נתוני הצמיחה הגבוהים טילטלו את שוקי האג"ח והמט"ח בתל אביב

המשק צמח ברבעון הרביעי של 2014 ב-7.2% בחישוב שנתי - גבוה מההערכות האופטימיות ■ הסוחרים, שצפו הפחתת ריבית נוספת, לנוכח מדד ינואר השלילי, החליפו את האג"ח והמט"ח במניות ■ הכלכלנים ציננו את ההתלהבות: "הצמיחה החזקה אינה מייצגת זינוק בפעילות, אלא מיוחסת לכמה גורמים שהשפעתם לעתים חולפת"

ערן אזרן

"מה פתאום? מי צפה צמיחה כזאת? השוק חזה צמיחה של 2.5% או 3% ברבעון הרביעי. מי שהגזים, צפה צמיחה של 3.5%–4% בלבד, וגם אז לא הרגיש לגמרי בנוח עם התחזית" - כך הגיבו אתמול בשוק ההון לנתוני הצמיחה שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

הנתונים, שהיו טובים גם מהתחזיות האופטימיות ביותר, הצביעו על כך שהמשק צמח ברבעון הרביעי של 2014 (זה שלאחר מבצע צוק איתן) בלא פחות מ-7.2% בשיעור שנתי - הצמיחה הגבוהה ביותר מאז 2007. קצב הצמיחה השנתי הסתכם בכ–2.9% - גבוה מהערכות המוקדמות ל-2.6%.

צילום: רויטרס

נתוני הצמיחה הטובים שלחו את שוק האג"ח בתל אביב לסחרור יומי יוצא דופן, שהזכיר למשקיעים עד כמה השוק "הסולדי" הפך להיות מסוכן ושברירי בעקבות הפחתות הריבית התכופות בשנים האחרונות. יום שהחל בעליות חדות של עד 0.8% באג"ח (באפיקים השקלי והצמוד), על רקע ציפיות בשוק כי בנק ישראל יפחית את הריבית בשל מדד ינואר השלילי, התחלף עם פרסום נתוני הצמיחה ליום של ירידות עד 0.5%; זוהי ירידה יומית של 1.3%, הנחשבת יוצאת דופן באפיק שאמור להיות סולידי.

איגרןת החוב הקונצרניות, שעלו בתחילת היום עד 0.35%, מחקו את העליות לחלוטין.

גם ציפיות האינפלציה הנגזרות משוק ההון, לכל הטווחים, רשמו עלייה יוצאת דופן לאחר פרסום נתוני הצמיחה, ולראשונה זה שנתיים חצו את הגבול התחתון של יעד בנק ישראל (1%).

מה שעלה בבוקר- ירד בצהריים

תנודתיות יוצאת דופן איפיינה גם את שוק המט"ח. לאחר שבמשך היום נגע הדולר בשער של 3.91 שקלים, בסוף היום ירד ערכו ל-3.85 שקלים בלבד - ירידה של 1.3%. גם היורו, שנסחר בשעות הבוקר ב-4.47 שקלים (הגבוה היומי), עבר אחר־הצהריים ל-4.40 שקלים - נפילה של 1.4%. נתוני הצמיחה הגבוהים דחפו גם את שוק המניות לעלייה יומית של 0.8% במדד ת"א 100 ועלייה של 2.9% במדד הבנקים, שבהם נהוג לראות "ברומטר" למצב המשק המקומי.

הגורם העיקרי לעליות החדות בשוקי האג"ח והמט"ח בתחילת יום המסחר היו נתוני מדד ינואר שפורסמו ערב קודם לכן.

הנתונים הצביעו על ירידה של 0.9% במחירים במשק - הנפילה החדה מאז 2006 - על רקע צניחה של 9% במחיר הדלק והמים, לצד סעיפים עונתיים כמו הלבשה והנעלה ומלונאות. המדד השלילי חיזק את ההערכות בשוק שלפיהן, בנק ישראל לא יוכל לעמוד מנגד ויעמיק את המדיניות המוניטרית המרחיבה, בין השאר, באמצעות הפחתת ריבית או תוכנית של "הרחבה כמותית" (QE).

העולם המערבי בדפלציה - או באינפלציה נמוכה

ואולם, המעבר מעליות חדות לירידות עמוקות לא סימן את סוף הדרמה בתל אביב. ככל שהמסחר התקרב לסיום, כך - שוב - תיקנו האג"ח הממשלתיות מחשש לתגובת יתר של הסוחרים לנתוני הצמיחה, לצד הערכות כלכלנים שלפיהן, בנק ישראל ייאלץ, בסופו של דבר, להפחית את הריבית.

בתום היום התנודתי עלתה אג"ח ממשלתית שקלית לפדיון ב-2042 ב-0.64%, והתשואה עליה נקבע ברמה של 2.94% - קרוב לשפל שנרשם בתחילת פברואר. אג"ח ממשלתית צמודה לפדיון מלא ב-2041 עלתה אף היא ב-0.84% וננעלה בתשואה לפדיון של 1% - הנמוכה מעולם.

למרות החגיגה בבורסה, הכלכלנים הראשיים בבתי ההשקעות השתדלו לצנן את ההתלהבות בכל הנוגע לנתוני הצמיחה הטובים. "הצמיחה החזקה אינה מייצגת זינוק בפעילות, אלא מיוחסת לכמה גורמים שהשפעתם לעתים חולפת", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש.

קרנית פלוג צילום: אייל טואג

זבז'ינסקי ציין שלושה גורמים נקודתיים שהביאו לזינוק בצמיחה. הגורם הראשון הוא סיום מבצע צוק איתן, שגרם לפעילות מואצת כפיצוי על הקיפאון בתקופת המלחמה. "תופעה דומה היתה גם בעבר, למשל לאחר מלחמת הלבנון השנייה", אמר זבז'ינסקי.

עידן אזולאי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות אפסילון, נשמע ספקן בנוגע לנתוני הצמיחה החזקים. "ראשית, יש לזכור שזהו אומדן ראשון לצמיחת התוצר, כך שייתכנו שינויים בעדכונים הבאים. שנית, הקפיצה בצמיחה היא תיקון לירידה ברבעון השלישי שנגרמה בגלל מבצע צוק איתן, ולדעתי, לא ניתן להסיק מכך שהמשק נמצא בתוואי של צמיחה מואצת. אני מעריך שנתוני הצמיחה הבאים ישקפו באופן נאמן יותר את הצמיחה המתונה במשק, כפי שהשתקפה במדד ינואר. ייתכן שהנתון הזה ירחיק מעט את הפחתת הריבית, אבל להערכתי, לא לאורך זמן".

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, העריך כי הצמיחה החזקה ברבעון הרביעי היתה פיצוי על החולשה שנרשמה ברבעונים השני והשלישי, בעיקר על רקע ההמתנה לתוכנית מע"מ 0%. לדבריו, גניזת התוכנית בשל הבחירות תרמה להתאוששות בפעילות והאיצה את קצב הצמיחה. גוזלן, שצפה באחרונה כי הריבית תופחת ל-0.05%, העריך כי בנק ישראל לא יוותר על הפחתת הריבית, אלא ישהה אותה בחודש או חודשיים. להערכתו, הצמיחה ב-2015 עלולה להיפגע בשל הנתון הגבוה ברבעון הרביעי.

"קושי להצדיק הפחתת ריבית"

נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של דיסקונט אינווסט, הדגישה כי בנק ישראל נמצא בדילמה בכל הנוגע למדיניות המוניטרית, על רקע הנתונים הסותרים שפורסמו. "מצד אחד, קיימים גורמים התומכים בהרחבת המדיניות המוניטרית, ובהם הסטייה הממושכת מיעד האינפלציה והתחזקות השקל מול הדולר ומול סל המטבעות. מצד שני, נתוני הצמיחה הגבוהים והעלייה בציפיות האינפלציה בכל הטווחים תומכים בהמשך המדיניות המוניטרית הנוכחית", אמרה שמיר.

עפר קליין מהראל העריך, בניגוד לשאר הכלכלנים, כי הצמיחה המהירה ברבעון הרביעי, כולל הגידול בהשקעות, תומכים בהמשך צמיחה חזקה גם ברבעונים הבאים. לדבריו, גם האוצר וגם בנק ישראל עשויים לעדכן את תחזית הצמיחה ל-2015 כלפי מעלה. "המשמעות של צמיחה כל־כך חזקה היא שלמרות התחזקות השקל, ולמרות המדד הנמוך, בנק ישראל יתקשה כעת להצדיק הורדת ריבית, ובוודאי הפעלת כלים פחות קונוונציונליים כמו הרחבה כמותית - דבר המשאיר לו בארסנל בעיקר את כלי רכישת המט"ח", אמר קליין. "בשורה התחתונה, המשמעות העיקרית של נתון כל־כך חזק היא התחזקות השקל, כאשר ידי בנק ישראל כמעט כבולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker