תחרות חזקה ל-HOT? בזק רוכשת את yes תמורת 680 מיליון שקל במזומן

עסקת בעלי עניין גדולה לשאול אלוביץ': בזק תרכוש מידי יורוקום את אחזקותיה ב-yes ■ האנליסט ערן יעקבי: "העסקה משקפת ל-yes שווי של 1.6 מיליארד שקל. משקיעי בזק יכולים להיות רגועים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עסקת בעלי עניין גדולה בקבוצת יורוקום שבשליטת שאול ויוסף אלוביץ' יוצאת לדרך. דירקטוריון חברת התקשורת בזק אישר את מתווה העסקה שלפיו בזק תרכוש מידי יורוקום את אחזקותיה בחברת yes תמורת כ-680 מיליון שקל במזומן.

התמורה עשויה לגדול בכ-370 מיליון שקל נוספים במהלך השנים הקרובות בהתאם לסינרגיה שתיווצר ולנכס מס שישנו - yes. כעת בזק תכנס אסיפות בעלי המניות לאישור העסקה. את בזק מלווה בתהליך מריל לינץ בנק אוף אמריקה, ואת יורוקום מלווה ג'יי.פי.מורגן.

בחודש מארס האחרון אישרה רשות הגבלים עסקיים את המיזוג בין בזק ו-yes וקבעה מספר תנאים שמטרתם להקל על שחקניות חדשות - ובראשן סלקום ופרטנר - להשיק שירותי טלוויזיה. בינתיים, סלקום כבר השיקה שירותי טלוויזיה.

שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

הרשות קבעה ארבעה תנאים עיקריים: הראשון, בזק לא תוכל לגבות עוד מספקיות האינטרנט עלות תמסורת (ג'יגות) על שידורי טלוויזיה. כיום ספקיות האינטרנט משלמות לבזק על העברת נפח גלישה על גבי הרשת שלה ושידורי טלוויזיה הם זללני פס רחב. גם הצרכן לא יחויב בתשלום על פי נפח הגלישה שלו, אלא רק על פי מהירות החיבור (כפי שנהוג כיום).

תנאי שני הוא שבזק לא תוכל לחסום או לתעדף יישומי אינטרנט שונים על גבי הרשת שלה, בהם שידורי טלוויזיה. כבר כיום בזק מפעילה רשת נייטרלית ולא מפלה. תנאי שלישי ומרחיק לכת קובע כי בזק לא תוכל ליצור חבילות שבהן משולבת חבילת הטלוויזיה של yes. מחיר חבילת הטלוויזיה יהיה חייב להיות נפרד (פריק) מכל חבילת תקשורת שבזק תציע. התנאי הרביעי קובע כי yes תבטל כל הסדר בלעדיות על תוכן טלוויזיוני שיש לה, מלבד הפקות מקור. מיזוג בזק ו-yes הינו מיזוג חשבונאי ולא תפעולי. שתי החברות לא ימזגו בשלב זה עובדים ומטות ויישארו נפרדות. המיזוג יקל מאוד על yes לגייס אשראי בתנאים טובים בהרבה מאלה שהוא מגייס חוב היום.

"משקיעי בזק יכולים להיות רגועים"

האנליסט ערן יעקבי מדש-מיטב מגיב לעסקת בזק-yes מהבוקר בחיוב. לטענתו, העסקה משקפת ל-yes שווי של כ- 1.6 מיליארד שקל אך היא נעשית במכפילים סבירים ובזק תראה ממנה סינרגיות אמיתיות.

"הערכות השווי המלאות טרם התפרסמו וננסה לגזור משמעויות בחישובי סנדלרים. השווי המיידי הנגזר ל-yes הוא 1.64 מיליארד שקל. נכס המס שיעמוד לזכות בזק הוא 1.4 מיליארד שקל, כאשר יורוקום תקבל סך של עד 200 מיליון שקל - חלקה בסינרגיית המס. למעשה בזק מקבלת נכס מס גבוה ממה שמשלמת במזומן על חלקה של יורוקום ב-yes".

בהקשר ההשוואות הבינלאומיות, כותב יעקבי, "בהנחה ש-yes מייצרת כ-560 מיליון שקל EBITDA בשנה, מכפיל ה-EBITDA המיידי הנגזר מהעסקה עומד על כ-5.8, נמוך ממכפיל ה-EBITDA של בזק, כך שמשקיעי בזק יכולים להיות רגועים לגבי הסכום המשולם ליורוקום. נציין ככלל אצבע כי עסקות לרכישת חברות לוויין בארה"ב למשל, נעשות במכפילי EBITDA גבוהים מ-6. הסיבה היא הסינרגיה הרבה שיש לחברות תוכן מהסוג של yes לחברות ה-telco (הבזק) המסורתיות במאבק מול חברות הכבלים ויצרני ה-OTT דוגמת נטפליקס".

בהקשר השוק הישראלי והתגבשות קבוצות התקשורת וחבילות התקשורת, הוא מסביר: "אין לנו ספק כי מדובר בסינרגיה שיווקית אמיתית כבר בטווח הקצר ובוודאי בטווח הארוך. כמו כן, צפויה סינרגיה תפעולית משמעותית כמו בנושא הטכנאים הכפולים, הכספים ועוד. השווי לבזק בעתיד הבינוני הוא משמעותית גבוה משווי העסקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום