עסקת ענק לאורמת: תמכור 40% מחמש תחנות כוח ב-175 מיליון דולר

העסקה משקפת שווי של 1.9 מיליארד דולר למניותיה של אורמת שגבוה ב-59% משווייה בנאסד"ק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אורמת טכנולוגיות, שבשליטת קרן פימי ומשפחת ברוניצקי , מגייסת 175 מיליון דולר להשקעה בתחנות כוח חדשות, לרכישת חברות ולפירעון חוב שנושא ריבית גבוהה. בתוך כך גם שמה תג מחיר גבוה על פעילותה.

אורמת טכנולוגיות, בניהלו של יצחק אנג'ל, חתמה על הסכם עם חברת NorthLeaf שבמסגרתו תעביר לחברה חדשה שתי תחנות כוח גיאותרמיות ושלוש תחנות כוח  מבוססות חום שנפלט ממדחסים בצינורות להובלת גז (חום שיורי). נורת'ליף, קרן השקעות גלובלית בתחום התשתיות, תרכוש 40% ממניותיה של החברה החדשה תמורת 175 מיליון דולר, כך שאורמת טכנולוגיות תמשיך לשלוט בתחנות הכוח ולנהל אותן, ותמשיך לאחד את תוצאותיהן ומאזניהן לדו"ח רווח והפסד ולמאזנה.

העסקה משקפת שווי פעילות (מניות בתוספת החוב שמממן את התחנות) של 438 מיליון דולר ל-5 התחנות ומבוססת על מכפיל של 11.3 לרווח התפעולי התזרימי (Ebitda ) של 5 התחנות ב-2014 ומכפיל 10.7 לרווח התפעולי התזרימי שהתחנות צפויות להניב ב-2015. ההספק הכוללפימי של תחנות הכוח שיועברו לחברה החדשה הוא 106 מגה וואט, כלומר 16% מההספק הכולל של תחנות הכוח שבבעלות אורמת טכנולוגיות.

חמש התחנות שאורמת טכנולוגיות תעביר לחברה החדשה הן תחנת הכוח בפונה הוואי שהספקה 38 מגה וואט, תחנת הכוח דון קמפבל בנבדה, שהספקה 16 מגה וואט ו-9 יחידות לייצור חשמל מחום שיורי שלוש חנות כוח בצפון ובדרום דקוטה שמייצרות 52 מגה וואט.

חמש תחנות הכוח ייצרו  רווח תפעולי תזרימי (Ebtda) של 38.8 מיליון דולר  מתוך רווח תפעולי תזרימי כולל של 250 מיליון דולר שהחברה ייצרה ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2014. אורמת טכנולוגיות תעביר את התחנות לחברה החדשה ללא חוב שיישאר במאזנה.

ישי דוידיצילום: יונתן בלום

העסקה שמזרימה 175 מיליון דולר לאורמת טכנולוגיות מקטינה את החוב הפיננסי נטו של החברה ל-700 מיליון דולר. בהתחשב בחלק היחסי של אורמת טכנולוגיות ב-Ebitda  של החברה שמסתכם ב-233 מיליון דולר, מעניקה העסקה הנוכחית שווי של 2.6 מיליארד דולר לפעילותה של החברה (מניות בתוספת חוב פיננסי נטו, י"ג). זאת, כמו גם ערך של 1.9 מיליארד דולר למניותיה, כלומר שווי שגבוה ב-59% משוויה הנוכחי של אורמת טכנולוגיות בנאסד"ק.

כחלק מההסכם, נקבע שכל תזרים המזומנים שייצרו התחנות שיועברו לחברה החדשה יחולקו למעט יתרות כספיות סבירות שיישארו בתחנות. הדיבידנד יחולק על פי שיקול  דעתה של אורמת טכנולוגיות  בהתאם לצרכי ההשקעה בתחנות. היות שתזרימי המזומנים שמפיקה תחנת הכוח בפונה נקבעים לפי מחיר החשמל שצמוד לעלות הנחסכת לחברת החשמל של הוואי (Helco) כתוצאה מהעובדה שאינה מייבאת מזוט להזנת תחנות כוח קונבנציונליות, הסכימו אורמת טכנולוגיות ו-NorthLeaf על מנגנון לפיצוי הדדי שקשור למחירי החשמל שתשלם חברת החשמל של הוואי.

מנגנון הפיצוי מקבע את מחיר החשמל שמקבלת תחנת הכוח בפונה מחברת החשמל של הוואי על המחיר שנקבע בדצמבר 2014 (150 דולר למגה וואט שעה בשעת שפל בצריכה ו-165 דולר למגה וואט שעה בשיא שיא בצריכה). אם מחיר החשמל שתקבל פונה יהיה נמוך ממחיר זה, תשלם אורמת טכנולוגיות לנורת'ליף פיצוי. אם מחירו יעלה מעל סף זה, נורת'ליף היא שתפצה את אורמת טכנולוגיות.

נורת'ליף היא קרן השקעות גלובלית פרטית בתחום התשתיות. הקרן מחזיקה במשרדים בטורונטו לונדון ומנלו פארק ומנהלת נכסים ב-6 מיליארד דולר. מדיניות ההשקעה בתשתיות של נורת'ליף היא השקעות לטווח ארוך בנכסים במדינות ה-OECD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker