שלמה אליהו ישלם לעודד שריג מהחברה הפרטית שלו - ולא מחברת מגדל

בדיווח שנמסר ממגדל הבהירו כי שריג לא יטפל בגופים המוסדיים בקבוצה ■ בהתחשב בכך שמגדל ביטוח היא האחזקה העיקרית עולה השאלה - במה כן ייוותר לו לטפל?

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

חברת הביטוח מגדל, שבשליטת איש העסקים שלמה אליהו, דיווחה כי המועמד ליו"ר מגדל אחזקות, המפקח על הביטוח לשעבר עודד שריג, יקבל את שכרו כיו"ר מגדל אחזקות לא מקופת החברה כמקובל - אלא מאחת החברות הפרטיות של אליהו.

האחרון שנקט במהלך דומה היה בעל השליטה, עידן עופר, ששילם למנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד (לשעבר החשב הכללי באוצר), 8 מיליון דולר מהחברה הפרטית שבשליטתו.

ההצהרה שהגיעה ממגדל מבהירה את הדיווח הקודם של החברה בדבר מינויו של שריג. כזכור, מינויו של שריג למנכ"ל חברת הביטוח אליהו (שבאמצעותה שולט אליהו במגדל) נדחה על ידי המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. גם למינויו של שריג ליו"ר מגדל אחזקות מתנגדת סלינגר. זאת, כי לדבריה מדובר בפגיעה באמון הציבור, לאחר שכמפקח אישר שריג את רכישת מגדל על ידי שלמה אליהו.

בדיווח שנמסר ממגדל ניסו להבהיר את החלטתם, ולהסביר כי שריג לא יטפל בענייני הגופים המוסדיים בקבוצה, ביניהם החברה הבת מגדל, חברה לביטוח בע"מ ומגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל בע"מ, למעט כמתחייב מכהונתו בחברה על פי דין. בנוסף, הודיע שריג כי ימנע מלטפל בענייני מגדל עד אוגוסט 2016, כפי שפסקה סלינגר.

עודד שריגצילום: עופר וקנין

השאלה שעולה לפיכך היא: אם שריג לא יטפל במגדל ביטוח במסגרת תפקידו - במה ייוותר לו לטפל? שכן, אחזקתה העיקרית של מגדל אחזקות היא מגדל ביטוח.

בהודעה שפורסמה, הסבירו במגדל: "המגבלה לעיל נקבעה כעקרון-על, והיא תיושם באופן פרטני לאחר הדירקטוריון של כל חברה בקבוצת האחזקות, כמו גם דירקטוריון הגופים המוסדיים בה, מופקד על מכלול המדיניות והפיקוח של החברה בה הוא מכהן. ישנם נושאים, שבהתאם לנוהל הדירקטוריון של החברה, ומעת לעת לפי הנסיבות, הצורך והמהותיות, מצריכים אישור ו/או דיון גם בחברה, וזאת על אף שהם קשורים לחברה בת והם בסמכות דירקטוריון חברת הבת, וזאת כחלק מפיקוח ומדיניות קבוצתיים".

על כך הוסיפו במגדל: "בנוסף, עסקות של חברות הבת, טעונות אישורים ניגוד אחרות. בחברה, בהתאם לדין, כגון, עסקאות עם בעל שליטה או עסקאות בהתאם, העיסוק של פרופ' שריג כיו"ר דירקטוריון החברה, בחברות בת של החברה, הינו במסגרת המתוארת לעיל. בנוסף, כמי שמיועד להיות יו"ר הדירקטוריון של החברה, יבצע פרופ' שריג את התפקידים המוטלים על יו"ר הדירקטוריון, הקשורים לריכוז עבודת הדירקטוריון ובפרט, נושאים הקשורים לעמידת החברה בחובות הדיווח לפי חוק ניירות ערך והתקנות על-פיו, או כל חובות דיווח ובקרה על-פי דין (כגון אישור דוחות כספיים מאוחדים), אך הוא לא יפעל, ככל שלחברה יגיעו נושאים שמחייבים קבלת החלטות המוסדיים בקבוצה ואשר אישור להם נדרש בחברה, כחברת האם, הקשורות באישור או התוויה של ביצוע פעולות עסקיות של הגופים מהותיות בגופים מוסדיים). מכוח הדין או נהלי החברה ונהלי הדירקטוריון (כגון עסקאות ביחס למינויים בגופים המוסדיים, שעל פי נוהל הדירקטוריון של החברה יש להביא לאישור החברה), לא תחול המגבלה אלא אם אלו שלובים בשינוי מבנה ארגוני ו/או מבנה הפעילות העסקי".

נראה כי גם הפעם לא הצליחו במגדל לתת תשובה לשאלה מה בדיוק תפקידו של שריג כיו"ר מגדל אחזקות, אם הוא מנוע מלטפל במגדל. בעוד כשבועיים יובא מינויו של שריג ליו"ר להצבעה באסיפה הכללית. ואולם, מדובר בהליך טכני, שכן באסיפה נדרש רוב רגיל שאליהו נהנה ממנו, וגם הגופים המוסדיים אינם נידרשים כלל להצביע, לאחר ששר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, פטר אותם מחובת הצבעה בנושאים אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker