רשות ני"ע: על דיסקונט והבינלאומי לפרט חשיפתם ללקוחות אמריקאים

לפי רשימה שהעביר לאומי לרשויות בארה"ב, חלק מעברייני המס האמריקאיים העבירו את פעילותם מלאומי לדיסקונט

סיון איזסקו

מחלקת התאגידים של רשות ניירות ערך שלחה לפני כמה ימים מכתבים לבנק דיסקונט ולבנק הבינלאומי בו דורשת מהבנקים לגלות את היקפי החשיפה האפשריים כתוצאה מפעילותם מול לקוחות אמריקאיים. ככל הידוע, רשות ני"ע מבקשת לוודא כי הבנקים מספקים לבעלי המניות שלהם את מלוא הגילוי הנאות ביחס לחשיפה אפשרית כתוצאה מפעילויות שניהלו מול לקוחות שהם עברייני מס. הפנייה של רשות ני"ע מעט מפתיעה, שכן לא ידוע על חקירות שמתנהלות מצד הרשויות האמריקאיות נגד שני הבנקים הללו.

עם זאת, לאחרונה נחשפה ב–TheMarker רשימה שאותה בנק לאומי העביר לרשויות האמריקאיות, ואשר ממנה עולה כי חלק מעברייני המס האמריקאיים העבירו את פעילותם מבנק לאומי ליתר הבנקים במערכת הבנקאות בישראל. הבנק הישראלי שקיבל את מירב עברייני המס שעזבו את לאומי היה דיסקונט. רשימה זו עלולה להצביע על מדיניות מקלה של דיסקונט כלפי לקוחות אמריקאיים בעלי כספים בלתי מדווחים.

לבנק דיסקונט קיימת פעילות ענפה מול לקוחות אמריקאיים, בין היתר בשל פעילות חברת הבת שלו, דיסקונט ניו יורק. אולם במערכת הבנקאות מעריכים כי דיסקונט ניו יורק היה זהיר יותר מיתר הבנקים, בשל הסתבכותו לפני כעשור בפרשת הלבנת ההון של לקוחות דרום אמריקאיים בה הסתבך הבנק. ההסתבכות ההיא של דיסקונט ניו יורק חייבה אותו לנקוט במשנה זהירות בפעילותו בארה"ב, היות והפרשה הציבה אותו תחת עינם הפקוחה של הרגולטורים.

בבנק דיסקונט סירבו להגיב ביחס לפניית רשות ני"ע, אולם ציינו כי לא התקבלה בבנק כל דרישה מצד הרשויות האמריקאיות וכי לבנק אין ולא היה דסק שטיפל באופן ייעודי בלקוחות אלו.

מהבנק הבינלאומי נמסר כי "הבנק לא מתייחס ליחסיו עם הרשויות הרגולטוריות. הבנק אינו מצוי תחת חקירה. נציין עוד כי לבנק אין ולא היה דסק או שלוחה או דסק אמריקאי, ולכן הנושא פחות רלוונטי".

הפנייה של רשות ני"ע לבנק דיסקונט ולבנק הבינלאומי נעשית לאחר שלפני כשבועיים נשלחו מכתבים דומים לבנק הפועלים ולבנק מזרחי טפחות, אשר מצויים תחת חקירה מצד הרשויות האמריקאיות.

למרות היותם תחת חקירה, הפועלים ומזרחי טפחות לא נתנו עד היום גילוי ביחס לסכומי החשיפה שעלולים לנבוע מהחקירות הללו בטענה כי אין להם יכולת להעריך את טווח החשיפה. כזכור, החקירה שהתנהלה במשך כשלוש שנים כנגד בנק לאומי נסגרה בדצמבר האחרון בהסדר כופר של 1.5 מיליארד שקל, עלויות עורכי דין ורואי חשבון של כ–250 מיליון שקל ובהחלטה של הבנק לחסל את פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית.

צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker