מיכאל רוכוורגר

אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, קיבל הצעה להתמנות ליו"ר חברת אי.די.בי פיתוח. החברה, הנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, נתונה בימים אלה בעיצומו של מאבק שליטה ביניהם.

לדברי גורמים מקורבים למגעים בין הצדדים, אלשטיין ובן משה (המכהנים כיום כיו"רים משותפים באי.די.בי פיתוח ובחברה הבת דיסקונט השקעות; מ.ר) פנו ביחד ובנפרד בהצעה ליונס. הצדדים מנהלים דיאלוג זה כחודשיים והיו בקשר בעניין זה גם בשבוע שעבר.

יונס מתלבט ולא פסל את ההצעה על הסף. בשלב זה יונס השיב לאלשטיין ולבן משה כי כל עוד לא יוסדר נושא השליטה באי.די.בי פיתוח ולא יוסדרו נושאים נלווים שונים - הוא לא יוכל להיכנס לתפקיד ולמלא אותו בהצלחה.

אלי יונס
אלי יונסצילום: אייל טואג

כמו כן הבהיר יונס כי תנאי לקבלת התפקיד הוא שתינתן לו עצמאות ניהולית מוחלטת. בכך הוא מעוניין לאמץ את המודל שלפיו פעל במזרחי טפחות ושבמסגרתו בעלי השליטה, משפחות ורטהיים ועופר, העניקו לו עצמאות ניהולית. מקורבים לקבוצה מעריכים שהסיכויים של יונס להתמנות לתפקיד רבים יותר אם אלשטיין יהפוך לבעל השליטה הדומיננטי.

לפי הערכות של מקורבים לאי.די.בי, חבילת השכר שהוצעה ליונס היא כ-10-8 מיליון שקל בשנה. ייתכן שחלק מהשכר ישולם דרך החברות הפרטיות של בעלי השליטה. מתכונת כזו תאפשר ליונס לקבל שכר גבוה, כפי שהיה רגיל לו במזרחי טפחות, בלי להיות תלוי יתר על המידה באישור של בעלי המניות מהציבור ובחוות הדעת של חברת הייעוץ החיצונית אנטרופי.

יונס (63) נחשב לאחד הבנקאים הבכירים בישראל. הוא סיים באוגוסט 2013 קדנציה של יותר מתשע שנים בתפקיד מנכ"ל מזרחי טפחות, הבנק השלישי בגודלו במערכת.

כהונתו נחשבת למוצלחת, ומזרחי טפחות בניהולו הפך לבנק הצומח והיעיל ביותר בישראל. יונס נהנה מהסכמי שכר נדיבים שכללו מרכיב משמעותי של אופציות שנכנסו עמוק לתוך הכסף והפכו אותו לאחד השכירים העשירים במשק הישראלי. עלות העסקתו במזרחי טפחות, כולל שווי האופציות, מוערכת בכ-250 מיליון שקל.

אדווארדו אלשטיין ומוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

ליונס היכרות טובה וארוכת שנים עם קבוצת אי.די.בי, הממומנת בין השאר על ידי מזרחי טפחות. בתקופת כהונתו כמנכ"ל העניק הבנק אשראי של יותר מ-100 מיליון שקל לחברות הפרטיות טומהוק וגנדן שבבעלות בעל השליטה הקודם באי.די.בי, נוחי דנקנר.

ביום חמישי הקרוב צפויה להתבצע הנפקת זכויות לרכישת מניות אי.די.בי פיתוח המשוועת למזומנים, בהיקף של עד 800 מיליון שקל, לפי המתווה שהציע אלשטיין ושהבטיח את השתתפותו בכ-400 מיליון שקל. עדיין לא ברור אם בן משה ייענה לאתגר וישתתף גם הוא בהנפקת הזכויות. אם בן משה לא ישתתף, הוא יאבד למעשה את השליטה באי.די.בי פיתוח.

שווייה של אי.די.בי צנח בשבוע שעבר ל-400 מיליון שקל בלבד. שווי זה מגלם לאלשטיין ולבן משה הפסד על הנייר של כ-1.1 מיליארד שקל על ההשקעה בתוך פחות משנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker