פסגות מודאג מהמצב המידרדר בדסק"ש: דורש לכנס אסיפת אג"ח

בית ההשקעות הוא מחזיק האג"ח השני בגודלו בדסק"ש, שחייבת למחזיקי האג"ח יותר מ–4 מיליארד שקל ■ מצבה הפיננסי של דסק"ש הידרדר בחודשים האחרונים

מיכאל רוכוורגר

אחרי שהצהיר כי לא ישתתף בהנפקת אג"ח של קבוצת דלק ללא ביטחונות, בשל הסדר חוב שביצעה חברה האחות דלק נדל"ן - עובר בית ההשקעות פסגות לטיפול בגזרה רגישה אחרת.

פסגות, המנוהל בידי חגי בדש, פנה בימים האחרונים במכתב לנאמנים של מחזיקי אג"ח מסדרות ד', ו', ז',ח' ו־ט' של חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), שבשליטת אי.די.בי פיתוח (75%), ובו הוא דורש מהנאמנים לכנס אסיפה של המחזיקים. זאת לנוכח הרעה ניכרת בביצועים של החברות הבנות של דסק"ש, הנושאת על גבה חוב פיננסי לבעלי האג"ח והבנקים בהיקף של יותר מ–4.5 מיליארד שקל. דסק"ש, המנוהלת בידי מישל דהן (שהוא ממלא מקום מנכ"ל וגם סמנכ"ל כספים), היא חברת אחזקות הנחשבת, לצד כלל ביטוח, לנכסים העיקריים שנותרו לאי.די.בי פיתוח.

החל בשבוע שעבר הפך אדוארדו אלשטיין לבעל השליטה היחיד באי.די.בי פיתוח (61%), בעוד שותפו מוטי בן משה נותר עם אחזקת מיעוט של 16%. זאת עקב כך, שלהבדיל מאלשטיין, שהזרים במסגרת הנפקת זכויות כ–400 מיליון שקל, בחר בן משה שלא להשתתף בהנפקה. כעת הוא דורש מאלשטיין למכור לו מחצית מהמניות שרכש.

חגי בדשצילום: עופר וקנין

פסגות מחזיק באג"ח של דסק"ש בהיקף של 342 מיליון שקל ערך נקוב, ובחלק מהסדרות הוא מחזיק ביותר מ–5% מהסדרה - כך שיש לבית ההשקעות זכות לדרוש מהנאמנים כינוס של אסיפות. המחזיק הגדול באג"ח של דסק"ש בקרב הגופים המוסדיים הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם (353 מיליון שקל ערך נקוב). מחזיקים גדולים נוספים הם מיטב דש, הראל פיא, הפניקס ומגדל ביטוח.

פסגות פנתה, יחד עם קרן יורק והפניקס, לפני כשנתיים לבית משפט לצורך ביצוע הסדר כפוי באי.די.בי פיתוח. המהלך הביא בסופו של דבר להדחת נוחי דנקנר מהשליטה בחברה ורכישתה בידי אלשטיין ובן משה - שבזכות ההזרמות שלהם בהיקף של כ–1.5 מיליארד שקל מצליחה בינתיים אי.די.בי פיתוח לעמוד במלוא התחייבויותיה.

לפי שעה, פסגות אינו נוקט צעדים אופרטיביים, אלא מבקש מהחברה כי באסיפה שתכונס יינתן דיווח, שיכלול הצגת תוכנית קונקרטית עם רמת המינוף הגבוהה, וכן פרטים על מבנה ההון המידרדר שלה במטרה להקטין את רמות הסיכון.

אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און

בנוסף, בפסגות מעוניינים לוודא כי בעקבות שינויי שליטה באי.די.בי פיתוח כי במסגרת המגעים מול הבנקים המממנים, הפועלים ולאומי, שדסק"ש חייבת להם 521 מיליון שקל, היא לא תעניק להם הטבות כלשהם על חשבון בעלי האג"ח. בפסגות גם דורשים לקבל עדכון לגבי אופן הטיפול של דסק"ש בהלוואת נון־ריקורס (שהבטוחה היחידה בגינה הן המניות של אדמה) לבנקים הסיניים בהיקף של כ–1.1 מיליארד דולר. שכן החל באוקטובר 2015, אם דסק"ש תשאיר את המניות בידיה ואדמה לא תונפק, תצטרך החברה לשאת בהוצאות מימון של עשרות מיליוני שקלים מדי רבעון.

הנכסים העיקריים של דסק"ש הם: חברת התקשורת סלקום, חברת קמעונות המזון שופרסל, חברת הנדל"ן נכסים ובניין, אופציה על 40% מחברת האגרו־כימיה אדמה (לשעבר מכתשים אגן), חברת האחזקות של טכנולוגיות רפואיות אלרון, וכן נכסים נוספים בשווי מוערך של 360 מיליון שקל, שהועברו אליה במסגרת מיזוגה של כור לתוך דסק"ש.

בשלושת החודשים האחרונים נפלה מניית סלקום ב-37% על רקע הגברה ניכרת של התחרות בענף; ושופרסל, הנמצאת בעיצומה של תוכנית התייעלות, איבדה בתקופה זו כ–10%, והיא נאלצת גם כן להתמודד עם הרעה ניכרת ברווחיות של חברות בענף המזון. בנוסף, נכשל הניסיון להנפיק את אדמה בניו יורק.

שילוב של הגורמים האלו הביאו לכך ששווי השוק של דסק"ש צנח בשלושת החודשים האחרונים ב–41%. החברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של 696 מיליון שקל, בעוד השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה (הנגזר ממודל ה–NAV שמודד את הפער בין שווי נכסים להתחייבויות) הוא מינוס כמה מאות מיליוני שקלים. זאת בזמן שקצב חלוקת הדיווידנדים מחברות הבנות צפוי לפחות. ההרעה במצבה של דסק"ש באה לידי ביטוי גם בהורדות דירוג לאג"ח שלה בידי P&S מעלות לרמה של BBB מינוס עם תחזית שלילית, ולרמה של Baa2 ממידרוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker