איזה בנק גדול גובה מכם את העמלות הגבוהות ביותר בקניית ניירות ערך?

הבנקים מפרסמים לראשונה את העמלות ודמי הניהול שהם גובים בפועל עבור ניהול תיקי ניירות ערך ■ מקרב הבנקים הקטנים, מסד גובה את העמלות הגבוהות ביותר - וכולם גובים מחירים גבוהים בהרבה מאלה של חברות הברוקראז'

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

הבנקים פירסמו ביום רביעי לראשונה את שיעורי העמלות שהם גובים בפועל מלקוחות פרטיים בגין קנייה, מכירה ואחזקה של ניירות ערך (ני"ע), בעקבות דרישתו של המפקח על הבנקים, דודו זקן.

עד כה פירסמו הבנקים רק את התעריפון, ובפועל העניקו לכל לקוח בנפרד הנחה שונה, בהתאם לכוח המיקוח שלו ולגודל תיק ניירות הערך שברשותו. לקוחות שלא דרשו הנחות שילמו מחיר מלא, ולקוחות המכירים את האלטרנטיבות הזולות של ניהול החשבון אצל ברוקר פרטי זכו להנחות מפליגות.

מדיניות זו של הבנקים מכונה בספרי הכלכלה "אפליית מחירים מושלמת", שבה הבנק מצליח להוציא מכל לקוח את המחיר המקסימלי באמצעות פערי המידע בין הלקוחות. התנהלות זו הפכה את פעילות ניירות הערך לאחת המניבות ביותר במערכת הבנקאות, והיא מניבה לבנקים הכנסה שנתית של כ–3 מיליארד שקל.

המפקח על הבנקים, דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

בשל כך קבע המפקח כי עליהם לפרסם את המחירים הממוצעים שנגבים בפועל מהלקוחות, בהתפלגות לגודל תיק ההשקעות - במטרה לאפשר ללקוחות להבין אם הם יכולים לדרוש הנחות. מצד הבנקים, השקיפות תקשה על מדיניות האפליה הקיצונית בין לקוחות בעלי היקפי פעילות דומים.

למרות דרישתו של זקן, הרי שבפועל רק בנק הפועלים הבליט את המידע בעמוד הבית של אתר האינטרנט שלו. שאר הבנקים מציגים את המידע באופן נסתר למדי בעמודים הפנימיים של אתריהם, כך שיש קושי לאתר אותו. כל בנק פירסם את הנתונים תחת לשונית אחרת באתר, כך שביצוע ההשוואה ביניהם מצריך מעט השקעה.

לפי הנתונים של חמשת הבנקים הגדולים בישראל, הפועלים גובה את עמלות הקנייה והמכירה של ני"ע הגבוהות בשוק - 0.32% בממוצע. הנתון המפתיע הוא שהפועלים מצליח לגבות עמלה גבוהה לא רק מלקוחות קטנים, אלא גם מלקוחות בעלי תיקי השקעות של מאות אלפי שקלים.

מבין כלל הבנקים, הרי שבנק מסד, מקבוצת הבינלאומי, הפונה לציבור עובדי ההוראה, גובה את עמלות הקנייה והמכירה הגבוהות בשוק, עם שיעור ממוצע של 0.42%.

לגבי מחיר אחזקת חשבון ני"ע (דמי ניהול פיקדון, או בשם הישן דמי משמרת), הבינלאומי הוא הבנק היקר מקרב חמשת הגדולים. הבנק גובה עמלה ממוצעת של 0.49% מהתיק מדי שנה, וגם לקוחות פרטיים בעלי תיק השקעות גדול יחסית משלמים עמלה יקרה של 0.4%. גם במקרה זה מדובר בנתון מפתיע, שכן ניתן היה לצפות כי הבינלאומי, שהוא בנק המוכוון לפעילות שוק הון, יציע תנאים אטרקטיביים לשחקנים בתחום זה. לזכותו יש לציין כי הוא גובה את עמלת הקנייה והמכירה הנמוכה מקרב הבנקים הגדולים, 0.19% בממוצע.

רמת התמחור של דיסקונט עשויה להיות אטרקטיבית ללקוחות בעלי תיק ני"ע של 100 אלף שקל ויותר, שכן הבנק גובה מלקוחות אלה דמי משמרת ועמלות נמוכים יחסית לעומת חמשת הבנקים הגדולים.

מקרב כלל הבנקים, אגוד וירושלים גובים את העמלות האטרקטיביות ביותר בקנייה ומכירה של ני"ע. את דמי הניהול הנמוכים ביותר בענף גובה בנק יהב.

השוואת המחירים המקובלים בבנקים לאלה שגובות חברות ברוקראז' ייעודיות ממחיש עד כמה המחירים בבנקים מופרזים. חברות ברוקראז', המוחזקות בידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח, מספקות את אותו השירות ממש, פרט לכך שאינן מציעות ייעוץ השקעות. ככלל, חברות אלה אינן גובות דמי משמרת, וגובה עמלות הקנייה והמכירה הן שליש עד שישית מהמחיר הממוצע שנגבה בפועל על 
ידי הבנקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker