ערן אזרן

חברת האלגו־טריידינג הישראלית פיינל (Final), מחברות המסחר האלקטרוני הגדולות בעולם, מקפידה להתרחק מאור הזרקורים ושומרת בקנאות על שיטות המסחר הייחודיות שפיתחה. זו הסיבה שבכירי החברה, שמנוהלת על ידי המתמטיקאי ואיש ההיי־טק לשעבר גדעון בר־סיני, גזרו על עצמם זכות שתיקה בכל הנוגע לפעילותה, והעובדים חתומים על הסכמי סודיות קפדניים.

ואולם, לידי TheMarker הגיעו התוצאות העסקיות של פיינל, המלמדים ש"מכונת הכסף" מהרצליה היא מהחברות הרווחיות בישראל. לפי התוצאות, הרווח הנקי של החברה במהלך ארבע השנים האחרונות (2011–2014) הסתכם בלא פחות מכ–1.2 מיליארד דולר (כ-4.8 מיליארד שקל). ב–2014 הרוויחה החברה כ–310 מיליון דולר, בהמשך לרווח של 350 מיליון דולר ב–2013, ולרווח נקי של 240 ו–320 מיליון דולר בשנים 2012 ו–2011 בהתאמה. הסכומים, שמגלמים את הרווח הגולמי בניכוי עמלות המסחר, מלמדים שהחברה מצליחה לייצר רווח של כמיליון דולר ביום.

פיינל, שמעסיקה כ–100 עובדים, הוקמה על ידי שלושה יזמים: ניר קלקשטיין, ממציא הנוסחה המקורית של פיינל, אביו אריה קלקשטיין ונעם שטרן־פרי. ניר קלקשטיין ושטרן־פרי הם בוגרי הפקולטה להנדסת חשמל ב טכניון וקצינים ביחידות טכנולוגיות מתקדמות של צה"ל. בעלי המניות הגדולים בחברה הם ניר קלקשטיין (20%), שטרן־פרי (20%), אריה קלקשטיין (10%), המנכ"ל לשעבר יריב גילת (10%), משקיע ההיי־טק (אנג'ל) רמי ליפמן (5%), וד"ר יואב בן־דרור (4%). אחזקות השותפים אינן מוצגות ברשם החברות, מכיוון שפיינל רשומה כחברה זרה (Final Inc) שמחזיקה בחברה ישראלית.

כמה שווים בעלי המניות?

בעבר פורסם כי פיינל דחתה הצעה לרכישתה תמורת כ–4 מיליארד דולר מצד גוף בינלאומי גדול מתחום האלגו־טריידינג. העסקה לא התרחשה והחברה ממשיכה לפעול באופן עצמאי ולייצר רווחים עצומים. חלק מהרווחים הגבוהים מחולקים ככל הנראה לבעלי המניות של החברה כדיווידנדים.

עם רווח ממוצע של 300 מיליון דולר בשנה ניתן לגזור לפיינל שווי של כ–3–3.5 מיליארד דולר (לפי מכפיל של 10–12 על הרווח הנקי). שווי כזה הופך כמה מבעלי המניות שלה למיליארדרים של ממש, לפחות על הנייר. זה עוד לפני שמוסיפים לחישוב את הדיווידנדים שהיא חילקה בעבר. בהנחה שתג המחיר של החברה הוא כ–3.5 מיליארד דולר, הרי ששווי מניותיהם של ניר קלקשטיין ושל שותפו שטרן־פרי מסתכם בכ–700 מיליון דולר (כ–2.8 מיליארד שקל) כל אחד; שווי האחזקה של אריה קלקשטיין וגילת מסתכם בכ–350 מיליון דולר (1.4 מיליארד שקל) כל אחד; מניותיהם של ליפמן ושל בן־דרור שוות כנראה 175 מיליון דולר (700 מיליון שקל) ו–140 מיליון דולר (560 מיליון שקל) בהתאמה.

פיינל ממוקמת בהרצליה פיתוח. החברה מבצעת מסחר אלקטרוני במניות ובנגזרים בשווקים שונים בעולם - אמריקה, אירופה ואסיה - בתדירות גבוהה (HFT: High Frequency Trading). המסחר מבוסס על נוסחאות מתמטיות שפותחו על ידי מחלקת המחקר של החברה (כ-70% מכוח האדם). הנוסחאות הללו, שמהוות את הנכס המרכזי של החברה, נשמרות בסודיות. הנוסחאות של פיינל אמורות לזהות, בין היתר, הפרשי מחירי קטנים (ארביטרז' סטטיסטי), שמצטברים לרווחים של מיליוני דולרים בשל תדירות המסחר הגבוהה. החברה מפעילה כמה קרנות גידור סגורות (כלומר, שאינן פתוחות למשקיעים חיצוניים) וסוחרת בין היתר, במניות, אג"ח ומטבעות.

לפי הנתונים שהגיעו ל–TheMarker, פיינל מתמקדת במסחר בשוקי ההון בארה"ב ובאסיה־פסיפיק. כך, ב–2014 המסחר באמריקה הניב לחברה רווח של 140 מיליון דולר (45% מהרווח הנקי), בהשוואה לרווח של כ–100 מיליון דולר באסיה פסיפיק (33%) ולרווח של 67 מיליון דולר באירופה (22%).

מפיינל לא התקבלה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker