בית ההשקעות תמיר פישמן: אלו 10 הזדמנויות השקעה ל-2015

אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות: "אין היגיון בניהול תיק חוסכים של 60%-70% בישראל"

עמרי זרחוביץ'

"אין היגיון בניהול תיק חוסכים של 70%-60% בישראל. אנחנו נמצאים במהפכה - תנועה אדירה של ההשקעות אל מחוץ לישראל", אמר אלדד תמיר, מנכ"ל פישמן, במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר. תמיר הוסיף כי הוא לא אופטימי לגבי מצבה של הכלכלה הישראלית. "באירופה, בארה"ב, בסין וביפן ניתן לראות מדיניות מאוד ברורה, ואילו בישראל לא. צריך לתכנן תוכנית ארוכת טווח", אמר.

תמיר הוסיף כי הוא חושב שבנק ישראל היה צריך לנקוט במדיניות יותר אגרסיבית. "לדעתי, היה צריך להוריד את הריבית מזמן, וגם לבצע הרחבה כמותית, שאני לא אתפלא אם תהיה כזו. קשה לבנק ישראל לפעול במצב הנוכחי של שוק הנדל"ן", אמר תמיר.

עוד ציין תמיר כי לתפיסתו, יש להקטין את החשיפה לשוק הישראלי בכל האפיקים. בין השאר, הוא ציין לרעה את הרגולציה בישראל, את השוק הריכוזי ואת הסחירות הדלה.

אלדד תמירצילום: אייל טואג

הרכב תיק המניות המומלץ לשנה הקרובה, לפי תמיר, הינו 30% בתיק המניות האמריקאי, עם התמקדות בחברות טכנולוגיה ונדל"ן; 20% לשוק המניות האירופי, מבלי להיחשף ליורו; 15% לשווקים המתעוררים, במיוחד להודו, סין, הונג קונג, טיוואן, קוריאה ואינדונזיה; 20% לישראל, תוך הימנעות מחברות שייפגעו מהרגולציה; 10% למדד ה-JPX היפני ומשקל יתר לבנקים.

בתיק הסולידי שהמליץ תמיר, 25% בלבד מיועד להשקעה באג"ח ממשלתיות ישראליות, ו-30% נוספים לאג"ח קונצרניות ישראליות. תמיר ממליץ להתמקד באג"ח ממשלתיות לטוח קצר.

תמיר ציין בדבריו עשר הזדמנויות השקעה לשנה הקרובה:

1. המלצה חיובית להשקעה במניות - עם פוקוס על אירופה

תמיר מעריך כי מניות מהוותה השקעה טובה בשנה הקרובה, יותר מאשר השקעות בסיכון נמוך. הוא מקביל בין שוק המניות האירופי היום לשוק המניות האמריקאי לפני ההרחבה הכמותית, ומעריך כי העליות בשוק האמריקאי יחזרו גם באירופה, ועל כן יש להגדיל את החשיפה לשוק זה.

2. בנקים: המשבר הפיננסי הגלובלי גרם לצניחת מחירי מניות הבנקים.

לפי תמיר, רק לעתים נדירות מניות הבנקים זולות כפי שהן כיום. הוא ציין במיוחד את מניות הבנקים היפניים והאירופאיים.

3. יפן מתמקדת ביצירת ערך לבעלי המניות

4. תועלות ארוכות טווח להשקעה בסין

לפי תמיר, בשוק המניות הסיני לא היה תיקון משמעותי למעלה, מאז המשבר הכלכלי העולמי ב-2008. לפי תמיר, יש להניח כי החששות בנוגע להאטה בסין מופרזים, והוא הדגיש כי היא עדיין מובילה את הצמיחה באסיה.

5. סיכונים גיאופוליטיים - "עם תום רוב המשברים מגיע ראלי בשווקים"

מנכ"ל בית ההשקעות מעריך כי השקעה בשוקי מניות שהושפעו לרעה מסיכונים גיאו-פוליטיים יכולה להשתלם בעתיד. הדוגמא העכשווית שנתן תמיר הינה השקעה במניות הרוסיות.

6. השקעות לא קונבנציונאליות

לפי תמיר, יש הזדמנות ההשקעה באיגרות חוב מגובות משכנתאות בדירוג גבוה.

7. מהפכת פצלי הגז (MPLs - Master Little Partnerships)

 היתרון המרכזי של MLPs הוא הוא ברמת ההכנסה הגבוהה שהן מייצרות. הוא ציין כי קיימים סיכונים בהשקעות אלו, מאחר שהן רגישות לעלייה בשערי הריבית.

8. איגרות חוב בשווקים המתעוררים

תמיר ציין כי התשואות העודפות מפצות על תנודתיות גבוהה באג"ח בשווקים המתפתחים. הוא הדגיש כי כדי למזער את הסיכון, ניתן לפזר את החשיפה במעגלי ריבית שונים.

9. יבשת אסיה מהווה מקור להכנסה איכותית

"תשואות גבוהות מציעות הזדמנות לתשואה עודפת אטרקטיבית בהשוואה לאלו של האג"ח האמריקאיות", אמר תמיר. בהקשר לאג"ח הקונצרניות הסיניות, אמר פישמן כי הוא לא מוטרד מהממשל התאגידי בסין. "זה תמיד סיכון שקיים, אבל בגלל החשש מכך, התשואות הן מאוד גבוהות", הוסיף תמיר.

10. נכסים מסחריים בבריטניה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker