דלק וכיל שכרו את UBS לצורך מכירת הנדסת התפלה

המכירה תיעשה כחלק מתהליך המיקוד של כיל בעסקי החקלאות, המזון והחומרים המרוכבים, ושל דלק בעסקי הנפט והגז ■ הנדסת התפלה הרוויחה 28 מיליון דולר במחזור של 193 מיליון דולר בינואר-ספטמבר 2014

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

חברת כיל וחברת דלק שכרו לאחרונה את שירותי בנק ההשקעות UBS לצורך מכירת חברת הנדסת התפלה (IDE) שבה הן מחזיקות בחלקים שווים. כיל ודלק מעוניינות למכור את החברה לפי שווי של 700 מיליון דולר עד מיליארד דולר. מכירה בשווי זה תניב רווח הון עצום לחברת דלק, שרכשה 50% ממניותיה של הנדסת התפלה ב–2002 תמורת 20 מיליון דולר בלבד.

דלק נמצאת במגמה של מכירת אחזקות שאינן קשורות לעסקי החיפוש וההפקה של נפט וגז כמו דלק אירופה, חברת הביטוח האמריקאית ריפבליק, 18% ממניות דלק US וחברת רודשף שמפעילה תחנות תדלוק וחנויות נוחות בבריטניה. כיל הודיעה על כוונתה למכור את אחזקתה בהנדסת התפלה כחלק מההתמקדות בתחומי החקלאות, המזון והחומרים המרוכבים. במסגרת זו מכרה עסקים בתחום הטיפול במים וכימיקלים לנייר לחברת קוריטה היפנית תמורת 250 מיליון יורו, וכן את היחידה העסקית Rhenoflex העוסקת בייצור חומרי חיזוק מתקדמים לנעליים ולרכיבים אורתופדיים לקרן Findis תמורת סכום מוערך של 60–70 מיליון דולר.

על אף ששתי החברות מממשות נכסים, נראה שלא ימהרו להתפשר על מחירה של הנדסת התפלה — הן משום שאסטרטגיית ההתמקדות בעסקי הנפט של תשובה נראית באור פחות זוהר לנוכח צניחת מחירי הנפט והן משום שלכיל אין צורך יוצא דופן במזומנים. הבנק השווייצי UBS, שנבחר לשמש בנק ההשקעות לעסקה, היה גם הבנק שהלווה באפריל 2012 סכום של 150 מיליון דולר לקבוצת דלק לתקופה של שנה כנגד שעבוד כל מניותיה של דלק בהנדסת התפלה.

חברת הנדסת התפלה, שהוקמה ב–1964, מחזיקה בשלושה מתקני התפלה בשיטת BOT: מתקן באשקלון שהספקו 120 מיליון מ"ק לשנה, הנמצא בשותפות שווה עם חברת ואוליה; מתקן בחדרה שהספקו 130 מיליון מ"ק, הנמצא בשותפות שווה של החברה עם שיכון ובינוי; ומתקן התפלה בשורק שהספקו 150 מיליון מ"ק , הנמצא בשליטת הנדסת התפלה (51%) ומוחזק על ידי חברת האצ'יסון.

התפלת מי ים בשורקצילום: IDE

כיום מעסיקה הנדסת התפלה 500 עובדים לאחר שפיטרה באחרונה 50 מעובדיה בישראל כדי להתמקד בפרויקטים בחו"ל — בעיקר בארה"ב, בהודו, בסין ובצ'ילה — כחלק מהאסטרטגיה להעביר את ביצוע הפרויקטים וניהולם לגופים מקומיים כדי לשפר את רמת השירות. החברה, המנוהלת על ידי אבשלום פלבר, הרוויחה 28 מיליון דולר במחזור של 193 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2014 בהשוואה לרווח של 16 מיליון דולר במחזור של 178 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב–2013. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014 החברה החזיקה בנכסים פיננסיים נטו בסך 90 מיליון דולר ובהון עצמי של 250 מיליון דולר.

היכולת למכור את החברה במחיר של מיליארד דולר תושפע מהתמחור של חברות בנות השוואה כמו Hyflux הנסחרת בבורסה של סינגפור בשווי של 570 מיליון דולר, מצב צבר הפרויקטים של החברה בתחום ההתפלה והמכרזים על פרויקטים חדשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker