מוטי בן משה בדרך לאבד את השליטה באי.די.בי פיתוח

בן משה הודיע אמש כי לא ישתתף בהנפקת הזכויות לרכישת מניות אי.די.בי פיתוח ■ עד כה השקיע בחברה 700 מיליון שקל, והוא מופסד "על הנייר" כחצי מיליארד שקל ■ עם זאת, לבן משה יש עדיין אופציה לרכוש כ-50% מהמניות שירכוש שותפו אדוארדו אלשטיין בהנפקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

דרמה באי.די.בי: תשעה חודשים לאחר שהשתלט יחד עם שותפו אדוארדו אלשטיין על הקונצרן הגדול במשק, אי.די.בי, שנשלט עד אז על ידי נוחי דנקנר - מוטי בן משה בדרך לאבד את השליטה בחברה שבה הוא מחזיק כיום בכ-31% .

אמש (ד') הודיע בן משה להנהלת אי.די.בי פיתוח כי לא ישתתף בהנפקת מניות חדשות של החברה (באמצעות הנפקת זכויות) שתתבצע היום בסכום של עד 800 מיליון שקל. הנפקה זו תתבצע היום (ה') לפי מתווה שהציע אלשטיין, והיא נחוצה בכדי לשפר את הנזילות החלשה של אי.די.בי פיתוח.

בן משה צפוי לאבד את השליטה באי.די.בי מכיוון שאי השתתפותו בהנפקת המניות תגרום לדילול באחזקותיו בכ-50% לכ-16%. עם זאת מתוקף הסכם בעלי המניות יוכל בן משה לרכוש מחצית ממניות אי.די.בי פיתוח שאלשטיין ירכוש בשוק במסגרת הנפקת הזכויות ובכך יוכל לשמור על אחזקה מהותית שתאפשר לו להיות מעורב במהלכים בחברה.

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

עד כה השקיע בן משה כ-700 מיליון שקל באי.די.בי פיתוח והוא מופסד על הנייר בגין השקעה זו כ-550 מיליון שקל. כמו כן במסגרת תנאי ההסדר באי.די.בי הוא מחויב להזרמות מהותיות נוספות.

לאורך התקופה האחרונה, מאז שאלשטיין פירסם את המתווה שלו להגדלת הנזילות בחברה שלפיו הוא מתחייב להזרים כ-550 מיליון שקל ומצפה כי בן משה יזרים סכומים דומים, טען בן משה כי לדעתו לפני שמזרימים סכומים נוספים לחברה יש לפתור את הבעיות הניהוליות שבה.

כבר מהרגע הראשון שאלשטיין ובן משה השתלטו על אי.די.בי, השניים לא מצאו שפה משותפת שהיתה מאפשרת לקדם מהלכים מהותיים בחברה. השנה האחרונה היתה רעה מאוד מבחינת הביצועים בחברות הבנות של אי.די.בי.

כך למשל, ניסיון ההנפקה של אדמה (לשעבר מכתשים אגן) בניו יורק שהיה אמור להגדיל את הנזילות במאות מיליוני שקלים - נכשל.

בנוסף שווייה של חברת התקשורת סלקום צנח בכ-50% מתחילת השנה בעקבות התחרות העזה בענף וכן שווייה של קמעונאית המזון שופרסל ירד בעשרות אחוזים והיא נמצאת בימים אלה בעיצומה של תוכנית התייעלות ואסטרטגיה.

ההנפקה התאפשרה לאחר ששופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין, המטפל בתיק של אי.די.בי, דחה אמש את הבקשה של נאמני ההסדר באי.די.בי, עורכי הדין חגי אולמן ואייל גבאי. השניים ביקשו לדחות את הנפקת הזכויות בשבועיים - לטענתם בשל הפגיעה הצפויה בבעלי מניות המיעוט של אי.די.בי פיתוח שהיו בעבר נושי אי.די.בי אחזקות.

השופט אורנשטיין אמר במהלך הדיון לנאמנים כי הם יכולים לעשות כרצונם עם המניות המוחזקות על ידם של אי.די.בי פיתוח (כ-5.5%), כלומר למכור אותן בשוק ו/או לאלשטיין ולבן משה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker