כלכלני דיסקונט: ריבית בנק ישראל תישאר ללא שינוי ב-2015

עוד צופים בבנק דיסקונט צופה כי המשק יצמח השנה בשיעור של 3.6%

מוטי בסוק

בנק דיסקונט צופה כי המשק יצמח השנה בשיעור של 3.6%, לעומת צמיחה של 2.6% ב-2014. התוצר העסקי, לפי כלכלני הבנק, צפוי לגדול השנה ב-3.9%.

לפי דיסקונט הצמיחה השנה צפויה להיות מאוזנת יותר, לעומת הצמיחה מוטת הצריכה הפרטית בשנה שעברה, והכלכלה השנה תרשם התאוששות בהשקעות וביצוא. מה שצפוי להביא לירידה באבטלה לרמה של 5.8%, במקביל לעלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה.

לאור ההתחזקות המחודשת של השקל, המצמצמת את הגורמים לעלייה באינפלציה, ולנוכח ההתערבות האגרסיבית של הבנקים המרכזיים בעולם בשווקי המטבע, בנק דיסקונט צופה כי ריבית בנק ישראל, 0.25%, תיוותר השנה ללא שינוי, וכי האינפלציה תחזור לגבול התחתון של יעד האינפלציה בישראל, 3%-1%, רק לקראת סוף השנה. בסיכום שנתי תעמוד האינפלציה השנה על 1%.

את תחזית בנק דיסקונט ל-2015 הכינה נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של הבנק. להערכתה, סביבת האינפלציה ב-2015 צפויה להיוותר נמוכה. צפויה אינפלציה שלילית (12 חודשים לאחור) עד סוף הרבעון הראשון של 2015.לאחר מכן יעלה קצב האינפלציה בהדרגה. האינפלציה צפויה להגיע לגבול התחתון של יעד הממשלה (3%-1%) רק לקראת סוף השנה. בתחזית לאינפלציה הנמוכה מגולמת השפעה חד פעמית של הוזלת מחירי החשמל והמים, לצד המשך סביבת אינפלציה מתונה בעולם. מנגד, צפויה השפעה לעליית המדד מהמשך הפיחות בשקל של החודשים האחרונים, מיצוי השפעת חלק מהרפורמות במשק, ויתכן גם השפעת העלאת שכר המינימום.

נירה שמיר
נירה שמירצילום: ראובן קסטרו

להערכת דיסקונט, במהלך 2015 יעלה מדד המחירים לצרכן ב-1%. זאת בניגוד להערכות החזאים, לעליית מדד של 0.6%. תחזית האינפלציה של המשקיעים עומדת על 0%. 2015 לא צפויה להיות שנת מפנה במתווה הריבית של בנק ישראל. הבנק ימתין עם העלאת הריבית, ואף ייתכן ויתפתח מצב של פער ריביות שלילי החל מהמחצית השנייה של 2015, על אף הביצועים הטובים של הכלכלה.

בנק דיסקונט קובע כי לאור המגמות המוניטריות בעולם וההתחזקות המחודשת של השקל, קרוב לוודאי כי ריבית בנק ישראל תיוותר ללא שינוי בשנה הקרובה. עם זאת, אין לשלול אפשרות של צעדים מרחיבים נוספים מצד בנק ישראל במהלך 2015. כיום השווקים מתמחרים פער ריביות שלילי עד 2019, פער שיאפשר פיחות של השקל על-מנת לעודד את האינפלציה המקומית ולתמוך ביצוא, כמנוע צמיחה עיקרי של המשק.

דיסקונט מעריך כי תשואות האג"ח הממשלתיות תישארנה נמוכות במחצית הראשונה של 2015, כהמשך למגמה שאפיינה את ינואר 2015 ו-2014 כולה. במחצית השנייה של 2015, ובמקביל לתחילת העלאות הריבית של הפד, התשואות יתחילו לעלות בהדרגה. אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים תסחר בתשואה של 2.7% בסוף השנה. פער התשואות בין אג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים לאג"ח מקבילה של ממשלת ארה"ב יהיה שלילי, כך שבסוף 2015 התשואה ל-10 שנים (מח"מ 8) בשוק המקומי תעמוד על 2.5%.

דיסקונט צופה לצמיחה של 3.5% בעולם ב-2015, כאשר ארה"ב תוביל את הצמיחה במדינות המפותחות, 3% בממוצע. המדיניות המוניטארית במדינות המפותחות צפויה להמשיך להיות מרחיבה השנה, תוך העלאת ריבית איטית בארה"ב, ל-0.75%, בסוף השנה.

לדברי דיסקונט, בחודשים האחרונים הולכת ומתחדדת השונות הגבוהה בין הגושים השונים בעולם, כאשר כלכלת ארה"ב מפגינה חוזקה, בעוד כלכלת גוש היורו מדשדשת, והשווקים המתפתחים צומחים בקצב איטי יחסית. המשבר ביוון צפוי להימשך בטווח הקצר ולתמוך באי ודאות ותנודתיות בשווקים, אולם, הסבירות ליציאת יוון מגוש היורו נמוכה. התאוששות הסחר העולמי ב-2015 צפויה להיות מאכזבת, כאשר קרן המטבע הבינלאומית צופה גידול של 3.8%, לעומת 3.1% ב-2014, ולעומת צפי של כ-5% באוקטובר. האינפלציה העולמית צפויה להישאר נמוכה על רקע התאוששות מתונה בכלכלה העולמית, עודפי היצע ועליה איטית במחירי הסחורות, ותעמוד השנה על 1%, לעומת 1.8% בתחזית מאוקטובר.

דיסקונט מעריך כי המדיניות המוניטארית במדינות המפותחות תמשיך להיות מרחיבה ב-2015. בארה"ב צפויה העלאת ריבית הדרגתית החל מאמצע השנה, עד לרמה של 0.75% בסופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום