אי.די.בי במו"מ על מכירת דיזנהויז לעופר חודורוב ב-10 מיליון דולר

העסקה מסירה מכשול בפני מיזוגה של ישראייר מקבוצת אי.די.בי עם חברת תעופה אחרת

יורם גביזון

אי.די.בי תיירות מקבוצת אי.די.בי מנהלת מו"מ מתקדם על מכירת נתח מפעילותה של דיזנהויז לסוכנות BTC, שבשליטת עופר חודורוב, תמורת 10 מיליון דולר. אי.די.בי תיירות רכשה 30% ממניות דיזנהויז מידי שותפה, שמואל מרום, ב-2012 לפי שווי חברה של 34 מיליון שקל, ואילו עתה היא מוכרת חלק מפעילות דיזנהויז במחיר של 40 מיליון שקל.

המו"מ בין אי.די.בי תיירות לבין BTC מתנהל על מכירת רשת סוכנויות הנסיעות של דיזנהאוז, שפרושה בארץ ב-50 סניפים ומעסיקה 300 איש. מחזור המכירות של הפעילות הנמכרת - שכוללת שיווק טיסות, חופשות, דירות נופש בחו"ל, נסיעות עסקיות, חופשות סקי ושייט, וחופשות מגזריות - הוא מיליארד שקל.

פעילותה האחרת של דיזנהאוז, שתישאר באי.די.בי תיירות, היא תיירות נכנסת, שמספקת שירותי קרקע, כמו בתי מלון וטיולים מאורגנים ל-50 אלף תיירים בשנה, ומחזור המכירות שלה נאמד ב-200 מיליון שקל בשנה. דיזנהאוז מרוויחה 9-5 מיליון שקל בשנה, כשהרווח מתחלק בחלקים שווים בין שתי הפעילויות של החברה. הקפיצה בשווי דיזנהאוז ביחס לשווי שגולם ברכישת מניותיו של מרום נובע מפעולות התייעלות שבוצעו בדיזנהאוז, ומסינרגיות בינה לבין חברות אחרות בקבוצת אי.די.בי תיירות. הדבר גם משקף גם את הציפייה לשיפור ברווחיותה של BTC כתוצאה מהמיזוג.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר
מנכ"ל אי.די.בי תיירות, אורי סירקיס

BTC, שהוקמה ב-2001, נמצאת בבעלות עופר חודורוב (37%), כתר פלסטיק שבשליטת סמי סגול (32%), יצחק אורליצקי (20%) וחברת XT מקבוצת האחים עופר (10%), שמחזיקה גם בחברת צים. החברה מעסיקה 90 איש ומשרתת מאות חברות. המחזורה השנתי של BTC נאמד ב-100 מיליון דולר, כך שהמיזוג בין שתי החברות ייצור חברה שמחזורה המאוחד הוא 350 מיליון דולר בשנה. שתי החברות חזקות במגזר העסקי. המיזוג ייצר חברה חזקה, שתהיה בעלת כוח מיקוח גדול יותר מול חברות התעופה וספקים אחרים; רווחיות משופרת באמצעות ביטול כפילויות בכוח אדם; ויכולת גדולה יותר לזכות במכרזים של המגזר העסקי, שרגישות המחיר שלו קטנה יותר.

מכירת פעילות התיירות היוצאת של דיזנהאוז סוללת את הדרך למיזוגה של חברת ישראייר, שהיא זרוע הפעילות המשמעותית ביותר בקבוצת אי.די.בי תיירות, עם חברת תעופה אחרת. קיומה של רשת סוכני נסיעות באי.די.בי תיירות יוצר ניגודי עניינים בינה לבין פעילות התעופה של הקבוצה, והיה מכביד על מיזוג בינה לבין גוף שלישי. מכירת דיזנהאוז תסייע לאי.די.בי תיירות להקטין את החוב הפיננסי נטו שלה ולפרוע את התחייבותה לשלם דמי הצלחה לקרן סקיי, שניהלה את אי.די.בי תיירות מאוגוסט 2010 ועד לאפריל 2014.

אי.די.בי תיירות גילתה בדו"חות הכספיים ל-2013, כי הפרישה 17.1 מיליון שקל בגין דמי הצלחה שמגיעים לקרן סקיי. שני הצדדים עוד לא הגיעו להסכמה על הסכום הסופי שישולם לקרן סקיי, המנוהלת בידי צבי יוכמן. אי.די.בי תיירות פרעה את יתרת ההלוואה שקיבלה מסקיי בסכום של 70 מיליון שקל באוגוסט 2013.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker