טרכטנברג וכחלון מציגים: כך ניצור תחרות בבנקאות

כחלון מציע בין היתר להפריד בין חברות כרטיסי האשראי לבנקים ולאלץ את הבנקים למכור את אחזקותיהם בבנקים אחרים ■ התוכנית של המחנה הציוני: הלוואות P2P והקמת קרנות שיספקו אשראי צרכני מכספי כנגד הנפקת אג"ח

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מפלגת כולנו בראשות משה כחלון הציגה היום את הרפורמה המוצעת על ידה להוזלת השירותים הבנקאיים בישראל. הרפורמה של משה כחלון תומכת ביישום מלא של המלצות הצוות להגברת התחרות במערכת הבנקאות בראשות המפקח על הבנקים דודו זקן שהציג את מסקנותיו לפני שנתיים.

מלבד התמיכה בהקמת מערכת דירוג אשראי צרכני, עידוד כניסתם של שחקנים חדשים למערכת הבנקאות והקלת המעבר של לקוחות מבנק לבנק - המלצות שהופיעו בדו"ח זקן - "כולנו" מציעה לבצע גם שינויים מבניים ולפיהם הבנקים יידרשו למכור את אחזקותיהם בבנקים אחרים ובחברות כרטיסי האשראי.

לפי היוזמה של "כולנו" בנק דיסקונט יידרש למכור את אחזקתו (100%) בבנק מרכנתיל, מזרחי טפחות יידרש למכור את אחזקתו (50%) בבנק יהב, והבנק הבינלאומי יידרש למכור את אחזקותיו בבנקים אוצר החייל ומסד.

"כולנו" מציעה כי הבנקים שיימכרו ימשיכו להשען על מערכות המחשוב של הבנק האם במחיר מפוקח, ולאחר מכן יעברו למערכת מחשוב שתוקם על ידי המדינה במכרז BOT. המטרה של מערכת המחשוב שתוקם היא להקל על כניסתם של שחקנים חדשים לפעילות בנקאית, שכן בכולנו מעריכים את עלות ההקמה של מערכת המחשוב בכ-100-150 מיליון שקל.

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

כמו כן מציעה "כולנו" להפריד את חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, כלומר בנק הפועלים יידרש למכור את אחזקותיו (98.2%) בחברת ישראכרט, בנק לאומי יידרש למכור את אחזקותיו (80%) בחברת לאומי קארד ודיסקונט יידרש למכור את אחזקותיו (72%) בכאל.

כמו כן במטרה לסייע לתהליך החדירה של שחקנים חדשים לשוק הבנקאות, מוצע כי המדינה תספק ביטוח פיקדונות בהיקף של עד 750 אלף שקל.

תוכנית של המחנה הציוני להגברת התחרות בבנקים: הלוואות P2P והקמת קרנות שיספקו אשראי צרכני מכספי כנגד הנפקת אג"ח

"המחנה הציוני" הציג היום את תוכניתו להוזלת השירותים הבנקאיים בישראל - תוכנית שגובשה על ידי פרופ' מנואל טרכטנברג וד"ר שלומי פריזט. המפלגה תומכת בהקמת סוכנות דירוג אשראי מרכזית שתספק דירוג אשראי צרכני לכלל אזרחי ישראל. הדירוג נועד לאפשר ללקוחות הטובים לקבל הצעות אשראי מכמה מוסדות פיננסיים ולא רק מהבנק בו מתנהל חשבונם.

כמו כן, מוצע כי לתקן את חוק הבנקאות כן שיותר לקרנות לספק אשראי לציבור משקי הבית והעסקים הקטנים על בסיס כספים שקרנות אלו יגייסו בשוק ההון על ידי הנפקת אג"ח. כיום נאסר על הקרנות לבצע פעילות זו. הרעיון הוא להוביל למצב שבו כספי קרנות הפנסיה יופנו גם למימון אשראי צרכני ולעסקים קטנים ולא רק לחברות הגדולות במשק.

טרכטנברג, ביוליצילום: מוטי מילרוד

יוזמה נוספת שהוצגה היא כי המדינה תעודד הקמת מיזמים אינטרנטייםP2P שלמעשה מתווכים בין מלווים ללווים.

הסעיף הרביעי בתוכנית להוזלת השירותים הבנקאים שהציג המחנה הציוני הוא איסור על הבנקים הגדולים לאג"ח את תיקי האשראי, ומנגד לעודד את הבנקים הקטנים לעשות זאת. המטרה היא להגביל את היקפי הפעילות של הבנקים הגדולים לצד ניסיון לתמוך בבנקים הקטנים להגדיל את מחזור הפעילות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker