המומחים יודעים בדיוק מה יהיה מחיר הנפט: משהו בין 30 ל-200 דולר לחבית

בשבועיים האחרונים רשם הנפט את הזינוק הדו-שבועי החד זה 17 שנים במחירו, אבל הוא עדיין נמוך ב-50% משהיה ביוני האחרון ■ להלן שלל תחזיות מהשבועיים האחרונים

לוגו בלומברג
בלומברג

התחזית למחירי הנפט ברורה: הם צפויים לקרוס. אלא אם המחירים יזנקו. אחת משתי אפשרויות אלה, באופן ודאי.

מחיר הנפט הגולמי רשם זה עתה את הזינוק הדו-שבועי החד ביותר שלו זה 17 שנים, אך עודנו זול בכ-50% משהיה ביוני. המצב תנודתי, והתחזיות שונות מהותית זו מזו – מתחזית נשיא גולדמן סאקס למחיר של 30 דולר לחבית, ועד לתחזית מזכ"ל אופ"ק למחיר של 200 דולר לחבית.

אז מ יקרה עכשיו? להלן דגימה של תחזיות מהשבועיים האחרונים:

הנפט עשוי לצנוח ל-30 דולר לחבית כיוון שעודפי המלאים לא יעלמו בן לילה, לדברי אנליסט ברקליס מיסווין מאהש.

לנפט פוטנציאל לטפס ל-200 דולר לחבית בשל היעדר השקעות במלאים חדשים, הזהיר מזכ"ל אופ"ק עבד אל-בדרי. "אם לא תשקיעו בנפט וגז, נראה את המחיר מטפס ליותר מ-200 דולר", אמר, מבלי לתת הערכת זמן לכך.

נפט הפצלים יידרש בקרוב כדי לפצות על ירידה בתפוקה ברחבי העולם, מה שידחוף את מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק לרמה של 65 דולר לחבית, כתב למשקיעים ראש חברת ההשקעות אסטנבק קפיטל מנג'מנט במכתב מה-2 בפברואר שהגיע לידי בלומברג.

בסקר אנליסטים וסוחרים של בלומברג, 12 מבין 32 משתתפים חזו כי החוזים על הנפט הגולמי ייחלשו עד ה-13 בפברואר. 10 צפו עלייה בתקופה זו.

"איננו חושבים שהגענו לתחתית", אמר ג'ובאני סטאונובו, אנליסט סחורות ב-UBS.

"התחתית מתייצבת", אמר ביל או'גריידי, אסטרטג שוק ראשי בחברת קונפלואנס אינווסטמנט מנג'מנט בסנט לואיס, המנהלת נכסים בשווי 2.4 מיליארד דולר. "בטווח הארוך, 60 דולר צפוי להיות נקודת המפנה".

הנפט צפוי להמשיך להיחלש, ועשוי להגיע לשפל של 30 דולר לחבית, לדברי גארי קוהן, נשיא גולדמן סאקס. "אנחנו ככל הנראה בתחזית ארוכת טווח נמוכה", אמר קוהן, לשעבר סוחר נפט.

"ההיצע והביקוש הבסיסיים מזכירים לי קצת את 1986, בכך שאנו עשויים להיכנס לתקופה של מחירי נפט נמוכים בעשור הזה", אמר מנכ"ל ענקית הנפט BP בוב דאדלי. המחירים עשויים להיות נמוכים מ-60 דולר לחבית במשך כ-3 שנים, לדבריו. "יידרש זמן רב כדי לחזור ל-100 דולר", הוסיף.

הנפט עשוי לרדת לאזור 30 דולר לחבית, לדברי פומיה קוקובו, מנכ"ל חברת ההשקעות היפנית מארובני. לדבריו, הוא אינו צופה התאוששות משמעותית במחיר הנפט בשנתיים-שלוש הקרובות.

אז מה אנחנו אמורים להסיק? ב-2015, המחיר הממוצע עשוי להיות כל דבר בטווח של 35 דולר לחבית ועד 80 דולר לחבית, לפי סקר של 86 מומחים שביצעה בלומברג. זה טווח די רחב. למען ההגינות, חלק מהתחזיות שהוזכרו כאן אינן סותרות. חלק מהאנליסטים מעריכים כי המחיר ימשיך לרדת, אך לאחר מכן יזנק כאשר תפוקת הנפט תרד מספיק או שהביקוש העולמי יתאושש. אך התזמון של מהפך בשוק הנפט מעורפל במקרה הטוב.

הדבר היחיד שודאי הוא שחוסר הודאות יימשך. כנראה.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker