חלון ההנפקות נפתח גם לחברות בסיכון גבוה

הנזילות ותיאבון המשקיעים לסיכון בשוק האג"ח הקונצרני בשיא

ערן אזרן

מתחילת 2015, שוק האג"ח הקונצרני בתל אביב עלה על מסלול התאוששות מהיר. עליות שערים שבין 0.4% ל–1.2% במדדי התל בונד הצליחו למחוק את מרבית ירידות השערים של דצמבר, שנרשמו כתוצאה מהקריסה של קבוצות כלכלית ירושלים ואפריקה ישראל. ההתאוששות איפשרה לחברות בעלות דירוג אשראי גבוה (קבוצת AA), כמו קבוצת עזריאלי וגזית גלוב, או לגופים פיננסים כמו בנק מזרחי טפחות, לגייס סכום שיא של 7 מיליארד שקל.

מי שנפקדו משוק ההנפקות בינואר היו חברות קטנות ו"מסוכנות" יותר, כאלה הנושאות דירוגי אשראי נמוכים יחסית (מקבוצות ה–A וה-B). הסיבה לכך ברורה: עליית התשואות על האג"ח בשוק, ביחד עם הסלקטיביות של הגופים המוסדיים וההתאוששות האטית ביצירות בקרנות הנאמנות שמספקות את הדלק העיקרי להנפקות, יצרו כר לא נוח לגיוסים. הסכנה היתה שמי שתנסה לבחון את שוק ההון — תיתקל בביקושים נמוכים, ותיאלץ להודות בכישלון.

ואולם, התיקון החלקי באפיק הקונצרני הצמוד, לצד העליות החדות באפיק השקלי, דוחפות כעת גם חברות מהמעגל השני (קבוצת ה–A) והשלישי (קבוצת ה–B) אל שוק האשראי החוץ בנקאי. כך למשל, חברת קרדן רכב (AVIS) קיבלה דירוג A ממעלות, והיא בדרך להשלים גיוס של כ–400 מיליון שקל. חברת הליסינג אלדן נערכת לגייס 400 מיליון שקל, וזאת לאחר שקיבלה דירוג בינוני של Baa1 מידי מידרוג. גם חברת הנדל"ן צמח המרמן דורגה ברמה של Baa1, וזאת לאחר שהדירוג הועלה בדיוק לפני ההנפקה. המנפיקה הרביעית, לודן הנדסה, קיבלה אף היא דירוג בקבוצת ה–B.

ההצטרפות של חברות מהמעגל השני והשלישי ממחישה את המחזוריות הקיימת בשוק האשראי החוץ בנקאי. המנפיקות הראשונות הן בעיקר חברות בדירוגים גבוהים (בנקים, חברות נדל"ן גדולות); לאחריהן, מגיעות חברות בדירוגים מהמעגל השני כדוגמת קרדן רכב, והשלישי כמו צמח המרמן; ולבסוף, כשהנזילות ותיאבון המשקיעים לסיכון בשיא — מצטרפות גם חברות לא מדורגות או בדירוג נמוך מאוד, על סף הספקולטיבי.

המחזוריות בשוק ההנפקות מתפרשת בדרך כלל על פי תקופה ארוכה של חודשים או שנים. ואולם, הטלטלה בדצמבר וההתאוששות המהירה אחריה מדגימות שהמחזוריות קיימת גם בטווחים קצרים יותר. יתרה מזו, היא עשויה לנבא שלא ירחק היום שגם קבוצת אליעזר פישמן המסובכת, השולטת בכלכלית ירושלים (Baa1) ובמבני תעשייה (A), תצא אל השוק ותשלים את הגיוסים בהצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker