בורגס: תרכובות ברום הפסיד 1.4 מיליארד שקל מ-2007

הנהלת כיל מאיימת לסגור את המפעל אם הוועד לא יאפשר פיטורים ■ הרווח התפעולי המתואם של החברה נפל ב-8% בעקבות ירידה של 60 מיליון דולר במכירות האשלג כתוצאה מעיצומים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תרכובות ברום הרוויחה בפעם האחרונה ב-2006, והפסידה במצטבר 1.4 מיליארד שקל, כנראה בשל נצילות נמוכה של 60% מכושר הייצור; בנוסף השקיעה עוד 2 מיליארד שקל בחברה בלי שמשכה ולו שקל כדיווידנד — כך אמר אתמול מנכ"ל כיל , סטפן בורגס, בשיחת ועידה בעקבות פרסום התוצאות הכספיות של כיל.

בורגס ציין שהנהלת כיל נחושה להפוך את החברה הבת תרכובות ברום למפעל היעיל בעולם בהתבסס על העובדה שהוא נסמך על מקור הברום האיכותי בעולם והיותו היצרן הגדול בעולם. הנהלת כיל מאיימת לסגור את המפעל בנאות חובב ולהקטין את ייצור הברום האלמנטרי ב40%– ל–120 אלף טונות בשנה אם ועד העובדים לא ישלים עם פיטורי 140 עובדים בחברת תרכובות ברום המפסידה.

לדברי בורגס, החברה מוכנה לספוג את עלויות השביתה בתרכובות ברום על בסיס הניסיון המוצלח ברותם אמפרט נגב, שבה נעשה כבר תהליך ההתייעלות אשר הביא לשיפור ניכר בפריון, בתוצאות הכספיות ובשיתוף הפעולה בין העובדים להנהלה. הוא הזכיר שהחברה הגיעה בסוף 2014 לקצב חסכון שנתי של 120 מיליון דולר וצופה שבסוף 2016 תממש את תוכניתה להקטין את הוצאותיה בקצב שנתי של 350 מיליון דולר.

עיצומי העובדים בים המלח מנעו מכיל מלהשתתף בחגיגת האשלג ברבעון הרביעי וגרמו לירידה של 9% ברווח התפעולי של המגזר החשוב ביותר של החברה. הקריסה במחיר הנפט והפיחות החד לקראת סוף הרבעון גרמו לנפילה של 45% ברווח הנקי המתואם של כיל ברבעון בהשוואה למקביל ב–2013 ל–108 מיליון דולר.

כיל ספגה הוצאות מימון של 66 מיליון דולר ברבעון לעומת הוצאות מימון של 6 מיליון שקל ברבעון המקביל זאת כתוצאה מהפסד של 35 מיליון דולר בשווי ההוגן של הגנות מטבע שמבצעת כיל בעיקר על הוצאות שכר שקליות בהיקף של מיליארד דולר לשנה, והפסד של 23 מיליון דולר על הגנות שהחברה מבצעת על מחיר הדלק — שהוא המרכיב העיקרי בהוצאות ההובלה הימית של דשנים. כיל מגנה על 50% מהוצאות השכר שלה ועל 30% מהוצאות הדלק שלה.

סטפן בורגסצילום: עופר וקנין

הכנסותיה של כיל ירדו ב–1% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו ב–2013 והסתכמו ב–1.4 מיליארד דולר. הירידה נובעת בעיקר מעיצומים במפעלי ים המלח שגרעו 60 מיליון דולר מההכנסות, ובמידה פחותה מהתחזקות הדולר ומירידה בכמויות שנמכרו, אשר הפחיתו את ההכנסות ב–45 מיליון דולר וב–20 מיליון דולר בהתאמה.

הרווח התפעולי של החברה צמח ב–42% ברבעון הרביעי של 2014 לעומת המקביל ב–2013 והסתכם ב–174 מיליון דולר. השיפור ברווח נובע בעיקר מהעובדה שברבעון המקביל ב–2013 נרשמה הפרשה של 60 מיליון דולר לפרישה מוקדמת של עובדים בחברה הבת רותם אמפרט נגב וכן מנפילה של 40% במדד ההובלה הימית בצובר (סחורות בתפזורת בניגוד למכולות). הרווח התפעולי המתואם של החברה, כלומר בנטרול השפעות חד פעמיות, ירד ב–8% ברבעון הרביעי של 2014 והסתכם ב–200 מיליון דולר. ברבעון הרביעי של 2014 רשמה כיל הוצאות חד פעמיות של 71 מיליון דולר כתוצאה מהפרשה לירידת ערך נכסים באירופה ובארה"ב.

שיפור דרמטי בפוספט

כיל, השרויה במאבק קשה עם ועדי העובדים בשל תוכניותיה לפטר 140 עובדים כדי להבריא את תרכובות ברום, רשאית לשאוב עידוד מהשיפור הדרמטי ברווחיותו של מגזר הפוספט, שהיה בעבר אחת נקודות התורפה הגדולות של הקונצרן. מגזר הפוספט, המייצר מסלע פוספט חומצה זרחתית ודשני פוספט, רשם רווח תפעולי מתואם של 37 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2014 לעומת 9 מיליון דולר במקביל ב–2013. הרווח נוצר כתוצאה מעלייה במחזור המכירות, ירידה בעלויות התפעול של 10 מיליון דולר וירידה בעלויות השכר של 5 מיליון דולר בעקבות תוכנית ההתייעלות.

מחזור המכירות של מגזר הפוספט צמח ב–8% ברבעון החולף ל–356 מיליון דולר הודות לגידול בכמות שנמכרה, איחוד תוצאותיה של חברת פוסברזיל שנרכשה במחצית השנייה של 2014 , יצרנית החומצה הזרחתית הלבנה הגדולה באמריקה הלטינית, שתרם 30 מיליון דולר, ועלייה של 7 מיליון דולר במחירי המכירה. מגזר הפוספטים נהנה ברבעון הרביעי מגידול בביקוש בהודו, צמצום הייצור של מתחרות וקריסת המתחרה האמריקאית MissPhos. כל אלה הביאו להתאוששות במחירי הפוספט וקיזזו חולשה בשוק הדשנים המיוחדים במזרח אירופה. השיפור ברווח התפעולי נבע מפיטורי 115 עובדים ברותם ב–2014 שהביאו לירידה של 15% בעלות הייצור לטון ומגידול בתפוקות במפעלי החומצה הזרחתית הלבנה והירוקה — הפועלים ב–96% וב–100% מכושר הייצור המותקן שלהם לעומת 80% ממנו בעבר.

הרווח התפעולי של מגזר האשלג, שהוא מרכז הרווח העיקרי של כיל, ירד ב-8.6% ברווח התפעולי ברבעון הרביעי של 2014 לעומת המקביל ב–2013 והסתכם ב-128 מיליון דולר. מחזור המכירות של מגזר האשלג ירד ב–7% ברבעון החולף והסתכם ב–431 מיליון דולר כתוצאה מירידה של 100 אלף טונות בכמות האשלג שנמכרה ברבעון הרביעי, בעיקר בשוק הסיני וכתוצאה מעיצומי העובדים. בעקבות זאת הצטמצם נתח השוק של החברה, הכנסותיה ירדו ב–35 מיליון דולר, ועלויות התפעול גדלו ב–6 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker