גם צדיק בינו יודע להתווכח על עמלות: מה כתב הבעלים של הבנק הבינלאומי לבנק בשווייץ?

הרשימה הישראלית של לקוחות HSBC נראית כמו רשימת מוזמנים לחתונה של האלפיון העליון ■ כמה כסף החזיקו בשווייץ בני שטיינמץ, צדיק בינו, הרב דוד פינטו ומקורבו של אהוד ברק?

אורי בלאו
שתפו בפייסבוק

הרשימה הסודית של מחזיקי חשבונות בסניף ז׳נווה של בנק HSBC נחשפת. אמש פירסמנו כי כ–6,200 חשבונות הוחזקו או היו קשורים ללקוחות ישראליים בין 1988 ל–2007. הסכום הכולל האדיר שהצטבר בחשבונות האלה היה כ–10 מיליארד דולר ב–2006 ו–2007. החשבונות מקושרים לכ–6,500 לקוחות בעלי זיקה ישראלית, כלומר כאלה שזוהו על ידי דרכון ישראלי, נולדו בישראל או רשומים תחת כתובת בישראל.

יודגש כי אין בהחזקת חשבון בבנק זר משום עבירה על החוק הישראלי. זאת בתנאי שהחשבון - אם נשא ריבית או הכנסות - דווח למס ההכנסה ושולם עליו מס כחוק.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הקלות הבלתי נסבלת שבה עקפו את המעבר הביומטרי בנתב"ג

יוון במהלך התאבדות: דחתה את תנאי החילוץ; פסגת חירום באיחוד

חדשות 10 גנזו ראיון עם לפיד

אז מי ברשימה? הנה הצצה לחלק מהשמות:

בני שטיינמץ: יותר מ-100 מיליון דולר לו ולאחיו

בני שטיינמץ ואחיו היהלומן דניאל שטיינמץ מופיעים במסמכי הבנק כקשורים ומוטבים של עשרות חשבונות בשווי כולל של יותר מ–100 מיליון דולר. במסמכים מופיע גם ניר לבנת, יו״ר קבוצת היהלומים של שטיינמץ, ומוזכרות בהם גם שמותיהן של עשרות חברות בשווייץ, בדרום אפריקה, באיי הבתולה ועוד, הקשורות על פי המסמכים השוויציים לשטיינמץ.

שטיינמץ מנהל מול רשות המסים מגעים להסדר בנוגע לשומה שנקבעה לו בין 2003 ל–2007. בינואר אשתקד פורסם כי בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לו למסור לרשות המסים מסמכים הכוללים פירוט של מבנה העסקים שלו ופרטים על התאגידים הכלולים בעסקיו.

פקיד השומה קבע בזמנו על מבנה עסקיו של שטיינמץ כי "קיום מבנה ההחזקות וביצוע הפעילות תחת הנאמנויות הוא עסקה מלאכותית, שמטרתה הפחתת מס בלתי נאותה, ולחילופין מהווה הסבה שאינה מופעלת למעשה. אשר על כן, יש להתעלם מהנאמנויות ולראות בך כמי שמחזיק בנכסי הנאמנויות ובהכנסותיהן".

בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

אלי דוידוביץ הגיב בשמו של בני שטיינמץ ומסר כי "משפחת שטיינמץ היא מוטב של קרן שבבעלותה אחזקות שונות. מר שטיינמץ מעביר דיווחים ותשלומים לרשויות המס בהתאם לחוק".

צדיק בינו: 22 מיליון דולר למשפחה

תחת שמו של צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי הראשון ובחברת הדלק פז, מופיע חשבון של חברה הרשומה באיי הבתולה ובו יותר מ–22 מיליון דולר. כמוטבי החשבון רשומים כמה מבני משפחתו של בינו: גיל בינו, הדר בינו ודפנה בינו.

על פי תכתובת מ–2005, בינו הנחה את אנשי הבנק להעביר לבתו דפנה נתונים על החשבון כשזו ביקרה בסניף הבנק. בסיכום הפגישה נאמר כי המשפחה החליטה לדווח בישראל וכי הם יכינו מכתב לנאמנים שלהם, שבו יודיעו כי הם ידווחו לרשויות המס בישראל שהם מוטבים בחשבון. בשל כך, על פי התכתובת, הבנק התבקש למכור איגרות חוב ששוויין כ–22.5 מיליון דולר, ולהמתין להוראות כיצד להשקיע את הכסף שוב. הבנק הסכים לעמלה של 0.01% על המכירה ו–0.09% על הקנייה.

HSBC חשבו כנראה שזו הצעה לא רעה, אבל בינו לא ראה את הדברים כך. ״צדיק לא מרוצה מהעמלה ויגיע לדון בכך בעתיד״, נכתב בתרשומות הבנק. ״בנק ג׳יי.פי מורגן בז׳נווה הציע לו עמלה של 2,000 דולר! (...) אמרתי לו שאנחנו לא נוכל להתחרות בסכום הזה״.

על פי תעריפון העמלות של הבנק הבינלאומי הראשון, עמלת קנייה או מכירה של אג"ח בחו״ל היא כיום 0.85%. בתשעת החודשים הראשונים של 2014 גבה הבנק הבינלאומי מלקוחותיו בישראל עמלות בסך של 1.1 מיליארד שקל, ורווחי הבנק הבינלאומי היו 426 מיליון שקל.

צדיק בינו
צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

דוברו של בינו, אבי שוברט, מסר בשמו כי ״השאלות מתייחסות לחשבון נאמנות המנוהל על ידי נאמן, כאשר הנהנים הם ילדיו של מר צדיק בינו. משפחת בינו הקפידה בעבר ומקפידה גם כיום על דיווח מלא ובמועד על פי המתחייב בדין הרלוונטי לכל הרשויות בישראל, לרבות רשויות המס ובנק ישראל. פרט לכך, אין לנו כל עניין להתייחס לנושאים אישיים ופרטיים". התגובה לא מתייחסת לשאלות על שיעור העמלות ששילם בינו בבנק.

דורון כהן: 200 אלף דולר בחשבון בן עשור

עו"ד דורון כהן, גיסו לשעבר של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, מופיע כבעל חשבון ב–HSBC שנפתח ב–2003. נכון ל–2007 היו בחשבון כ–200 אלף דולר.

בתכתובות הבנק לגבי ביקור של כהן בסניף בספטמבר 2005 מוזכר כי הוא מחזיק במקום גם כספת. בשיחת טלפון עם הבנק שנערכה חודש אחר כך הודיע כהן על כך שתשלום של 20 אלף דולר עומד להגיע לחשבון, והביע שביעות רצון רבה מניהול נכסיו בבנק.

כהן נשאל על ידי TheMarker אם החשבון עודנו פעיל, מיהם מיופי הכוח בו מלבדו, ואם היה לאהוד ברק קשר כלשהו לחשבון זה. בתגובה מטעמו נמסר כי ״פתיחת חשבונותיו בארץ ובחו״ל, החזקתם כמו גם הכספים שבהם ומקורותיהם, נובעים מפעולות חוקיות שדווחו כנדרש".

הרב דוד פינטו: 2.2 מיליון דולר 
מחברה באיי הבתולה

הרב דוד פינטו, המחלק את זמנו בין צרפת לישראל, מקושר לחשבונות שבהם היו כ–2.3 מיליון דולר ב–2007.

בכתבת תחקיר מ–2012 חשף כתב ״הארץ״ חיים לוינסון דו"ח נוקב של רשם העמותות על פעילותו של פינטו בישראל, שעל פיו טווה הרב רשת של עמותות, הקדש וחברה פרטית, המעבירות זו לזו כספים, הלוואות של מיליוני דולרים והחזרים עבור טיסות בעולם. לוינסון פירסם כי מהתלונה שהוגשה לרשם, ולאחר מכן אוששה על ידי רואי החשבון, עולה כי העמותות משמשות למעשה צינור מתוחכם להעברת כספים מחו"ל לארץ ובחזרה לפינטו. על פי רשם העמותות, עסקות הנדל"ן של פינטו הביאו בסופו של דבר לכך ש–28 דירות באשדוד, בשווי עשרות מיליוני שקלים, משועבדות על שמו.

הרב דוד פינטוצילום: מאיר אלפסי / כיכר השבת

תחת פרופיל הלקוח של פינטו מופיעים כמה חשבונות, שנפתחו החל מתחילת שנות ה–90 ועד 2005. אחד החשבונות מופיע תחת שמו ואחר תחת שמה של אשתו, ויויאן פינטו. הסכום המשמעותי ביותר המקושר לפינטו, 2.2 מיליון דולר, מופיע כקשור לחברה הרשומה באיי הבתולה הבריטיים. על פי נתוני הבנק, נפגש פינטו עם נציגי בתל אביב באמצע 2005. פינטו לא השיב לשאלות בקשר לחשבון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker