו כל חברי אופק על צמצום פעילות האגודה עד אחרי הבחירות. בשבועות הקרובים תתקיים אסיפה כללית של האגודה שבה יוכרז על תהליך בחירה של בעלי התפקידים בה, כולל היו"ר".

יש לציין כי גם במייל שאופק שלחה ב–18 לינואר, הוצג שורר כיו"ר האגודה - שלא חשפה כי נאלץ לפרוש, ולא עידכנה כי בקרוב יבוצע הליך בחירת יו"ר חדש. בינתיים, המשיכה האגודה לגייס כספים ממצטרפים חדשים מבלי לדווח להם על ההתפתחויות האחרונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker