למוסדיים יש עלה תאנה בהצבעה על מינוי שריג

אף אחד לא מעוניין להסתבך עם חברת הפיננסים והביטוח הגדולה והחזקה בישראל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

אנדרו מתיאס, נשיא קרן הריט SLG, החל את דרכו בוול סטריט אי־שם בשנות ה–80. הקרן שהוא מנהל כיום נסחרת בוול סטריט לפי שווי של 12.5 מיליארד דולר. במארס 2012 ראיינו את מתיאס. אז, שווי הקרן שבניהולו היה 6.5 מיליארד דולר. מתיאס הצליח להשביח את הקרן בעיקר בזכות ניהול מחושב ומדוד. שאלנו אותו כיצד הוא מגייס את ההון, כדי להשתלט על המתחרים שקרסו במשבר של 2008. מתיאס השיב כי גיוס ההון נעשה תמיד באמצעות הנפקת מניות.

כשהבענו תמיהה מדוע הוא לא משתמש בלהיט של שוק ההון - גיוס הון באג"ח - הוא הפנה לעברנו מבט מזלזל, והשיב "It is not done". כשניסינו להבין כיצד שועל וול סטריט ותיק שמחפש כל דרך להרוויח, ואינו מהסס לגרש דיירים ממקבצי הדירות שקנה לאחר שלא עמדו בתשלומי המשכנתא, לא מצטרף לטרנד גיוס הכספים, הסביר מתיאס כי זה פשוט מסוכן מדי - ולכן הוא מגייס הון רק באמצעות מניות.

המונח "It is not done" לקוח מהפוליטיקה הבריטית ובא לתאר תפישת עולם שלפיה יש מעשים שאינם ראויים, אף שהם חוקיים. תפישה זו השתרשה גם בעולם העסקים האמריקאי. כך, אפשר לנהל עסקים בלי להעמיס עליהם חוקים ותקנות, כי ברור שיש פעולות "אסורות" - לא כי זה לא חוקי, כי פשוט "It is not done".

נזכרנו בראיון עם מתיאס כשחברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי פירסמה שלשום את המלצתה לאופן שבו על המוסדיים להצביע בנוגע לאישור מינויו של עודד שריג ליו"ר מגדל אחזקות. נזכיר כי עצם ההצבעה על מינוי שריג ליו"ר מגדל נעשית בניגוד לתפישת עולמה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר - שטענה כי אין למנות את שריג ליו"ר מגדל מהסיבה הפשוטה שהוא היה הרגולטור שאישר לשלמה אליהו להיות בעל השליטה במגדל. סלינגר הסבירה שמינוי כזה פירושו פגיעה באמון הציבור בפיקוח על הביטוח.

סלינגר הבהירה כי שריג מנוע מלטפל בכל דבר הקשור למגדל ביטוח, החברה הבת והאחזקה העיקרית של מגדל אחזקות. בדיווח של מגדל אחזקות, לקראת ההצבעה על מינוי שריג ליו"ר, ציינה החברה כי לשריג לא תהיה זיקה לעניינים הקשורים למגדל ביטוח. אם כך, מה בדיוק הוא יעשה כיו"ר? לא ממש ברור.

אנטרופי המליצה למוסדיים לאשר את מינויו של שריג ליו"ר מגדל אחזקות, אף שברור כי הוא מנוע מלטפל במגדל ביטוח - אבל בחברה לא הסבירו על סמך מה הם מבססים את המלצתם. "המלצתנו אינה מביאה לידי ביטוי את השלכות עמדת המפקחת לכהונתו כמנכ"ל בחברת אליהו, וכן את ההיבטים השונים לאי־קבלת תמורה על תפקידו מהחברה", כתבו באנטרופי. שריג אמור לקבל את שכרו כיו"ר חברה ציבורית מחברה פרטית של אליהו, ולא כמקובל מחברת מגדל אחזקות.

שלמה אליהו

באנטרופי גם לא מסבירים מדוע מינוי ליו"ר שאינו יכול לפעול באחזקה העיקרית, הוא מינוי תקין. הם התמקדו בבחינת השאלה האם שריג הוא מועמד בעל הכישורים הראויים לשמש יו"ר מגדל, ועל כך תשובתם היתה חיובית - תוך שהם מתעלמים מהעימות עם המפקחת על הביטוח.

כפי שזה נראה, אליהו ושריג אינם עוברים על החוק, אבל התנהלותם רחוקה מלייצג את רוח החוק, או כדברי מתיאס "It is not done". הם היו אמורים לנווט את דרכם באופן שימנע עימות פומבי עם המפקחת.

אנטרופי שבדרך כלל מצביעה על כשלים בתרבות הארגונית כשהיא ממליצה למוסדיים כיצד להצביע במגוון סוגיות, כשלה הפעם. מי שאולי יכולים להציל את המצב הם המוסדיים, שאמורים להצביע על מינוי שריג בעוד כשבוע. התנגדותם למינוי תשלח מסר ברור לבעל השליטה במגדל: "It is not done".

אבל, לצערנו, ניתן להעריך כי המוסדיים לא יצביעו נגד מינויו של שריג - כנראה שאף אחד לא מעוניין להסתבך עם חברת הפיננסים והביטוח הגדולה והחזקה בישראל. אנטרופי פשוט העניקה למוסדיים עלה תאנה להסתתר מאחוריו - בלעדיו, הם היו מתגלים במערומיהם בהצבעה על מינוי שריג. נקווה שהמוסדיים יחליטו לוותר על עלה התאנה של אנטרופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker