סקירת מסחר

הבורסה ננעלה בעליות; אפריקה זינקה ב-7.8%

ת"א 25 עלה ב-0.5% ■ מדד הנפט והגז הוסיף 1.5% לערכו ■ אלגומייזר זינקה ב-28%, ולייבפרסון עלתה ב-10%

עמרי זרחוביץ'

המסחר בבורסה בתל אביב התנהל היום (א') בעליות קלות של המדדים המובילים על רקע המגמה החיובית בבורסות העולם ביום שישי. מדדי התל בונד התחזקו. הפסקת האש באוקראינה תמכה במניות ובאג"ח של החברות הפועלות ברוסיה.

ת"א 25 עלה ב-0.5% וננעל על 1,460 נקודות, לאחר שירד בשבוע שעבר ב-0.6%; ת"א 100 התחזק ב-0.7% ונסגר על 1,290 נקודות, לאחר שנותר ללא שינוי בשבוע שעבר; מדד הבנקים הוסיף 0.75% לערכו, לאחר שאיבד בשבוע שעבר 1.7%; מדד נדל"ן 15 עלה ב-0.7%; מדד הנפט והגז התחזק ב-1.5%; מדד התקשורת עלה ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-527 מיליון שקל.

מניות שבלטו במסחר: לייבפרסון זינקה ב-10.3% על רקע דו"חות כספיים שפירסמה בשבוע שעבר; אלגומייזר זינקה ב-28% על רקע הבנות מסחריות עם לקוח אמריקאי. מניית אי.די.או גרופ עלתה ב-7.3% לאחר שדיווחה הבוקר כי היא שוקלת להנפיק את החברה הבת שלה בפרנקפורט ב-350 מיליון יורו. מניית אי.די.בי פיתוח עלתה ב-5.6%. מניית קרדן ישראל עלתה ב-4.9% לאחר שחוות דעת שפירסמה חברת הייעוץ אנטרופי קבעה כי שווי החברה גבוה ב-31% ממחיר הצעת הרכש של בעלי השליטה. מניית אפריקה עלתה ב-7.8% על רקע הפסקת האש הרשמית באוקראינה. אג"ח כ"ו של החברה עלו ב-5.5%.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) עלו ב-0.54%-0.62%, ומדד תל בונד שקלי טיפס ב-0.29%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי ירד ב-0.01%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד עלה ב-0.16%. איגרת שקלית שנפדית במארס 2024 מסוג שחר נחלשה ב-0.11%, ואיגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 עלתה ב-0.02%.

חברת דירוג האשראי הבינלאומית סטנדרט אנד פורס (S&P) אישררה ביום שישי את דירוג האשראי של מדינת ישראל, A+ עם תחזית יציבה. האנליסטים של S&P מעריכים כי תוצאות הבחירות במארס 2015 לא יפגעו בנתוני הצמיחה הטובים של המדינה, ובתוואי היציב של המדיניות הפיסקאלית של הממשלה.

מעבר לים

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה חיובית ומדדי S&P 500 וראסל 2000 טיפסו לרמות שיא לאחר שהתאוששות במחירי הנפט וצמיחה כלכלית גבוהה מהצפוי באירופה האפילו בהשפעתן על ירידה מפתיעה בביטחון הצרכנים בארה"ב.

מדד S&P 500 עלה ב-0.4% ונסגר בשיא, ובסיכום שבועי הוסיף 2%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.3% ונסגר מעל לרמה של 18,000 נקודות; מדד מניות החברות הקטנות (small-cap)  בארה"ב, ראסל 2000, טיפס ב-0.5% ונסגר אף הוא ברמת שיא. מדד נאסד"ק הוסיף 0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה כמעט 15 שנים.

מניות במרכז

חברת טבע איבדה בסוף השבוע החולף את הבלעדיות דה פקטו שהחזיקה בשיווק התרופה הגנרית הגדולה ביותר שלה, פולמיקורט. זאת לאחר שבית משפט פסק לטובת שתי חברות גנריות - אקטוויס וסנדוז מקבוצת נוברטיס - במשפט שטבע אינה צד לו, אך יש לו השפעה על תוצאותיה הכספיות.

חברת קרור והספקה, שבשליטת שלמה רודב ורוני גת, בוחנת הצעה שקיבלה משותפיה לרכוש את הבעלות המלאה ביצרנית הטוגנים חברת תפוגן תמורת 158 מיליון שקל. ההצעה התקבלה על ידי קירור והספקה כחלק מניצול זכות סירוב ראשונה שיש לה. אם לא תענה בתוך 30 יום יש לשותפיה זכות למכור את מניותיהם לצד שלישי.

ההסכמות שאליהן הגיעו ראשי רוסיה, אוקראינה, גרמניה וצרפת בנוגע להפסקת האש במלחמת האזרחים המתנהלת באוקראינה, ושהיו אמורים להיכנס לתוקף בלילה שבין שבת לראשון, הזניקו בסוף השבוע את ניירות ערך של חברות הנדל"ן הישראליות החשופות לשוק הנדל"ן הרוסי. מדובר בכלכלית ירושלים שבשליטת אליעזר פישמן, הפועלת ברוסיה באמצעות החברה הבת מירלנד, ואפריקה ישראל להשקעות שבשליטת לב לבייב, הפועלת בשוק הנדל"ן הרוסי באמצעות אפי פיתוח.

קבוצת אלון העבירה ביום חמישי הצעה משופרת למחזיקי האג"ח מסדרה א', שהחברה חייבת להם כ-2.2 מיליארד שקל. החברה נמצאת במגעים עם המחזיקים לצורך שינוי שטר נאמנות של האג"ח, וביצוע ארגון מחדש של החוב - שכיום אינו מגובה בביטחונות ואינו כולל קובננטים (אמות מידה פיננסיות).

אלגומייזר דיווחה היום כי סיימה פיילוט בן מספר חודשים עם לקוח אמריקאי והגיעה להבנות מסחריות עם אותו לקוח, אשר הינו חברה פרטית העוסקת בפרסום בתחום השירותים לבית בארה"ב. החברה מנהלת מו"מ עם הלקוח שיכלול, בין היתר, הכנסה שנתית מהלקוח שלא תפחת מכחצי מיליון שקל. החברה מעריכה כי הכנסות בגין המדיה שתרכוש במסגרת ההסכם לא יפחתו מכ-4 מיליון שקל בשנה.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker