האקזיט של תש"י: תשואה של 100% בארבע שנים על ההשקעה בכביש 6

כלל ביטוח, בניהולו של איזי כהן, קנתה מקרן תש"י 3% מכביש 6 ב-135 מיליון שקל - והגדילה את אחזקתה בו ל-22%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ימים ספורים לפני כניסתה של ענת לוין לתפקיד משנה למנכ"ל כלל ביטוח ומנכ"ל כנ"ף, זרוע ההשקעות של כלל, הגדילה בשבוע שעבר כלל ביטוח את אחזקתה בחברת דרך ארץ, זכיינית פרויקט חוצה ישראל (כביש 6), ל-22%. אורכו של כביש 6 הוא 140 ק"מ, ממחלף עין תות בצפון ועד מחלף מאחז בדרום. הזיכיון בו אמור לפוג ב–2029, ואז הוא יוחזר למדינה.

כלל ביטוח רכשה מקרן תשתיות ישראל (תש"י), המנוהלת בידי ירון קסטנבאום, את אחזקתה הישירה של תש"י (כ-3%) בכביש 6 תמורת כ-135 מיליון שקל - מחיר המשקף לכביש 6 שווי תפעולי של כ-4 מיליארד שקל ותשואה של כ-7% עבור הרוכש. התשואה משקפת את סביבת הריביות הנמוכה השוררת כיום במשק.

קרן תש"י יוצאת מההשקעה בתשואה נאה של כ-100% בתוך ארבע שנים על הכסף שהושקע. המשקיעים בקבוצה שהרכיבה כבר החזירו כ-30% מהשקעתם. מטעם כלל ביטוח הובילו את העסקה המנכ"ל איזי כהן וקובי שלום, סמנכ”ל בכיר ומנהל תחום האשראי, ההשקעות הפרטיות והאלטרנטיביות בכלל כנ”ף.

איזי כהןצילום: עופר וקנין

עבור כהן וקסטנבאום זאת סגירת מעגל, שכן בסוף 2010 כשהיה מנכ"ל אפריקה ישראל להשקעות (שהיתה אז לאחר הסדר חוב של כ–8 מיליארד שקל), מכרו אפריקה ישראל ואייקון הקנדית את זכויותיהם בכביש 6 בעסקת דיסטרס לקרן תש"י ושיכון ובינוי לפי שווי של כ–2 מיליארד שקל וברווח של מאות מיליוני שקלים.

העסקה כעת נעשית לפי שווי כמעט כפול מהעסקה שבוצעה אז, ולפי שווי הגבוה ב–30%–50% מהשווי שלפיו רכשה השותפות המוגבלת תש"י דרכים (בראשות הראל, לאומי פרטנרס ועמיתים) ב–2013 את יתרת אחזקותיה של שיכון ובינוי בכביש 6 (25.5%). תש"י דרכים רכשה את האחזקה ב–683 מיליון שקל, כולל נטילת הלוואה משיכון ובינוי של כ–60 מיליון שקל - שהיתה קיימת עוד מתקופת בעלי המניות המקוריים בכביש. המחיר שיקף לכביש 6 שווי תפעולי של 2.5 מיליארד שקל, והיה נמוך במקצת מזה ששילמה השותפות המוגבלת נוי חוצה ישראל בגין רכישת מניות כביש 6 מהמדינה.

קרן תש"י לא השקיעה בעסקה, אך היא קיבלה מנדט מתש"י דרכים לנהל עבורה את ההשקעה. היא תמשיך לעשות זאת גם כעת.

תש"י היא קרן הפרייבט אקוויטי הישראלית הראשונה בישראל, המתמחה בניהול נכסים מתחום התשתיות והאנרגיה, ומנהלת פרויקטים ביותר ממיליארד דולר. עם האחזקות הבולטות של תש"י נמנים תחנת הכוח דליה אנרגיות; חברת סיטיפס (זכיינית הרכבת הקלה בירושלים); חברת סוויספורט — מסופי מטענים; נתיבי היובל — כביש 431; וחברת מילגם.

מאז הגעתו של כהן לכלל ביטוח לפני כשנתיים נהפכה החברה לאחד השחקנים הדומיננטיים בקרב הגופים המוסדיים בעסקות אשראי לא סחיר והשקעות ישירות בתחומי הנדל"ן והתשתיות. פעילות זו של החברה הורחבה גם לחו"ל באמצעות הקמתה של החברה הבת כלל יו.אס.איי.

כהן ציין בעקבות העסקה כי "הרכישה הנוכחית היא חלק מהאסטרטגיה של כלל ביטוח בקיום עסקות אקוויטי (מניות), הן בעולם התשתיות והן בכלל, במטרה להשיג תשואה מרבית לרוכשים ותשואות גבוהות ועודפות בסביבת הריבית הנמוכה הקיימת כיום. לנוכח השקעתנו המשמעותית הנוכחית בכביש 6, שהוא ספינת הדגל של נכסי התשתיות בישראל, בחרנו להמשיך ולהשקיע במניותיו".

צילום: איציק בן מלכי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker