סיבוב פרסה

נייר חדרה הודיעה על כישלון המו"מ עם משאב להקמת תחנת הכוח

שבוע לאחר מכירת חוגלה-קימברלי: החברה הפסיקה את המו"מ למכירת הזכויות להקמת תחנת כוח ■ כעת צפוי להיפתח מחדש שלב ההצעות

ערן אזרן

עסקת הענק עליה דיווחה בשבוע שעבר נייר חדרה, שבה מכרה את חלקה (50%) בחברה הבת חוגלה-קימברלי לידי קימברלי העולמית בכ-650 מיליון שקל, לא רק משנה את מצבת החובות של החברה מהקצה אל הקצה - אלא מאלצת אותה לבצע שינויים במהלכים עסקיים מרכזיים עליהם הודיעה באחרונה.

היום דיווחה נייר חדרה כי המשא ומתן עם החברה האחות משאב בנוגע למכירת מלוא הזכויות באנרגיה מתקדמת משולבת (החברה הבת שאמורה להקים תחנת כוח חדשה בסמוך למפעל) נכשל ולא הבשיל לכדי הסכם מחייב.

בנייר חדרה, שנמנית על קבוצת כלל תעשיות של לן בלווטניק, לא פירטו מה הסיבות לביטול העסקה, אך מקרובים לעניין הסבירו כי ביטול העסקה נתמך בשינויים שחלו בסביבה העסקית של החברה מאז הבחירה במשאב. השינוי המרכזי, לטענתם, הוא העובדה שמכירתה של חוגלה קימברלי, שנעשתה בעסקת בזק שלא תוכננה מראש, עשויה להפחית את תצרוכת האנרגיה של המפעל בשיעור מוערך של כ-10%-20%.

מפעל נייר חדרהצילום: נמרוד גליקמן

בנוסף, ירידת תצרוכת האנרגיה, לצד הוזלה של 10% בתעריף החשמל שנכנסה לתוקף בפברואר, העלו חשש בנוגע לכמות הקיטור שתרכוש נייר חדרה - והקטינו את מרווחי התמרון של משאב, וכן את יכולתה להיענות לדרישות הנדסיות שהציגה נייר חדרה.

לצד השינויים בסביבה העסקית, גם מצבה הפיננסי החדש של נייר חדרה, שהשתפר פלאים לאחר העסקה עם קימברלי, תמך כנראה בכישלון המשא ומתן. מאות מיליוני שקלים שייכנסו לקופתה של נייר חדרה בחודשים הקרובים עשויים לאפשר לה להיות שותפה (50%) בפרויקט תחנת הכוח, ממש כפי שהתכוונה בתחילה - ולא לוותר על מלוא הזכויות בפרויקט.

יודגש שהבחירה במשאב נעשתה בשעה שדגל שחור התנוסס מעל יכולתה של נייר חדרה לעמוד בכל תשלומי האג"ח בשנים הבאות - כמיליארד שקל בסך הכול. זאת, על רקע המשבר העסקי בו נתונה החברה, בעיקר כתוצאה מהירידה במכירות הנייר הלבן.

בשעתו הוערך כי הצעתה של משאב הועדפה על פני המתחרות, מאחר שהיא כללה מרכיב מזומן גדול, ומאחר שמשאב היתה מוכנה להעביר מראש את מלוא הסכום שהתחייבה לו - מה שהיה מקובל על צרכיה התזרימיים של נייר חדרה.

ואולם, לאחר העסקה עם קימברלי השיקול התזרימי נעשה למשני במכלול השיקולים של הוועדה הבלתי תלויה, שמונתה על ידי הדירקטוריון לצורך הבחירה במקימת הפרויקט. לפי הערכות, הדירקטוריון צפוי כעת לפתוח מחדש את שלב ההצעות להקמת תחנת הכוח, ושבמסגרתו יוכלו להתמודד גם חברות נוספות שהצעתן נדחתה בעבר.

הליך בחירתה של משאב כמי שתהיה אחראית על הקמת פרויקט תחנת הכוח החל להתגלגל עוד ביוני 2014, כשנייר חדרה הודיעה על הבחירה בחברה האחות, וכשחלפו הצעותיהן של מתמודדות נוספות, בהן קבוצת אדלטק וקרן נוי. ואולם, לחץ שהופעל מצדה של חברת אנטרופי, שאמורה היתה להמליץ למוסדיים אם לאשר את העסקה, הביא את הנהלת נייר חדרה לפתוח מחדש את שלב ההצעות במטרה לבחון אם ניתן לשפר את תנאי העסקה. בסוף דצמבר, לאחר 4.5 חודשים בהם נבדקה הבחירה במשאב, הוחלט לבסוף לשוב ולבחור בחברה האחות להקמת הפרויקט.

מה שעשוי היה לתמוך בהחלטתה של נייר חדרה לסגת מההסכם המתגבש עם משאב הוא גם התנגדות של חברת הייעוץ למוסדיים, אנטרופי. ואולם, באנטרופי סירבו היום להתייחס לשאלה אם אנשיה הביעו התנגדות במהלך דיונים עם הנהלת נייר חדרה לגבי הבחירה המחודשת במשאב. מנייר חדרה נמסר בתגובה: "לא ידוע על כל התנגדות שהיא מצד אנטרופי לבחירה במשאב".

מנייתה של נייר חדרה סיימה את יום המסחר בירידה של כ-5%. שווי השוק של החברה מסתכם בכ-335 מיליון שקל - רחוק מההון העצמי, שהסתכם נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014 ב-720 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker