"להקים ועדה שתבחן את רצון הבנקים להנפיק אג"ח מגובות משכנתאות"

פורום החוסכים לפנסיה: "רכישה על-ידי גופי הפנסיה דורשת כללי זהירות מיוחדים"

אסא ששון

פורום החוסכים לפנסיה הזהיר אתמול (ג') מפני כוונת בנק ישראל לאשר לבנקים להנפיק אג"ח מגובות משכנתאות עבור המוסדיים. מי שאמור לממן את הפעילות הם תיקי הפנסיה של הציבור.

יו"ר פורום החוסכים לפנסיה, רועי מימרן, פנה שלשום למפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, בקריאה להקים "ועדת חודק" לאג"ח מגובות משכנתאות.

ממירן כתב כי: "לאור חשיבותם ורגישותם של תיקי הפנסיה של הציבור, רכישה על ידם (של אג"ח מגובות משכנתאות, א"ש) מחייבת זהירות מיוחדת.

"עמדתנו היא שאין להגביל את צד ההיצע, כלומר אין אנו מתנגדים לקיומו של שוק עמוק ומשוכלל של אג"ח ומכשירי השקעה אחרים זמינים למשקיעים בשוק ההון הישראלי, ולגופים המוסדיים בפרט. במצבים מסוימים, רכישת אג"ח כאלה יכולה להיות עניין של Win-Win".

יריד נדל"ן. ביטוח משכנתא הכרחי בדיוק כמו ביטוח רכבצילום: ניר קידר

מימרן מוסיף וכותב:" בניגוד למשקיעים רגילים בבורסה ולקרנות נאמנות, רכישה על-ידי גופי הפנסיה דורשת כללי זהירות מיוחדים, בדומה לכללים שנקבעו בועדת חודק. רבות נכתב ונאמר על חלקן המשמעותי של אג"ח מגובות-משכנתאות במשבר שהחל ב-2008 - בארה"ב כמשבר הסאב-פריים, והפך למשבר פיננסי עולמי".

מימרן מונה את הבעיות שעלו ממבנה האג"ח מגובות משכנתאות ומסביר:" העובדה שמי שהחזיק בתיק ההלוואות היה, ברוב המקרים, לא הגורם המקורי שנתן את ההלוואה או המשכנתא, גרמה שורה של בעיות: כמו סיכון מוסרי –המלווה המקורי לא ביצע סינון ממשי של הלווים על-פי יכולת ההחזר, בידיעה שההפסד, אם וכאשר יתרחש, כבר יפול על מישהו אחר. ספק אם אחזקה של 10% מספיקה כדי להבטיח מצב שונה .

"חוסר ידיעה – קוני האג"ח לא קיבלו נתונים ריאליים וברורים של איכות החוב, יחס חוב/ביטחונות ויכולת החזר. משום כך לא יכלו לתמחר את הסיכון באופן הולם, ובודאי ידוע לך שגם חברות הדירוג לא דירגו את חלק גדול מהחוב באופן הולם. חשיפה מערכתית ותגובת שרשרת – בעת ירידה משמעותית בשווי הנדל"ן, זה גורר גל של מימוש בטחונות, היצעי נדל"ן למימוש מהיר, וירידה נוספת במחירים, שהופכת חובות נוספים לחובות בסיכון וכן הלאה. סלקציה שלילית – במקרים מסוימים נבחרו ונמכרו במכוון האג"ח שאיכותן טובה פחות, מבלי ליידע בכך את הקונים".

לדברי מימרן, ההצעה שנדונה בבנק ישראל עלולה לייצר מספר חסרונות: ניגודי אינטרסים בין הגופים המוסדיים, שהבנקים משמשים כמשווקים ומייעצים של מוצריהם, ולפיכך יהיה להם אינטרס לקדם מוצרים של הבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום