הצרות של פישמן: מעמיד למכירה נכסים של הום סנטר

אליעזר פישמן נפטר מנכסים כדי לעמוד בהתחייבויות: בין היתר הוא מוכר נכס באזור צומת ביל"ו הכולל תחנת דלק ומבנה בגודל 5,600 מ"ר, 49% מהום סנטר בקפריסין ואת הום סלולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

אליעזר פישמן ממשיך בניסיונות לממש נכסים כדי להקטין את חובותיו, המוערכים במיליארדי שקלים. הוא מעמיד למכירה נכסים של רשת עשה זאת בעצמך הום סנטר בכ-100 מיליון שקל.

הנכסים שינסה פישמן למכור הם נכס מול בילו סנטר הכולל תחנת דלק ומבנה של 5,600 מ"ר המשתרע על 11.5 דונם תמורת כ-45 מיליון שקל. פישמן ינסה גם למכור מחצית (49%) מהום סנטר בקפריסין, המפעילה ארבעה סניפים, בתמורה ליותר מ-40 מיליון שקל ו-40% שמחזיקה הום סנטר ממתחם נדל"ן במפרץ חיפה בכ-15 מליון שקל.

בנוסף לכך, פישמן מוכר את הפעילות של חברת הסלולר שבבעלותו בכ-4 מיליון שקל. פישמן מחזיק דרך הום סנטר בהום סלולר. זו חברה קטנה שמעולם לא התרוממה, הפועלת במודל וירטואלי ורוכבת על רשת סלקום. לפי הערכות, יש לה יותר מ-20 אלף לקוחות. לא מן הנמנע כי סלקום היא שתקנה את החברה.

צילום: חגי פריד

כפי שנחשף לפני כחודש, פישמן העמיד למכירה את רשת הום סנטר. בנו אייל פישמן פנה לכמה בעלי חברות והציע להם לרכוש 50% או 100% מהרשת שנמצאת בשליטת הקבוצה (90%). בשאר הרשת מחזיקה קרן המנוף בראשית. בעלים של חברות קמעונות שניהל מגעים ראשוניים מאוד לגבי החברה, סיפר כי אייל פישמן אמר לו שהוא מחפש משקיע שיזרים לחברה 150-100 מיליון שקל, וסיפר שלהום סנטר חובות של יותר מ-300 מיליון שקל לבעלי האג"ח ולבנקים. מתוכם, כ-130 מיליון שקל לבעלי האג"ח וכ-200 מיליון שקל לבנקים.

לא מן הנמנע כי אם יצליח לממש את כל הנכסים יבחר פישמן לא למכור כעת את הום סנטר, וזאת גם משום שככל הנראה לא קיבל הצעות אטרקטיביות מספיק עבורה.

ב-2013 היה מחזור המכירות של הום סנטר, המונה 48 סניפים, כ-750 מיליון שקל והיא הפסידה כ-25 מיליון שקל.

בחודשים האחרונים דחתה הום סנטר תשלומים לספקים בכמה מקרים. באוקטובר הנהלת הום סנטר הודיעה לספקיה על הארכה חד-צדדית של חודש בתנאי האשראי של הרשת. בחודשים שקדמו לכך הודיעה הום סנטר לספקים על קיזוז של 3% בסכום המגיע להם ודחייתו בשלושה שבועות.

בהום סנטר הסבירו באוקטובר כי דחיית התשלומים נובעת מהשלכות מבצע צוק איתן וכי "כמו עסקים רבים בישראל, גם רשת הום סנטר חווה בימים אלה את הקיפאון בענף הנדל"ן, את ההאטה במכירות עקב מבצע צוק איתן, ואת הירידה בכוח הקנייה של הצרכן הביתי.

אירועים כלכליים אלה הביאו להצטברות מלאים בסניפי הרשת שנערכו על פי תחזית מכירות גבוהה שלא התממשה. אפילו המכירות המוצלחות של ראש השנה והחגים אינן מצליחות לכסות את ההוצאות הלא מתוכננות שנגרמו לרשת הום סנטר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, לנוכח העלייה בהוצאותיה של הרשת והירידה בעלויות המימון ובעלויות היבוא של הספקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker