כך ייקבע מבנה הבעלות בבורסה לקראת ההנפקה; יורונקסט ונאסד"ק כבר מתעניינות

בורסת תל אביב נערכת להפרטה: דו"ח שהכינה ארנסט אנד יאנג קובע כי שווי הבורסה עשוי לטפס בשנים הבאות ל-2.1 מיליארד שקל ■ כיום מוערך השווי סביב חצי מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הנהלת בורסת ת"א ממשיכה לקדם מהלכים לקראת הפרטה של זירת המסחר הציבורית בניירות ערך בשנים הבאות. באחרונה ערכה ההנהלה סבב פגישות עם חברי הבורסה (26 בסך הכול), ובהן הציגה את ההשלכות הצפויות לשינויי הבעלות על החברים. בין היתר הנהלת הבורסה הציגה לחברים דו"ח שקבע כי השווי הנוכחי של הבורסה מסתכם ב-400-420 מיליון שקל (בתחום הנמוך) או ב-570-590 מיליון שקל (בתחום הגבוה).

הדו"ח שהוצג מתבסס על הערכת שווי שהוכנה על ידי פירמת ראיית החשבון ארנסט אנד יאנג. בדו"ח קובעים הכלכלנים כי לאחר ההפרטה ותחת ההנחה שתעריפי העמלות ושיעורי הרווח יהיו זהים לרמה המקובלת בעולם, השווי של הבורסה המקומית עשוי להכפיל את עצמו פי ארבעה לרמה של 1.69-2.10 מיליארד שקל (בתחום הנמוך) עד לרמה של 1.86-2.27 מיליארד שקל (בתחום הגבוה). לשם השוואה, ההון העצמי של הבורסה הסתכם נכון לסוף 2013 על 476 מיליון שקל.

בהנהלת הבורסה סירבו אתמול לחשוף את הדו"ח המלא ואת פרטיו. חברת אי אונליין, שהינה חבר בורסה ונסחרת בתל אביב כחברה ציבורית, הסבירה בהודעה למשקיעים כי הנהלת הבורסה הציגה בפניה מודל שיסדיר את הדרך לחלוקת מניות הבורסה בין החברים, לקראת ההפרטה. לפי המודל, אי אונליין צפויה להחזיק כ-2.6% מהון המניות של הבורסה. בנוסף, החברה ציינה כי הערכת השווי שהוצגה בפניה הייתה לא חתומה והכילה הסתייגויות רבות לגבי נתוני הבסיס.

ל-TheMarker נודע כי המודל שפותח בארנסט אנד יאנג, שלפיו ייקבע שיעור אחזקתם הסופי של חברי הבורסה כולל שלושה פרמטרים: היקף מחזור המסחר, הכנסות וותק החברות. שלושת הפרמטרים נבחנים על בסיס הנתונים שבין השנים 1995 ל-2013 וגוזרים את שיעור האחזקה הסופי. לפי המודל, חברי בורסה שאינם בנקים עשויים להחזיק עד ל-3% ממניות הבורסה. הבנקים – שמחזיקים לעתים במספר חברי בורסה – עשויים להחזיק בשיעור דו-ספרתי, כשלפי התכנון רק בשלבים מאוחרים יותר יירדו לאחזקה המינימאלית שיתיר החוק – 5%.

אחד מחברי הבורסה ציין שהמודל שהציגה הבורסה מעדיף את הבנקים ומשקף את הדומיננטיות שלהם היום. "המודל של ארנסט אנד יאנג מנציח את המצב המעוות הנוכחי, שבו הבנקים שולטים במחזורים. ברור לכולם שהדברים עוד ישתנו", אמר. בכיר בשוק ההון ציין שהשווי שבו נוקב הדו"ח לבורסת תל אביב הוא "פנטסטי". לדבריו, "הנהלת הבורסה תשמח לבצע את ההנפקה לאחר ההפרטה גם בשווי של מיליארד שקל, כלומר מחצית מכך".

הדו"חות הכספיים של הבורסה לשנת 2014 טרם פורסמו. את 2013 סיימה החברה בהפסד לפני מס של 68 מיליון שקל. ההפסד נבע בעיקר מביצוע הפחתה חד פעמית של 92 מיליון שקל לבניין הבורסה החדש, אליו עברה באמצע 2014. את 2012 סיימה הבורסה ברווח של 34 מיליון שקל (לפני מס), בהמשך לרווח של 57 מיליון שקל ב-2011. כלומר, השווי שנקבע בדו"ח של ארנסט אנד יאנג משקף מכפיל רווח הנמצא סביב 10.

נאסד"ק ויורונקסט מתעניינות

שינויי מבנה הבעלות בבורסה מתוארים בטיוטת החוק שניסחה רשות ני"ע, בראשותו של פרופ' שמואל האוזר, ופורסמה לציבור הרחב להערות. השינויים כוללים, בין היתר, הפיכתה של הבורסה מחברה "המוגבלת בערבות חבריה וללא הון מניות" (כלומר גוף ללא מטרת רווח), לחברה "הרשאית להנפיק הון מניות ולחלק דיווידנדים" (חברה רגילה). בנוסף, בטיוטת החוק נקבע ששיעור האחזקה של חברי הבורסה תוגבל לרמה של 5%; וכן, שייאסר על ביסוס שליטה בבורסה ללא קבלת היתר.בטיוטהמ אף מפורטים הסדרי הסמכויות שבין רשות ני"ע לבין הנהלת הבורסה וכללי המשטר התאגידי שיחולו על ההנהלה.

השינויים המתוכננים נעשים כחלק מתוכנית אסטרטגית של הרשות והנהלת הבורסה, שבראשה עומד יו"ר הבורסה, אמנון נויבך. התוכנית נועדה להגביר את היקף הסחירות בבורסה, ולשמר את מעמדה של הבורסה המקומית כמקור עיקרי לגיוסי הון בישראל. בתום הסדרת ההיבטים החוקיים ומודל הבעלות, הבורסה צפויה לצאת להנפקה ראשונה לציבור הרחב (IPO), וזאת לפי שווי עתידי שייקבע בהמשך. לאחר ההנפקה, חברי הבורסה הנוכחיים לא יהיו עוד בעלי המניות המרכזיים, אלא יספקו שירותי תפעול בלבד.

מי שעשויות להיכנס כשותפות או לכונן שיתופי פעולה עם הבורסה במתכונתה החדשה הן חברות כמו יורונקסט או נאסד"ק, שמפעילות כבר היום מספר בורסות ברחבי העולם. יורונקסט, שמפעילה את בורסות אמסטרדם, בריסל, ליסבון, פאריס ואת בורסת הנגזרים בלונדון, כבר הביעה עניין לביצוע שיתופי פעולה שונים לאחר השלמת המהלך. גם בנאסד"ק מעוניינים להשקיע בתל אביב, ואולי אף לרכוש נתח מהמניות, כחלק מהניסיון להגיע לחברות טכנולוגיה, שלא מעטות מהן פועלות בישראל. בנאסד"'ק מקווים שבאמצעות רכישת נתח מהבורסה יוכלו להפוך את תל אביב כמעין "תחנת ביניים" בדרך להנפקה בניו יורק.

מיורונקסט נמסר בתגובה: "אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם המתחרים והעמיתים שלנו ברחבי עולם במטרה לבחון הזדמנויות עסקיות פוטנציאליות. איננו נוהגים להתייחס למגעים הללו". מהנהלת נאסד"ק טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker