ערן אזרן

יחידת המודיעין הטכנולוגית של צה"ל, 8200, ייצרה היום שלושה מיליונרים חדשים. הייפרוויז סקוויריטי (Hyperwise Security), חברת אבטחת המידע שנוסדה לפני שנה וחצי בלבד נמכרה לענקית האבטחה, צ'ק פוינט, בתמורה לסכום מוערך של 80-50 מיליון דולר. בעלי המניות העיקריים בהייפרוויז שייהפכו למיליונרים הם המייסדים בן אומלצ'נקו ואביב גפני, בוגרי 8200, בני 29 ו-26 בסך הכול, שסיימו את שירותם בצה"ל לפני כשלוש שנים; והמנכ"ל נתי שוחמי (40), שזה "אקזיט" שני עבורו.

הייפרוויז, שמעסיקה כ-10 עובדים בלבד, פיתחה טכנולוגיה ייחודית שיודעת לזהות ולהיחלם ב"דור הבא" של תוכנות זדוניות (malware). התכנות, שמשוגרות על ידי גורמים חיצוניים, חודרות למחשב דרך הרשת ומנסות להשתמש במידע המאוחסן או לפגוע בחומרה. ייחודיות הטכנולוגיה שפיתחה הייפרוויז היא היכולת לזהות את התוכנות הזדוניות עוד טרם החלו לפגוע במחשב, וזאת על ידי זיהוי פעולות חריגות, כגון כניסה לקבצים שלא אמורים להיות מופעלים, הפעלת תוכנות מקבילות, גניבת סיסמאות, חדירה לאמצעים תשלום, שימוש במצלמה או מיקרופון וכו'.

מלבד שלושת המייסדים, שמחזיקים בכ-50% ממניות הייפרוויז, משקיעים נוספים בחברה הם שלמה קרמר, ממייסדי צ'קפוינט ועמיתו לשעבר של שויד; מיקי בודאי - מנכ"ל ומייסד טראסטיר שנמכרה לאחרונה ל-IBM; רקש לונקאר - שותפו של בודאי בטראסטיר; והיזם והמשקיע הסדרתי גיורא ירון. הארבעה מחזיקים בכ-40% ממניות החברה. מניות נוספות (כ-10%) מוחזקות בידי העובדים. בחברה לא השקיעו קרנות הון סיכון או גופים מוסדיים.

נתי שוחמי, בן אומלצ'נקו ואביב גפניצילום: ניר קידר

"רוב הטכנולוגיות הקיימות בתחום אבטחת המידע ממוקדות בזיהוי תוכנות זדוניות מוכרות מראש ומאוחסנות במאגרים. התוכנות הללו בדך כלל נחסמות על ידי אמצעי ההגנה הרגילים", הסביר גיל שויד, מנכ"ל ומייסד צ'ק פוינט. "התוכנות הזדוניות החדשות משנות צורה ומסוות את עצמן בצורה מתוחכמת יותר, ולכן אנחנו נעזרים באמצעים חדשניים כך שיוכלו לסייע באיתורן, עוד לפני שהזיקו. זה כמו לזהות חיידק שחדר לגוף, עוד לפני המחלה. כשאנחנו מצליחים לזהות את האיום בשלב מוקדם, כך גם קל יותר לטפל או לחסום אותו", הדגיש שויד.

"הייפרוויז עוררה עניין בעיקר במשקיעים שהיתה להם היכולת להבין את מה שאנחנו עושים ואת החדשנות שבדבר", אמר שוחמי, אף הוא בוגר 8200, במסיבת העיתונאים שנערכה במשרדי צ'ק פוינט בתל אביב. שוחמי מכר לפני כארבע שנים את חברת אבטחת המידע סנטריגו לענקית האבטחה מק'פאי בתמורה מוערכת של 50 מיליון דולר. לאחר האקזיט הוא עבד כסמנכ"ל בחברה.

"הקמנו את הייפרוויז רק לאחר שנכשלו בסטארט אפ קודם, ולאחר שלמדנו מה השוק צריך", הדגיש אומלצ'נקו. "המוצרים של צ'ק פוינט התאימו לטכנולוגיה שלנו, והערכנו שיכולות השיווק שלה יסייעו. גם העובדה שהיא חברה ישראלית, שיושבת בארץ ויכולה לקלוט אותנו לתוכה, השפיעה על ההחלטה למכור. מבחינתנו, התנאים היו מאוד אטרקטיביים", הוסיף שוחמי.

אסטרטגיית התרחבות

צ'ק פוינט, שנסחרת בנסדא"ק לפי שווי של 15 מיליארד דולר, מתכוונת להטמיע את הטכנולוגיה של הייפרוויז כבר ברבעון הבא. הטכנולוגיה תשמש רק חלק מלקוחות החברה, שלה כ-100 אלף בסך הכול, ותוטמע בתוך מערכת ההגנה הקיימות. בכוונתה של צ'ק פוינט לשלב את צוות הפיתוח ומנהלים של הייפרוויז בתוך מטה החברה בתל אביב. לאחר הדיווח על העסקה, מנייתה של צ'ק פונט עלתה ב-0.3%.

צ'ק פוינט נערכת לבצע רכישות נוספות של חברות טכנולוגיה בשלבי פיתוח שונים, במטרה להגדיל את חדשנותה. שויד הדגיש כי החברה מנסה לאתר יעדי רכישה נוספים, בעיקר בישראל. לדבריו, החברה נערכת להגדיל את מצבת כוח האדם ב-300 אנשים ל-1,800, כך ש"החברה נמצאת בתקופת גיוס מאוד משמעותית". לפי שויד, מספר המשרות הפנויות בחברה יעמוד בשנים הבאות על 600, כולל עובדים שיעזבו מרצון.

שויד הסביר כי צ'ק פוינט היתה מוכנה לשלם את מחיר של כמה עשרות מיליוני דולרים בעבור חברה ללא הכנסות, בשל הפוטנציאל הגבוה הקיים בתחום. "אנחנו קוראים על התקפות בתחומי אבטחת המידע בכל העולם, שגורמות נזק נוראי. כרגע, רק 2% מהלקוחות מגנים על עצמם, ולכן הפוטנציאל הוא גבוה".

לשאלה הם מתפתחת "בועת סייבר", בישראל השיב שויד בשלילה. גם שוחמי סבור שלא מדובר בבועה במובן של שנת 2000: "מרחב האיומים והתחכום של ההתקפות ברשת גדל כל הזמן. האיומים מתחילים ברמה הבינלאומית ומחלחלים לרמה האישית, כך שקיים צורך גובר לפתרונות אבטחה מתוחכמים. מצד שני, מכיוון שיש צורך חזק, קמים המון סטארט-אפים, שלחלקם יש טכנולוגיה טובה יותר ולחלקם פחות. יש גם הרבה משקיעים בתחום, ולכן לפעמים יש תחושה שחברות מקבלות תמחור יתר. אבל עדיין, לא הייתי קורא לזה בועה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום