דלק מימשה אחזקות 
ב-180 מיליון שקל

דלק מכרה בשבוע שעבר ברווח 1% מדלק US ב-80 מיליון ש', ומימשה באיזון נתח של 100 מיליון ש' ממניות חברות חיפושי הגז והנפט הבינלאומיים - בעיקר של וודסייד האוסטרלית

מיכאל רוכוורגר

לאחר שמנייתה של חברת האנרגיה והקמעונות דלק US עלתה מתחילת השנה בכ–16%, למחיר של 31.5 דולר, המגלם לה שווי שוק של כ-1.9 מיליארד דולר, מכרה בשבוע שעבר קבוצת דלק ברווח כ–1% נוסף ממניות חברת האנרגיה והקמעונות שבשליטתה תמורת כ–20 מיליון דולר (כ–80 מיליון שקל) - כך נודע לTheMarker.

המכירה מצטרפת לעסקה נוספת שביצעה באחרונה דלק, כשמימשה באיזון נתח בשווי של כ–100 מיליון שקל ממניות חברות חיפושי הגז והנפט הבינלאומיים - בעיקר של וודסייד האוסטרלית שהיתה אמורה להצטרף כשותפה של דלק ונובל אנרג'י האמריקאית במאגר הגז לווייתן - כך עולה ממצגת שפירסמה אתמול דלק לקראת גיוס צפוי של כ–400 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח חדשות.

מדובר בהנפקת אג"ח ללא ביטחונות, מדורגות בדירוג A על ידי מעלות, שדלק מתכננת להשלים בשבועות הקרובים. מדובר בהנפקה של סדרה ל"א השקלית בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ–6.9 שנים ושל סדרה ל"ב צמודת מדד עם מח"מ של כ–7.3 שנים.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

בקיץ 2012 התחילה קבוצת דלק למכור בהדרגתיות מניות של דלק US. בסך הכל, דלק מכרה עד כה מניות של דלק בשווי של כ–4.5 מיליארד שקל - וברווח של מאות מיליוני שקלים.

בניגוד למימושים המוצלחים של דלק, קבוצת אלון - בתקופה שבה ניהל אותה דודי ויסמן - לא השכילה לנצל את העליות הנאות במניית אלון USA, כדי לממש חלק משמעותי מהמניות ברווח, ובכך להקטין את המינוף. לאחר המימושים, דלק נותרה עם אחזקה של כ–6% בדלק US בשווי שוק של כ–120 מיליון דולר.

המימושים של מניות דלק US הם חלק מיישום אסטרטגיה של דלק להתמקדות בתחומי חיפושי הנפט והגז. נוסף על דלק US, מכרה דלק אחזקות בדלק אירופה, בחברת הביטוח האמריקאית ריפבליק, בבית ההשקעות ברק קפיטל, בדלק רכב, ובחברת הקמעונות ומוצרי הדלק רואדשף - בסכום כולל של יותר מ–6.5 מיליארד שקל מתחילת 2013. בנוסף, בימים אלה מקדמת דלק את מכירת קבוצת הביטוח הפניקס (בין 42% ל–52% מהמניות) לידי פוסון הסינית, לפי שווי של כ–3.7 מיליארד שקל, והיא שכרה יחד עם כיל את שירותיו של בנק ההשקעות השווייצרי UBS, כדי לקדם את מכירתה של חברת IDE טכנולוגיות.

בעקבות המימושים הללו קוצץ החוב פיננסי נטו של דלק מאז סוף 2012 ביותר מ–50%, מכ–7 מיליארד שקל לכ–3.35 מיליארד שקל, נכון לדצמבר 2014 - לאחר ניכוי מזומנים,פיקדונות, ניירות ערך ישראליים וזרים בסכום כולל של כ–2.05 מיליארד שקל. כמו כן, לדלק קווי אשראי מובטחים ולא מנוצלים של כ–1.3 מיליארד שקל, ונכסים סחירים לא משועבדים בשווי של כ–8.2 מיליארד שקל, כשיחס LTV (חוב נטו לנכסים סחירים בלבד) ירד מ–49% בסוף 2012 ל–29% בסוף 2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker