ציפיות האינפלציה בעולם עלו. האם ישראל היא הבאה בתור?

הירידה המתמשכת בציפיות האינפלציה בעולם נבלמה בשבועות האחרונים, ובמדינות רבות שוקי האג"ח אף 
משקפים עלייה מחודשת שלהן ■ כיצד הציפיות האלה קשורות למחיר הנפט, ומדוע בישראל זה עדיין לא קרה

ארז אסיף
שתפו בפייסבוק

לאחר תקופה ארוכה של ירידה מתמשכת בציפיות האינפלציה בכל העולם, בשבועות האחרונים אנו עדים למה שעשוי להיות עצירת המגמה - ואולי אף עלייה מתונה. עם זאת, הציפיות האלה עדיין נמצאות הרחק מתחת לרמתן הממוצעת בשנים האחרונות.

ציפיות האינפלציה לחמש שנים בארה"ב זינקו בכמעט 40% מאז דצמבר, מ–1.1% ל–1.48% כיום. גם במדינות אירופה נרשמה עלייה ניכרת בציפיות האינפלציה. בגרמניה הן זינקו ממינוס 0.15% בנובמבר, לפלוס 0.07% כעת, ובצרפת הן עלו מ–0.42 ל–0.61%.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי צילום: בלומברג

למה דווקא עכשיו? באופן אינסטינקטיבי יאמרו רבים כי העלייה בציפיות באירופה נובעות מההרחבה הכמותית הדרמתית שעליה הכריז הבנק המרכזי האירופי. עם זאת, אם ניתן להסיק מסקנות בנושא זה מארה"ב, הרי שסדרת ההרחבות הכמותיות שם לא הביאה לעלייה בציפיות האינפלציה, למרות ההערכות שכך יקרה. אם כבר, הרי שעליית הציפיות בארה"ב באה דווקא לאחר שההרחבה הכמותית כבר הסתיימה.

סיבה ודאית אחת לשינוי בציפיות האינפלציה בשבועות האחרונים היא מחירי הנפט. מנובמבר ועד סוף ינואר ירדו מחירי הנפט בעולם ביותר מ–40% והוזילו במידה דרמטית את מחירי הדלק שמשלמים צרכנים וחברות בארה"ב — מה שהוביל לירידה משמעותית בציפיות האינפלציה. לפיכך, גם קפיצת מחירי הנפט בכ–10% מתחילת פברואר היא אחד הגורמים לעלייה בציפיות האינפלציה בתקופה זו.

כ

סימנים חיוביים משוק העבודה בארה"ב

גורם אחר הוא התחזקות הכלכלה האמריקאית בחודשים האחרונים. נתוני הצמיחה של הרבעון הרביעי שהצביעו על צמיחה מהירה מהצפוי היו אות ראשון לסדרה של נתוני מקרו חיוביים. בעדכון האחרון שפירסמו אנשי קרן המטבע, הם העלו בחדות, ב–0.5% — את תחזית הצמיחה לארה"ב ב–2015, ל–3.6%. התחזית לצמיחה ב–2016 הועלתה ל–3.3%.

ההתאוששות המהירה מהצפוי בשוק העבודה היא כנראה אחד הגורמים לעלייה בציפיות האינפלציה. דו"ח התעסוקה שפורסם בתחילת פברואר הצביע על תוספת של 257 אלף משרות בינואר, לעומת תחזית של 230 אלף. הנתונים לחודשיים האחרונים תוקנו משמעותית - לתוספת של 329 אלף משרות בדצמבר ו–423 אלף בנובמבר. בכך מסתכמים 12 חודשים שבהם נרשמה תוספת של יותר מ–200 אלף משרות בחודש – הרצף הארוך ביותר מאז שנת 2000.

הנתונים האלה קיבלו חיזוק מהעלייה הגבוהה מהצפוי בשכר הממוצע — 0.5%, לעומת תחזית לעלייה מתונה יותר של 0.2%. בחודשים האחרונים השיפור בשוק העבודה לא חילחל לשכר, ואם יתברר כי זוהי תחילתה של מגמה, הרי שיש בכך חיזוק משמעותי לכלכלה, לצריכה הפרטית ולאינפלציה.

אובמה נושא את נאום מצב האומה בקונגרסצילום: אי־פי

ציפיות להעלאת ריבית בארה"ב

על פי רוב, במצבים כאלה, כשציפיות האינפלציה מתחילות לעלות והנתונים הכלכליים טובים, זוהי נקודת זמן שבה הבנק המרכזי מתחיל להעלות את הריבית במשק — עלייה ששוק האג"ח האמריקאי מגלם כיום את הציפייה לה. לאחר פרסום נתוני השכר ועלות ההעסקה, זינקו תשואות האג"ח הבינוניות והארוכות, והשוק חזר לתמחר תחזית להעלאת ריבית ברבעון השלישי של 2015.

עם זאת, כדאי לשים לב כי אם נבחן את השנים האחרונות, נגלה כי לפחות פעמיים נרשמה קפיצה בציפיות האינפלציה. זה קרה באפריל 2011, כשציפיות האינפלציה לחמש שנים קפצו ל–2.48%, וזה קרה שוב במארס 2013, כשהן זינקו ל-2.41%. בשתי הפעמים האלה, העלייה החדה באה במקביל לעלייה במחיר הנפט. עם זאת, בעוד כיום מחירה של חבית נפט הוא כ–50 דולר, בשתי הפעמים הקודמות הוא היה יותר מכפול — קצת מעל 110 דולר לחבית.

ברוב המדינות הציפיות עולות

האם עלינו לייחס חשיבות רבה לציפיות אינפלציה הנגזרות מהשוק לחמש שנים? כדי לקבל מענה מהיר לשאלה הזאת נבחן מה היתה האינפלציה הממוצעת בחמש השנים האחרונות ונשווה אותה לציפיות שנגזרו מהשוק לפני חמש שנים. למרבה ההפתעה (או שלא) המתאם בין שני הנתונים הוא לא פחות ממדהים.

האינפלציה הממוצעת בחמש השנים האחרונות בארה"ב היתה 1.72% בעוד ציפיות האינפלציה שנגזרו מהשוק האמריקאי בתחילת 2010 היו בין 1.7% ל–1.9%. גם באוסטרליה המתאם דומה (ממוצע אינפלציה של 2.47%, לעומת ציפיות של 2.5%–2.7%) וגם בגרמניה.

ארז אסיף צילום: אלירן אביטל

על הרקע הזה, ברור מדוע ראינו בשבועות האחרונים את העלייה בציפיות האינפלציה. לפיכך, לא מן הנמנע שהיא תתייצב על הרמות הנוכחיות ואולי על גבוהות מהן, כל עוד לא נראה דרמות בשווקים. כך, עבור מי שלא הספיק עדיין להגדיל חשיפה לאג"ח ממשלתיות צמודות בעולם - נראה כי עדיין לא מאוחר.

השפעות עולמיות ומקומיות

ומה עם ישראל? מבין המדינות שיש להן אג"ח ממשלתיות צמודות לחמש שנים, ישראל אחת הבודדות שבהן לא נרשמה בשבועות האחרונים עלייה בציפיות האינפלציה - למעט ברזיל ומקסיקו, שמושפעות מאוד מהירידה במחירי הנפט. עלייה בציפיות האינפלציה היא לרוב תופעה כלל עולמית, במיוחד כשהיא קשורה לגורמים משותפים כמו מחירי הנפט.

ההבדל עשוי להיות בעיתוי. בארה"ב, למשל, הירידה במחירי הנפט מתורגמת מיידית למדד המחירים, בעוד שבישראל ההשפעה היא באיחור של חודש — מכיוון שהמחירים של הדלק משתנים רק בסוף החודש, ומשפיעים רק על המדד העוקב. כלומר אם בארה"ב ירידת מחירי הנפט כבר השפיעה על מדד דצמבר, בישראל היא באה לידי ביטוי בינואר. הבדלים אחרים ייתכנו בשל שינויים מקומיים, כמו למשל ירידת מחיר המים או החשמל בשוק המקומי.

הכותב הוא מנהל תחום אג"ח חו"ל בהראל פיא. הראל עשויה להחזיק בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במאמר. אין לראות במאמר תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker