הגיע הזמן לרפורמה 
בענף הביטוח

לנוכח הכרזת המלחמה של חברות הביטוח, אין ברירה אלא לפתוח את השוק לתחרות

אסא ששון

אמש שלחה התאחדות חברות הביטוח לממונה על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, מכתב חריף, ובו הביעה את מורת רוחה מהתנהגותה. במכתב של מנהלי חמש חברות הביטוח ניתן למצוא ציטוטים, כגון "הופרו כללי מנהל תקין וכללי הצדק הטבעי", ו"לנייר העמדה לא קדם הליך של ביסוס התשתית המתאימה".

החמישה - היו"ר עופר אליהו (מגדל), מישל סיבוני (הראל), איזי כהן (כלל ביטוח), אייל לפידות (הפניקס) ומוטי רוזן ( מנורה) — ראו כיצד נייר העמדה הדן באופן התגמול של סוכני הביטוח עלול לפגוע ברווחיות החברות, ואצו רצו להכריז מלחמה על הרגולטור בישראל. הם הציבו לסלינגר אולטימטום עד מחרתיים כדי למשוך את נייר העמדה על תגמול סוכני הביטוח, אחרת הם מאיימים שיפנו לבג"ץ.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

נייר העמדה מגדיר כיצד יש לתגמל את סוכני הביטוח, כך שלא ימצאו עצמם בניגודי עניינים. בהתאם לטיוטה, לא ניתן יהיה לתגמל את סוכני הביטוח באמצעות פרסים או מתנות, וחלק מהותי מהתגמול המועבר לסוכן יהיה עבור השירות שיעניק ללקוח לאורך חיי המוצר. עוד קובעת הטיוטה, כי במקרים שבהם נותק הקשר עם הלקוח או שהלקוח מת — יופסק תשלום העמלות. ואולם, מה שעורר את חמתן של החברות היה התקנה המוצעת, שאוסרת תשלום עמלה לסוכן שתלויה בגובה דמי הניהול שמשלם הלקוח. באוצר תהו כיצד קבלת עמלות התלויה בגובה דמי הניהול עולה בקנה אחד עם חובת האמון שחב הסוכן כלפי לקוחותיו.

התנגדות החברות לשינוי לא נועדה לשמור על טובת סוכן הביטוח. שינוי מודל התגמול יוריד את דמי הניהול ויפגע בהכנסותיהן. זה הרי משחק סכום אפס. טוב לחוסך משמעו רע לחברת הביטוח.

שלמה אליהו צילום: אייל טואג

קשה גם להתעלם מעתוי הפרסום של המכתב. מחר אמורה מגדל שבשליטת שלמה אליהו לאשר את מינוי עודד שריג ליו"ר מגדל אחזקות. סלינגר מתנגדת למינוי, והיא כבר פסלה את מינויו לתפקיד מנכ"ל חברת הביטוח אליהו. אליהו בחר לעקוף את סלינגר, ובכל זאת מינה את שריג לתפקיד. עתה בנו חתום על המכתב.

בהצבעה ביום רביעי יש לאליהו רוב מובטח, שכן מינוי יו"ר במגדל אחזקות דורש רוב רגיל, והוא מחזיק ב 69% מהמניות. ואולם, חברות הביטוח לא פיספסו את ההזדמנות לעקוץ שוב את סלינגר, וכבר אתמול התברר כי כלל ביטוח והפניקס יצביעו בעד המינוי, וכנראה שגם הראל וגם מנורה יתמכו במינוי. הצבעה זאת אינה מהותית מבחינת הקולות, אלא היא הצהרה של מנהלי חברות הביטוח נגד סלינגר. נראה כי הצבעה זו היא נקמה קטנה של לפידות בסלינגר, לאחר שנאלץ ליישר את שכרו לדרישותיה ולהעמידו על 3.5 מיליון שקל. כבר נאמר כי הכל אישי.

התנהלות החברות והמכתב מבהירים עד כמה הענף זקוק לשינוי. בכל שנה נהנות החברות מצבירה נטו של כ–20 מיליארד שקל; מתנה שמקורה בהחלת חוק פנסיית חובה. רצונן להמשיך וליהנות מהמתנה שהוענקה להם בידי הרגולטור אך מבלי לדאוג לציבור צריכה להיעלם.

טוב עושה סלינגר כשהיא באה לטפל בזרוע ההפצה של חברות הביטוח, הסוכנים. כך, היא מבטיחה כי הציבור יקבל ייעוץ ביטוחי הוגן ונטול אינטרסים. שכן תפקיד הסוכן הוא לספק ללקוחותיו מעטפת ביטוחית כוללת, וכדי שיוכל לעשות זאת הוא צריך להיות נטול אינטרסים. חיבור של עמלה כאחוז מדמי הניהול, מיטיבה את תגמול הסוכן וגם מלמדת עד כמה צודקת סלינגר בעמדתה.

אחד מבורות השומן הגדולים של חברות הביטוח הוא ביטוחי מנהלים. הן מחזיקות בכ–210 מיליארד שקל, המשלמים להן בכל שנה כ–2% דמי ניהול. לא פעם הביעו חברות ביטוח קטנות יותר את נכונותן לקלוט ביטוחים אלו, תוך שהן שומרות על תנאי המבוטחים ובדמי ניהול נמוכים יותר. נראה כי לנוכח הכרזת המלחמה של חברות הביטוח, אין ברירה אלא לפתוח את השוק לתחרות, ולאפשר את הניוד של ביטוחי המנהלים תוך שמירה על זכויוות המבוטחים. רק שינוי מהותי בענף יסיר את האיום של חברות הביטוח על העתיד הפנסיוני שלנו, הצרכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום