פסגות משיק סדרה חדשה לתעודות הסל הקונצרניות - בדמי ניהול 0%

בית ההשקעות ינפיק סדרה שלישית לתעודות העוקבות אחר מדדי תל בונד ■ הסדרות שהנפיק בעבר נושאות דמי ניהול של עד 0.4%

אסא ששון

בית ההשקעות פסגות, מתכננן לקראת סוף פברואר הנפקה נרחבת של תעודות סל. בין התעודות שעבורן תונפק סדרה חדשה, שלישית במספר - פסגות תל בונד 20, פסגות תל בונד 40, פסגות תל בונד 60 ופסגות תל בונד שקלי.

בעוד שבתעודות הסל הנסחרות כיום פסגות גובה דמי ניהול של עד 0.4%. בסדרות החדשות דמי הניהול יהיו 0%. כך יכול למצוא את עצמו משקיע שרכש את תעודת הסל על תל בונד 20, למשל, משלם עליה דמי ניהול של 0.3% ואילו חברו שרכש את אותה תעודה בהנפקה הקרובה יהנה בדיוק מאותו מוצר, אך מבלי לשלם דמי ניהול.

לקוח שירצה לעבור לתעודה החדשה ייאלץ למכור את התעודה הישנה ולרכוש את התעודה החדשה. כך הוא ישלם לבנק או לברוקר שלו עמלת מכירה עבור מכירת התעודה ועמלת קנייה עבור רכישת התעודה החדשה ובנוסף הוא ייצר לעצמו אירוע מס. עמלות אלה עשויות לפגוע בכדאיות המעבר לתעודה החדשה.

חגי בדש
חגי בדשצילום: עופר וקנין

מקורבים לתחום תעודות הסל אומרים כי חלק לא מבוטל מהאחזקה בתעודות הסל של פסגות נעשית על ידי מנהלי קרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוחי המנהלים. ואולם כשגופים כאלה רוכשים תעודת סל עם דמי ניהול הם נדרשים להשיב את דמי הניהול לעמית שעבורו הם מנהלים את הכסף, כדי שלא ייווצר מצב שבו העמית משלם כפל דמי ניהול — הן למנהל המוסדי והן לתעודת הסל.

כדי לאפשר לגופים המוסדיים להשקיע בתעודות סל, מנהלי תעודות הסל מחזירים להם את דמי הניהול. לעומתם הצרכן הקטן ממשיך לשלם דמי ניהול.

השיטה שבה נוקטים פסגות וחברות תעודות הסל האחרות של השבת דמי הניהול ללקוח המוסדי מאפשרת להם לבצע אפליית מחיר באותה תעודה גם בין לקוחות קיימים. אפליית מחיר שלא קיימת בתחום קרנות הנאמנות המתחרה הגדולה של תעודות הסל.

המקורבים לענף גם ציינו כי פסגות מבקש לשמור על דמי ניהול אפסיים בתעודת האג"ח בגלל התחרות מצד הקרנות המחקות. לדבריהם, חלק לא מבוטל מהכסף של לקוחות המעוניינים בניהול פאסיבי זורם לקרנות, וזוהי הדרך של פסגות לא לאבד נתח שוק. מפסגות נמסר בתגובה: "נמשיך לייצר עבור לקוחותינו מגוון מוצרים במחירים אטרקטיביים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker