הנפילה החודשית החדה ביותר מאז 2006: מדד המחירים לינואר ירד ב-0.9%

תחזיות האנליסטים היו לירידה של 0.7%-0.8% ■ ירידות נרשמו בעיקר במחירי הדלק (8.8%), ההלבשה, ההנעלה והתקשורת

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר ירד ב-0.9% בהשוואה לחודש הקודם - כך עולה מהנתונים שפירסמה אחר הצהריים (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). מדובר במדד דרמטי במיוחד, שכן מאז ספטמבר 2006 לא נרשמה בו ירידה כה חדה. 

ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: דלק ושמנים (8.8%), הלבשה והנעלה (6%), תחבורה ותקשורת (1.9%), דיור (0.9%), אחזקת דירה (0.8%) וחינוך, תרבות ובידור (0.6%). עליות מחירים נרשמו בעיקר בסעיפים ירקות טריים (4.2%), ריהוט וציוד לבית (0.4%) ובריאות (0.2%).

המדד ללא פירות וירקות ירד גם כן ב-0.9%, ואילו המדד לא דיור ירד ב-0.8%. מדד מחירי הדיור ירד ב-0.9%, מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים ירד ב-1.2% ומדד שכר דירה עלה ב-0.2%. מדד מחירי אחזקת דירה ירד ב-0.8%.

ב-12 החודשים האחרונים המדד הכללי ירד ב-0.5%. המדד לא פירות וירקות ירד ב-0.2% והמדד ללא אנרגיה עלה ב-0.1%.

האינפלציה השנתית, באחוזים. מקור: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

בשנת 2014 ירד המדד ב-0.2% והוא היה שלילי לראשונה מאז 2006. המדד ללא דיור ירד ב-2014 ב-1.4%. ירידת מחירים כללית שמתרחשת לאורך תקופה מכונה על ידי הכלכלנים "דפלציה" - או "אינפלציה שלילית".

החל מינואר 2015 עידכנה הלמ"ס את משקלם של המצרכים והשירותים הקובעים את המדד. משקלו של סעיף הדיור ירד מ-25.2% בסל הצריכה ל-24.7%. עם זאת, הדיור נותר סעיף הצריכה הגבוה ביותר בסל הצריכה הממוצע. משקלו של הסעיף השני בגודלו, התחבורה והתקשורת, ירד אף הוא במעט במדד החדש - מ-20.6% ל-19.7%. משקלו של הסעיף השלישי בגודלו, המזון (כולל ירקות ופירות), עלה במעט ל-16.7% מסל הצריכה לעומת 16.5% בסל הקודם.

"המדד מדגיש את החולשה של סביבת האינפלציה המקומית"

אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אמר לאחר פרסום המדד כי "מדד ינואר הנמוך מדגיש את החולשה של סביבת האינפלציה המקומית שמושפעת מהתגברות התחרות בענפים רבים, מהרפורמות השונות להוזלת יוקר המחיה ומירידת מחירי הנפט שמתגלגלת למחירי הדלקים.

"גם מדד פברואר צפוי לרדת בשיעור חד כאשר לירידת מחירי החשמל בשיעור של 10% בתחילת החודש צפויה להיות השפעה מהותית עליו. גם בהסתכלות קדימה נראה כי סביבת האינפלציה תישאר נמוכה אך אל לנו לטעות ולחשוב כי מה שהיה הוא שיהיה. מחיר הנפט התייצב לאחרונה ובכל מקרה לא יירד כנראה בכל שנה ב-50%. גם בענפים שונים בהם המחירים ירדו בחדות בשנה החולפת כמו המזון והסלולר יש כיום פחות מקום להמשך הורדות המחירים ולכן לאחר מדד פברואר האינפלציה צפויה לחזור להיות חיובית".

"בכל מקרה, מדד ינואר מקשה עוד יותר על בנק ישראל לקראת החלטת הריבית בשבוע הבא. מצד אחד הנתונים השוטפים מראים כי הסביבה הכלכלית מתאוששת ומצד שני האינפלציה נמוכה והשקל ממשיך להתחזק. בהתאם לכך ההסתברות להפחתת ריבית נוספת גדלה באופן משמעותי. יחד עם זאת, אנו מעריכים כי בבנק ישראל ינסו למצות קודם לכן את כלי ההתערבות בשוק המט"ח בטרם יחליטו להפחית את הריבית פעם נוספת".

עידן אזולאי. "עולה הסבירות להפחתת ריבית כבר בהחלטת הריבית הקרובה"צילום: אייל טואג

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון מסרו היום כי "סביבת האינפלציה בהחלט ממשיכה להיות מאד ממותנת כאשר מחצית מסעיפי המדד הראשיים (חמישה מתוך עשרה) היו שליליים. בשלב זה נראה שבנק ישראל ישמור על יציבות בריבית וימתין לבחון את התפתחות ציפיות האינפלציה בסוף הרבעון הראשון, מגמת השקל ואינדיקטורים כלכליים. אין לפסול הורדת ריבית והפעלת מסגרת של הרחבה כמותית במידה שציפיות האינפלציה יישארו מתחת ליעד של בנק ישראל, הלחץ לייסוף השקל יימשך, ונתונים כלכליים יהיו מעורבים". 

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי של בית ההשקעות אפסילון, התייחס למדד ואמר כי "יש לשים לב גם לכך שמדד המחירים הסיטונאי ירד בינואר ב-3% מה שמשקף צפי להמשך מגמת ירידה במחירים במשך. לאור הנתונים הללו עולה הסבירות להפחתת ריבית כבר בהחלטת הריבית הקרובה".

שמואל בן אריה, מנהל מחלקת המחקר בקבוצת פיוניר: "המדד שפורסם מרמז כי בנק ישאל מסתבך – עד היום בכל פעם שהמדד היה נמוך וסיכן את יעד האינפלציה השנתי, בנק ישראל הגיב מוניטרית. אך עכשיו נראה שידיו כבולות שכן הורדת הריבית ל-0.15%, למשל, אינה רלוונטית ובבחינת מס שפתיים בלבד. הורדת הריבית ל-0% אמנם תשדר המשך נחישות במלחמה בדפלציה אך תותיר את הבנק ללא תחמושת הריבית בעתיד. ומה לגבי הדפסת כסף? מהלך שכזה דורש אומץ וחשיבה מחוץ לקופסה, לאור העובדה שלא ברור האם המשק הקטן והאזוטרי שלנו יוכל לעמוד במהלך שכזה מבלי להסתבך. מה שבטוח הריבית הנמוכה כאן להישאר".

דובר תנועת "ישראל יקרה לנו", אייל עופר, מסר בתגובה למדד ינואר: "פרט למחירי האנרגיה היורדים בעולם כולו - המדד של 12 החודשים האחרונים נמצא עדיין בעלייה. ירידת מחירי האנרגיה היא מבורכת משום שהיא מאפשרת לייצר יותר בזול ובכך תורמת לצמיחה בישראל, כמו בעולם כולו. מחירי הדירות, שלא נמצאות במדד, המשיכו לעלות בחודשים האחרונים. על בנק ישראל לתמוך במהלכים שיביאו לירידה משמעותית במחירי הדיור המעיקים על הציבור וגורמים למיתון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker