קומפיוג'ן זיהתה חלבון שעשוי להיות מטרה לטיפול בסרטן השחלות

ד"ר ארתור מכלנקין, ראש קבוצת האימונולוגיה בקומפיוג'ן, חשף בכנס Keystone, שמתקיים בקנדה, חלבון בקרה חדש של מערכת החיסון שהחברה גילתה ■ חלבון זה עשוי להיות מטרה לתרופות למחלות הסרטן ולמחלות של המערכת החיסונית

יורם גביזון

חברת קומפיוג'ן, שמתמקדת בגילוי חלבונים שעשויים להיות מטרה לתרופות למחלות הסרטן ולמחלות של המערכת החיסונית, חשפה בכנס Keystone שמתקיים באלברטה, קנדה, חלבון בקרה חדש של מערכת החיסון שהחברה גילתה. חלבון הבקרה עשוי להיות יעד לטיפול אימונותרפי בסרטן - כלומר, חסימה של חלבוני בקרה על ידי תרופה ייעודית, ובכך הגברת פעילותה האנטי־סרטנית של מערכת החיסון.

ד"ר ארתור מכלנקין, ראש קבוצת האימונולוגיה בקומפיוג'ן, הציג תוצאות ניסויים שנערכו בחלבון הבקרה CGEN 15049, שהראו כי חלבון זה מתבטא בגידולים שנלקחו מחולות בסרטן השחלות - הן על התאים הסרטניים והן על תאי מערכת החיסון שחדרו לגידול. התוצאות החדשות הראו שגם במודלים של חיות החלבון מתבטא באוכלוסייה דומה של תאי מערכת החיסון הפולשים לגידול.

קומפיוג'ן, המנוהלת בידי ד"ר ענת כהן־דייג, מעריכה שתוצאות הניסוי בחלבון זה תומכות ביכולתו להשפיע על מרכיבי מפתח של מערכת החיסון המעורבים בתגובה החיסונית לסרטן, ועל כן הוא מהווה יעד מבטיח לטיפול באמצעות נוגדנים. חלבוני בקרה של מערכת החיסון הם קולטנים מעכבים, וחלבונים הנקשרים לקולטנים אלה חיוניים למניעת מצבים שבהם מערכת החיסון תוקפת את הגוף (יצירת סבילות חיסונית עצמית), ולהגנה על רקמות מפני נזק כאשר מערכת החיסון מגיבה לפלישה של וירוסים וחיידקים או לפציעה. גידולים סרטניים מצליחים להשתלט על חלק מחלבוני הבקרה של מערכת החיסון, ובכך הם חוסמים את יכולתה של מערכת החיסון לתקוף ולהרוס את הגידול.

חברת קומפיוג'ןצילום: תומר אפלבאום

חלבוני הבקרה זוהו באחרונה כמטרה מבטיחה לטיפול אימונותרפי בסרטן באמצעות תרופות ייחודיות המאפשרות למערכת החיסון לזהות את התאים הסרטניים, לתקוף אותם ולהרוס את הגידול תוך כדי השריית תגובה חיסונית מתמשכת נגד הסרטן. נוגדנים שחוסמים את חלבוני הבקרה, כמו התרופה Yervoy לטיפול בסרטן העור שפותחה על ידי חברת בריסטול מיירס סקוויב, הובילו להישרדות ארוכת טווח.

CGEN 15049 הוא אחד מ–11 חלבוני בקרה חדשים של מערכת החיסון שקומפיוג'ן גילתה באמצעות כלים חישוביים. החלבון משפיע על תאי מערכת החיסון, כמו תאים קטלניים (NK) שחיוניים לתגובה מולדת נגד גידולים סרטניים, ועל תאי T חיוניים בתגובה הנרכשת של מערכת החיסון.

השפעות החלבון זה על מערכת החיסון כוללות עיכוב של תאי T ציטוטוקסיים, שאחראיים על הרג תאים סרטניים, ויצירת תאי T רגולטורייים מושרים שחיוניים לדיכוי מערכת החיסון בסביבת הגידול הסרטני. CGEN 15049 מתבטא גם בסוגי סרטן שאין להם מענה טיפולי מספק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker