"גם בנק ישראל ידע על החקירה של בנק לאומי"

לאומי סגר לאמריקאים חשבונות במיליארדי שקלים - 
מי מהבנקים הישראליים קלט אותם? ■ שורה של שאלות סביב פרשת לאומי מטילה צל גם על שאר הבנקים ■ ואיפה המפקח דודו זקן? הוא ידע - ועכשיו הוא פורש

איתן אבריאל
שתפו בפייסבוק

על פי הרוח הנושבת מכיוון המערכת הבנקאית, נראה כי דועכת פרשת הקנס ההיסטורי - בסך כ–1.6 מיליארד שקל - שהרשויות האמריקאיות הטילו על בנק לאומי בגין סיוע לאזרחים אמריקאים להעלים מסים. לאומי הרי חתם על הסכם עם האמריקאים, והשאלה שנותרה פתוחה היא האם הבכירים שכיהנו בראש הבנק בימים שבהם פעילות זו התבצעה, שבהם המנכ"לית גליה מאור והיו"ר איתן רף, יידרשו על ידי רגולטור כלשהו להחזיר חלק מהבונוסים שמהם נהנו.

אלא שזה כנראה לא מדויק: הפרשה רחוקה מלהסתיים. מדוע? כי לאומי הוא רק הבנק הישראלי הראשון שהגיע להסכם עם רשויות החקירה האמריקאיות, גם אם זהו הבנק שהיה בעל המספר הגדול ביותר של לקוחות אמריקאים. עתה, החקירה עוברת לשאר הבנקים הישראליים, ומעלה שורה ארוכה של שאלות שיכולות להתגלגל לכמה וכמה כיוונים, ולהשפיע הן על המנהלים של הבנקים הללו, הן על הפיקוח בבנק ישראל והן על הציבור - שמניות הבנקים נמצאות בתיקי הפנסיה וההשקעות שלו. הנה כמה מהן:

1. אילו מהבנקים הישראליים האחרים נמצאים עתה תחת חקירה של האמריקאים, ובאילו שלבים נמצאת החקירה? לאחר שסיימו עם בנק לאומי, האמריקאים צפויים לחקור את בנק הפועלים, והם כבר מתקדמים בחקירת בנק מזרחי טפחות. אחרי שכבר התברר שהחקירות הללו עלולות להסתיים בקנסות של בין מאות מיליונים למיליארדי שקלים, האם סביר שהבנקים הללו יספקו עליהן דיווחים לקוניים ומשפטיים בלבד? הספק והחשש למעורבות הבנקים בפרשה קיימים הרי, ולכן גם אם בנק זה או אחר חושב שלא היו בין לקוחותיו ולו לקוח אמריקאי אחד שהעלים מסים - ראוי שיודיע על כך לציבור.

סניף בנק לאומי בג'נבה, שווייץצילום: בלומברג

2. בשבוע שעבר נכתב 
ב–TheMarker כי רשות ניירות ערך בודקת את הסוגיה, ואולם התמונה מורכבת יותר. ראשית, ההיגיון מכתיב שבנקים שטרם הגיעו להסדר עם האמריקאים היו צריכים לדווח לבעלי המניות שלהם על ההתפתחות בחקירה בשלבים מוקדמים יותר - דבר שאולי לא קרה ובוודאי שלא הובלט. שנית, חלק מהבנקים הישראליים ביצעו הנפקות של ניירות ערך במהלך התקופה, שבה בוודאי היה עליהם לחשוש שהם עלולים להיקלע לעימות עם הרשויות האמריקאיות. האם הם סיפקו בזמן דיווח מתאים על כך, בתשקיפים שפורסמו? אירוע של הנפקה ופרסום תשקיף הוא אירוע חשוב: זהו מסמך משפטי, שבו הבנק נדרש לספק למשקיעים כל פרט מהותי שעשוי לסכן את התוצאות הכספיות שלו, ואי־דיווח של פרט מהותי בתשקיף הינו עבירה.

3. ככל הידוע, במהלך המגעים עם הרשויות האמריקאיות החליט בנק לאומי לבקש ממספר לא קטן של לקוחות אמריקאים לסגור את חשבונותיהם בבנק. על פי הערכות של מקורות בענף, הבנק "העזיב" לקוחות שהחזיקו בפיקדונות בהיקף של מיליארדי שקלים. אלא שחלק מהלקוחות הללו לא עזבו את ישראל: הם העבירו את כספם לבנקים ישראליים אחרים, שהסכימו לקלוט אותם. השאלה, לפיכך, היא מי הם הבנקים שקלטו את הפורשים מבנק לאומי? האם הלקוחות קיבלו את אותו הסדר שהיה להם בלאומי, או הסדר דומה? ואם כך היה, האם יוכלו אותם הבנקים לטעון לאי ידיעה או תום לב בפני הרשויות האמריקאיות?

4. מהניסיון סביב חקירות מסוג זה, הבנק הראשון שמגיע להסדר עם הרשויות האמריקאיות - במידה ושיתף עמן פעולה - מקבל הנחה על סכום הקנס שה"נוסחה" האמריקאית מייצרת. ואכן, בנק לאומי קיבל הנחה של עשרות אחוזים על הקנס שלו בגין שיתוף פעולה, ובשל העובדה שהוא איפשר לאמריקאים לקבוע תקדים, ולפרוץ את הדרך מול שאר הבנקים הישראליים.

ההנחה היא על הקנס שנקבע על ידי הנוסחה האמריקאית, שמשקללת את המסים שלא שולמו לכאורה לאוצר ארה"ב, בתוספת הרווחים של הבנק "הסורר", ומכפלה קבועה שהיא העונש לבנק. במקרה של לאומי, הרשויות האמריקאיות הגיעו לסכום של כמה מיליארדי שקלים, ואז "ויתרו" לבנק על חלק ממנו - וכך הצדדים הגיעו לסכום שעליו סוכם בסופו של דבר. הסכום מורכב משני חלקים: ההסדר מול בנק לאומי שווייץ וההסדר מול בנק לאומי ישראל.

מנכ"לית בנק לאומי לשעבר גליה מאור ויו"ר בנק לאומי דוד ברודטצילום: עופר וקנין

אך לאחר פריצת הדרך, התמריץ של האמריקאים להעניק לבנקים האחרים הנחות שכאלה יורד. האם ייתכן שהבנקים האחרים יאלצו לשלם סכומים גדולים יותר, לפחות במונחים של גודל הקנס ביחס להיקף הכספים הבעייתיים שהופקדו בבנק? זהו תסריט בהחלט סביר.

5. איפה הרגולטורים 1: סיון איזסקו כתב בשבוע שעבר כי רשות ניירות ערך והיו"ר שמואל האוזר החלו בבדיקה של שאלות הדיווח. את מי הוא בודק, ועל מה? האם הוא בודק את ההיסטוריה של הדיווחים של בנק לאומי, את כל הבנקים בישראל או רק את חלקם? ועוד שאלה: במידה ותוגש נגד בנק תביעה ייצוגית, האם הרשות לני"ע תצטרף אליה?

6. איפה הרגולטורים 2: ואיפה המפקח על הבנקים? בדיוק אתמול הוא הודיע על פרישתו הסופית בקיץ הקרוב. זקן היה האחראי הישיר על הביקורות של בנק לאומי לפני שמונה לתפקיד המפקח. יש להודות לו על 25 שנים של שירות ציבורי בפיקוח על הבנקים, וגם לאחל לו דרך צלחה במגזר העסקי שאליו 
אולי יפנה.

אלא שעל אף העיתוי החגיגי, במערכת הבנקאית יודעים לספר כי בכל התהליך של שינוי הכללים מצד הרשויות האמריקאיות, מ–2008 ועד היום, לא קיבלו הבנקים מהפיקוח על הבנקים כל הנחיות כיצד לפעול. ולא שלא היו דיונים בנושא - מקור בכיר מספר כי כבר לפני שנים קיימו הבנקים דיונים בנוכחות הנגיד דאז, סטנלי פישר, והמפקח על הבנקים בסוגיה הזו - אך בסופם לא ניתנו לבנקים כל הנחיות. האם גם בנק ישראל, לרבות המפקח על הבנקים היוצא דוד זקן, השתתפו גם הם - אולי בדרך פסיבית - בפעילות ההתחמקות ממס באמריקה שלפחות חלק מהבנקים הישראליים ביצעו?

תגובות

1. מבנק הפועלים נמסר כי עמדת הבנק כתובה בדו"חות החברה, שם נכתב כי "ביום 29 באוגוסט 2013 פורסם כי שלטונות ארה"ב ושווייץ הגיעו להסדר, שלפיו בנקים שוויצריים שיבחרו להצטרף להסדר המוצע ויעמדו בתנאיו - שביניהם תשלום קנס, מסירת מידע נרחב אודות החשבונות של לקוחותיהם האמריקאים, אודות כספים שהתקבלו מבנקים אחרים ועוד - לא יועמדו לדין בארה"ב בקשר עם עניינים המהווים חלק מההסדר המוצע. משרד המשפטים האמריקאי פירסם כי ההסדר המוצע לא יחול על 14 בנקים שוויצריים, אשר לגבי פעילותם הוא מנהל חקירה. לפיכך, גם הפועלים שווייץ אינו נכלל בהסדר המוצע, וביום 29 באוגוסט 2013 הודיע משרד המשפטים האמריקאי במכתב לבא כוחו של הפועלים שווייץ, כי הוא לא ייכלל בו - בהיותו נתון לחקירה. מלבד מכתב זה, לא היו פניות נוספות להפועלים שווייץ. בנסיבות אלה אין הפועלים שווייץ יכל לאמוד באיזו מידה החקירה האמורה תשפיע עליו".

2. מבנק מזרחי טפחות נמסר כי "בנק מזרחי שווייץ קיבל הודעה על חקירה אמריקאית בשלהי אוגוסט 2013. גילוי בנושא ניתן בדוחות הכספיים של הבנק לרבעון השלישי באותה שנה, ומאז מופיע בכל רבעון דיווח עם העדכונים הרלוונטיים, לרבות סטטוס המגעים עם הרשויות האמריקאיות. על החקירה בלאומי הבנק למד, כמו כל הציבור, מהדיווחים הפומביים של לאומי. כאמור, הגילוי שהבנק כולל בדוחותיו נותן את תמונת המצב המלאה, כפי שהיא ידועה לבנק, על מצב המגעים עם הרשויות האמריקאיות. מעבר לזה אין לבנק הערכות נוספות לגבי משך התהליך או כל נושא אחר. כמפורט בדוחות הכספיים, הבנק משתף פעולה וממשיך להעביר מידע לרשויות האמריקאיות".

3. מבנק דיסקונט נמסר שהוא אינו מצוי תחת חקירה.

4. מהבנק הבינלאומי נמסר שלא מתנהלת נגדם שום חקירה בנושא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker